Sinüzite İyi Gelen Doğal Tedavi ve Ameliyat İle Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzite İyi Gelen Bitkiler Doğal Çözüm İle Sinüzit Tedavisi Ameliyatla Nasıl Geçer

Yazı İçerisinde sinüzit tedavisi için iyi gelen doğal tedavi yöntemleri haricinde sinüzit ameliyatı ve kesin çözüm önerilerini bulabilirsiniz.

Sinüzit Nedir: Kafa tasında bulunan yüz sinüsleri yüzeyinde mukoza zarı bulunmakta. Bu zar iltihaplandığı taktirde sinüzite neden olur, ayrıca polipler de sinüzit oluşumu için destekleyici bir diğer etken olabiliyor. Görevi sinüsleri temizlemek olan kanalların tıkanması sonucunda (sinüs tıkanıklığı) sinüzit hastalığı görülür. Bu durum bitkisel veya tıbbi olarak tedavi edildiğinde akut sinüzit geçer. Fakat sürekli devam edip ve kanallar tıkalı kalmaya devam eder ise kronik sinüzit oluşur.  Şiddetli baş ağrısı ve burun akıntısı en çok görülen belirtileri arasındadır.

Sinüzite İyi Gelen Tuzlu Su Yöntemi: Sinüzit ağrılarını gidermek ve tıkalı burnu açmak için en iyi gelen yöntem tuzlu su tedavisidir. Geçici olarak çözüm olsa da uzman doktora görünmelisiniz. Su dolu yarım çay bardağının içerisine bir tutam tuz eklenir ve buruna püskürtülür. Bu işlemi daha önce kullandığınız hijyenik bir sprey şişesi ile yapabilir veya elinizle buruna çekebilirsiniz. Burun tıkanıklığını giderir ve üst solunum yollu, burnu açmak için faydalıdır.

Sinüzit Hastalığının Bitkisel ve Doğal Tedavi Yöntemleri İle Sinüzit Nasıl Geçer;

Sinüzit tedavisi için kesin çözüm olarak tıp görünse de, alternatif tıp ile de bitkisel tedavi çözümleri hem iyi gelen, hemde faydaları olan yöntemler içindedir. Aşağıda ameliyatsız sinüzit tedavisinde kullanılan doğal tedavi çözümleri verilmiştir;

Sıcak Kompleks: Sıcak havluyu burun ve alın bölgenize tutmak hem baş ağrısını hafifletir hemde doğal tedavi olarak çözüm önerisi.

Buhar veya Vicks: Akut sinüzit hastalığında viks faydalı bir çaredir. Bunun yanında sıcak su buharı yapmak burun tıkanıklığı ve sinüsleri açmak için iyi gelen bir tedavi yöntemidir.

C Vitamini: Sinüzit hastalığında görülen yorgunluk, halsizlik, semptomları için ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek akut sinüzit hastalığına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca soğuk algınlığına bağlı akut sinüzite iyi gelir.

A Vitamini: A vitaminli besinler sinüzite iyi gelir ayrıca yukarıda bahsettiğimiz sinüs tıkanıklıklarını en aza indirmek için faydalıdır.

sinüzite ne iyi gelirAcı Biber Sinüsleri Açar: Mide rahatsızlığı, ülser, hemoroid, basur, reflü gibi hastalığı olanlar acı biber yiyemez fakat diğer kişiler için faydalı iyi gelen bitki olup tıkalı sinüsleri açmak için yenilebilir. Bunun yanında metabolizma hızını da arttırır. Yemeklerde bolca kullanabilirsiniz.

Zencefil: Sinüzite iyi gelen bitkiler arasında olan zencefil sinüzit tedavisi için kullanılabilir. Sürekli şiddetli bir şekilde baş ağrıları için de iyi gelen zencefilin içeriğinde doğal ağrı kesici bileşenler bulunur. Zencefil çay olarak demleme yapılır ve içilir eğer tadını sevmiyorsanız tencerede kaynatıp burnunuzla soluyun.

Sinüziti geçirmek için ister kronik veya akut sinüzitin düşmanı sigarayı içmemeye çalışın. Dumanından bile uzak durun. Bol su içerek ağrıları hafifletebilir ve sinüsleri açmaya çalışabilirsiniz. Temiz hava sinüzite iyi geliyor, açık ve temiz havanın faydaları var fakat alerjik reaksiyonlara dikkat, daha tehlikeli olabilir.

Yukarıdaki doğal tedavi yöntemleri akut sinüzit için kimi zaman kesin çözüm olarak tedavi edilir fakat bitkisel tedavi sürecinin uzaması durumunda doktorunuza görünmelisiniz.

Sinüzite İyi Gelen Geniş Spektrumlu Antibiyotik Tedavisi İçin İlaç İsimleri;

Sinüzit tedavisi için dekonjestan, amoksisilin, sefuroksim, lorakarbef, claritromisin, sefprozil gurubunda olan antibiyotik çeşitleri ve sprey kullanılmaktadır. Sinüzit tedavisi için antibiyotik ilaçlara örnek verirsek;

 • Augmentin
 • Klamoks
 • Ceftinex
 • Amoklavin
 • Ultracef
 • Ayrıca Sinüs Rinse isimli burun spreyi kullanılabilir.

Sinüzit Ameliyatı;

Akur sinüzit için ameliyat tedavisi olmaz. İlerlemiş kronik sinüzit hastalığında belirli bir zaman antibiyotik tedavisi cevap vermediği taktirde endoskopik sinüzit ameliyatı yapılır. Bu ameliyata uzaman doktor karar verir ve operasyona başlanır. Sürekli baş ağrısı yapan bu hastalığın tedavi çözümleri bu şekildedir.

sinüzit ameliyat ile nasıl geçerHastalar çoğunlukla migren ve faranjit hastalığını sinüzit ile karıştırabilir. Bu hastalıklar kafatası hastalığı olup belirtileri birbirine yakındır. Faranjit ve migren tedavisi için de aynı doktora gidilir.

En Çok Rastlanan Sinüzit Belirtileri Nelerdir;

 • Sürekli olarak baş ağrısı
 • Gözlerde ağrı ve bazen sulanma ve akıntı
 • Burun tıkanması
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Baş bölgesinde basınç
 • Geniz akıntısı
 • Ateşlenme
 • Grip ve benzeri burun akıntısı
 • Başı öne eğememe
 • Nadir görülen diş ağrısı
 • Balgam

Sinüzit nasıl giderilir ve sinüzite iyi gelen doğal tedavi yollarını inceledik. Sinüzit tedavisi için doktorunuzdan yardım almayı unutmayın, bazı durumlarda bitkisel tedavi faydalı olmayabilir, kesin çözüm olarak uzman görüşü şart.

Was this article helpful?

Related Articles

1 Comment

 1. emre

  Burada antibiyotiklere örnek vererek insanları reçetesiz ilaç kullanımına yöneltiyorsunuz. Bu yanlış bir şey yazılan diğer bilgiler gayet güzel. İlaç kısmını kaldırırsanız çok daha yardımcı olacaktır emin olun

Leave A Comment?