Şişmanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Şişmanlık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tüm dünyada kabul edilen kıstaslara göre vücut kitle endeksinin 30 kg/m2‘nin üzerinde olması durumu obezite olarak tanımlanmaktadır. Bu indeks vücut ağırlığının boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesi sonucu elde edilmektedir. Bilimsel çalışmalarda obezitenin insan ömrünü ortalama 10 yıl kısalttığı ispatlanmıştır. Ayrıca obezitenin sosyal ve çalışma hayatını olumsuz etkilediği de bilinmektedir.

Obezite pek çok rahatsızlığı tetikler

Şişmanlık bazen hormonal bozukluklara bağlı olarak da söz konusu olmaktadır. Özellikle hipofiz bezi veya böbrek üstü bezi kaynaklı nedenlerle kortizol hormonunun aşırı salgılanmasına bağlı şekilde tipik görüntüsü olan ve vücudun belirli bölgelerinde aşırı yağlanmaya neden olan cushing hastalığı şişmanlığa neden olmaktadır. Ayrıca kanda tiroid bezi hormonlarının azlığı ile ortaya çıkan hipotiroidi de obeziteye sebep olabilmektedir. Bu tür hastalıkların sebep olduğu obezite çok az bir hasta grubunda görülmektedir. Şişmanlığın tedavisi için başvuran hastaların neredeyse tamamına yakınında kanıtlanmış hormonal bozukluk görülmektedir.

Obezitenin ameliyat haricindeki tedavi yöntemleri nelerdir?

Obezite birçok sağlık sorununa sebep olması nedeniyle hayati tehlike de oluşturabilmektedir. Her sene 3,4 milyon kişi fazla kilo ya da obeziteye bağlı sağlık sorunları sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Buna ilave olarak fazla kilolu ve obez bireylerde Tip 2 diyabet %44, iskemik kalp hastalığı %23 ve bazı kanser türleri %7 ila %44 oranında daha sık görülmektedir. Obezitenin ayrıca özofagus, rahim, kolon, böbrek ve meme kanserine sebep olduğu ortaya konulmuştur. Obezite aynı zamanda prostat ve pankreas kanseri ile non-hodgkin lenfoma için önemli bir risk faktörüdür.

Obezite cerrahisinde tedavi nasıl yapılır?

Şişmanlığın tedavisinde ilaçlar, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yaşam tarzı değişiklikleri ve akupunktur uygulamaları gibi tedavi yöntemleri söz konusudur. Bu tedavi yöntemlerinin etkili ve kalıcı kilo kaybı sağlama oranı ise %3-4’dür ve büyük oranda başarısız denemelerden öteye geçememektedir. Özellikle morbid obezite ve daha üstündeki kilolarda başarısızlık artmaktadır. Bu tedavi yöntemleri başarısız olduğu takdirde obezitenin ameliyat ile tedavi edilmesi başlıca seçenek olmaktadır. Birçok ameliyat yöntemi uygulanmasına rağmen günümüzde daha çok tüp mide ve mide bypass ameliyatları en çok uygulanan yöntemler arasında ilk sırada gelmektedir. Hangi ameliyat yönteminin uygulanacağına cerrah ve hasta birlikte karar verir. Bu yöntemler şeker hastalığının tedavisinde de kullanılabilmektedir. Obezite cerrahisi bireyin genel sağlığını güvence altına alınmasının yanında hareket yeteneğini ve yaşam kalitesini de yükseltmesine yardımcı olmaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

2 Comments

  1. Mahmut

    Kilo çok sorun oluyor benim için. Özellikle yaz geldiğinde ince şeyler giydiğim için çok belli oluyor. Deneyeceğim yöntemleri inşallah işe yarar

    1. paramedikal

      şişmanlık egzersiz ve diyet ile ancak en doğrusu yaşam tarzı değişikliği ile çözülür

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.