Sıcak Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sıcak su zayıflatır mı?

u-iciyor-sicak-su-icmenin-faydalari-nelerdir" >Çin toplumu yaygın olarak gündelik hayatta sıcak su içiyor, sıcak su içmenin faydaları nelerdir ?

Su içmenin ne kadar önemli olduğunu artık herkes çok iyi biliyor. Uzmanlar günde 8 bardak su içilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ancak çoğu kişi sıcak su içmenin faydaları hakkında çok fazla bilgi sahibi değildir. Oysaki soğuk su yerine 1 bardak sıcak su içmeniz; sağlığınız için çok sayıda fayda sağlamaktadır. Batı toplumu değilse bile Uzakdoğu ve özellikle Çin toplumu yemeklerde, diğer günlük su alımlarında sıcak veya kaynatılıp ılıtılmış su tüketmektedir. Bu tarz günlük sıcak,ılık su tüketimi bir Çin atasözüne kadar dayandırılmaktadır ki bu atasözünde ” Vücuda soğuk sudan daha kötü birşey girmemiştir ” anlamındadır ve eski Çince el yazması eserlerde geçmektedir.

 

İşte sıcak su

İşte sıcak su içmenin 12 önemli faydası ve bunların arasında her farklı cevap aynı soruya cevap buluyor.

/h3>

1- Kilo vermeye yardımcı olur

Şayet biraz kilo fazlalığının varsa, sabah saatlerinde içeceğiniz 1 bardak limonlu sıcak su metabolizmayı hızlandırarak zayıflama konusunda yardımcı olacaktır.

2- Burun ve boğaz tıkanıklığına iyi gelir

Sıcak su içilmesi; soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürük için son derece etkili bir doğal çaredir. Ayrıca balgamı çözer ve solunum borusundan dışarı çıkarmanıza yardımcı olur.

3- Âdet krampları için birebirdir

Sıcak su, âdet kramplarını azaltmada yardımcıdır. Sıcak suyun karın kasları üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkisi vardır.

4- Vücudu yenilemeye yardımcı olur

Sıcak su vücudumuza detoks etkisi yapmak için iyidir tercihtir. Sıcak su içildiğinde vücut ısısı yükselmeye başlar ve ter oluşur. Bu ise vücutta bulunan toksinlerin serbest kalmasını ve temizlenmesini sağlar.

5- Yaşlanmayı geciktirir

Vücudu toksinlerden temizlemek yaşlanmayı geciktirmektedir. Sıcak su içerek cildin esnekliği artırılabilir, cilt hücreleri onarılabilir ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olunabilir.

6- Akne ve sivilceleri önlemede yardımcıdır

Sıcak su vücudu derinlemesine temizler ve akneye bağlı enfeksiyonların sebeplerini ortadan kaldırır.

7- Saçları canlandırır

Sıcak su içmek; parlak ve yumuşak saçlar elde etmek için iyi bir yöntemdir. Saç köklerinde bulunan sinir uçları harekete geçer. Bu ise saçların doğal canlılığını geri kazanmasını ve sağlıklı olmasını sağlar.

8- Saçları uzatır

Sıcak su saç köklerinin düzenli çalışmasını sağlayarak saçların gelişimini hızlandırmaktadır.

9- Kepeği engeller

Sıcak su kafa derisinin nemini tutar ve kepek oluşumunu önler.

10- Kan dolaşımını arttırır

Sıcak su içmenin önemli bir yararı da kas ve sinir aktivitesi için önemli olan kan dolaşımını arttırmasıdır.

11- Sindirim sistemini harekete geçirir

Sıcak su özellikle sindirim sistemi için yararlıdır. Yapılan araştırmalar yemek arasında veya sonrasında soğuk su içirdiği takdirde tüketilen besinlerdeki yağın sertleşebileceğini ortaya koymuştur. Bu ise bağırsağın iç duvarında yağ birikimi oluşturabilir ve sonunda bağırsak kanserine neden olabilir. Sıcak su içildiği takdirde ise, yemeğin ardından sindirim için yardımcı olur.

12- Bağırsakları çalıştırır

Sıcak su içildiğinde bağırsak hareketleri sağlıklı ve ağrısız hale gelir. Her sabah aç karnına 1 bardak sıcak veya ılık su içmek bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.