Sigaranın Diş Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Sigara kullanımının diş sağlığı üzerindeki etkilerini gösteren bilimsel çalışmalarda özellikle diş eti iltihaplarına yol açan mikropların sayısını sigaranın 3 kat arttırdığı ortaya çıktı. Ağız ve diş sağlığı birçok hastalıktan korunmada önemli bir aşamadır. Bu nedenle gün içinde yemeklerden sonra en az 2 kere ağız ve diş temizliğine özen gösterilmesi gerekir.

Halk arasında ağız ve diş sağlığı sorunu genellikle diş ile ilgili problemler olarak algılanmaktadır. Tedavi edilmediğinde diş kayıpları ile sonuçlanabilen diş eti hastalıkları da ciddi rahatsızlıklara zemin oluşturmaktadır. Zaman içerisinde bakteri plağı diş etlerinin kızarmasına, şişmesine veya kanamasına sebep olan asit ve toksinler üretir. Bunun sonucunda ise dişler ile diş etleri arasında cepler meydana gelir. Bu ceplere zamanla mikroplar dolar ve dişlerin etrafında bulunan kemiğin zayıflamasına yol açar.

Diş ve diş eti hastalıkları en başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere yüksek risk faktörü oluşturmaktadır. Uzun dönemde kalbe zarar veren diş ve diş eti hastalıkları ise enfeksiyon bulunanlarda enfeksiyon bulunmayanlara göre kalp krizi geçirme riskini arttırmaktadır. Diş eti sağlığının korunmasına ilişkin olarak hijyenin yanında sigara kullanımı da önemli bir etkendir. Sigara kullanımı diş eti hastalığının yayılım ve şiddetini arttırır.

Sigaranın diş eti hastalıkları üzerindeki olumsuz etkisini gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur. Clinical Periodontology adlı literatür kitabında yer alan ve 12 bin kişi üzerinde yapılan bilimsel bir araştırmada sigara içenlerin dişi destekleyen ve çevreleyen dokuları zedeleyen bir dizi iltihabı hastalık olan ‘periodontitis’e yakalanma risklerinin içmeyenlere göre 4 kat daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Sigara kullanımı bakteriyel plağın kompozisyonunda değişiklikler meydana getirir. Sigaranın hastalığa sebep olan her türlü organizmanın sayı ve hastalığa yol açma yeteneğinde de artışa yol açtığı saptanmıştır.  Uluslararası bilimsel araştırma sonuçlarında sigara kullananlarda diş eti iltihaplarına sebep olan mikropların sayısında 3 kat artış gösterdiği ortaya çıkmıştır. Çalışmalar sigaranın enfeksiyonlara karşı savunmada önemli rol oynayan bağışıklık sisteminde zararlı bakterilere ve diğer organizmalara karşı savaşan nötrofil hücrelerinin hareketlerinde ve zehirsiz hale getirme özelliklerinde bozulma meydana getirdiğini ortaya koymuştur.  Dolayısıyla sigara içenlerde diş yapısı bozulur, dişlerde açılma olur ve kemik kaybı yaşanır.

Sigara diş eti ve dişleri destekleyen dokuları etkileyen iltihabi hastalıkların tedavisinde uygulanmakta olan cerrahi olmayan ve cerrahi tekniklerin sonuçlarını da olumsuz etkiler. Diş eti hastalıkları ve iltihaplarının en önemli belirtisi diş eti kanamasıdır. Sigara içenlerin mutlaka yılda 2 defa diş hekimine giderek kontrollerini yaptırmaları önerilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.