Ses Kısıklığına İyi Gelen Bitkisel Tedavi Çözümleri İle Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

Ses Kısıklığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri İle Nasıl Geçer, Nedenleri Nelerdir?

Ses kısıklığının en belirgin nedenleri arasında ses tellerini zorlamak geliyor. Diğer sebepleri aşağıda verilmiştir. Ayrıca ses kısıklığına iyi gelen bitkiler ile doğal tedavi yöntemleri ve Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ses kısılması çözümü için kür tarifi aşağıdadır.

 • Ses Kısıklığına İyi Gelen Saraçoğlu Kırmızı Turp Kürü

Ses kısıklığı nasıl geçer sorunu için kırmızı turpun suyunu katı meyve sıkacağında çıkarın. Ortalama 1 yemek kaşığı kadar turp suyunun içine 1 yemek kaşığı doğal bal ekledikten sonra karıştırın. Sabah, öğlen ve akşam 1 çay kaşığı ağzınıza koyun fakat yutmayın. Ağızda kısa bir süre beklettikten sonra yavaş şekilde boğazdan geçmesi gerekiyor. Bu bitkisel kürü yaparken ardından hemen su içmeyin.

 • Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığı için Kür

İbrahim Saraçoğlu tavsiyesi olan bu kür tarifi faranjit ve ses kısıklığına iyi geliyor. Ebegümeci ve adaçayı birleştiğinde etkileri fazlalaşıyor. Boğaz ağrıları, bademcik şişmesi ve ses kısıklığı tedavisi için gargara yapılmalıdır. Ada çayı hem antibakteriyel hemde antiviral bileşenler içerir.

Yapılışı

3 te 1 oranında adaçayı ve ebegümeci kullanılıyor. 3 ölçek adaçayı ile 1 tutam ebegümeci bu formülde birlikte kullanılıyor. Bu iki ot karışımını kaynatın ve sabah, öğle, akşam gargara yapın. Ses kısılması bitkisel tedavisi için çok faydaları olan bir kür olduğunu sayın hocamız İbrahim Saraçoğlu söylüyor. Ayrıca bitki çayı olarak da içebilirsiniz.

Ses Kısıklığına İyi Gelen Bitkiler İle Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

Ses Kısıklığına İyi Gelen Ahmet Maranki Tavsiyesi

Çocuklarda ve yetişkinlerde ses tellerinin zarar görmesi ve üşütmeden kaynaklanan ses kısıklığı için evde bitkisel tedavi ve doğal kür tarifi ve gerekli malzemeleri şu şekildedir;

 • Zencefil
 • Zerdacal
 • Doğal bal
 • Toz Tarçın

Yapılışı: Bal hariç tüm malzemeleri 1 tatlı kaşığı veya 5 gram olacak şekilde ayarlayın. 2 yemek kaşığı bal içerisine malzemeleri koyun ve macun kıvamına gelene kadar güzelce karıştırın. Antiseptik özelliği bulunun bu kür hem bademcik, boğaz ağrılarına hemde ses kısıklığına iyi geliyor. Ayrıca içerisine z miktarda 84 mineralli kristal kaya tuzu da koyabilirsiniz. Boğazda hafif bekletilerek yutulur. Çocuklarda ses kısıklığı için de çok faydalıdır.

Ses kısıklığına bitkiler iyi gelirYukarıda verilen şifalı bitkiler ses kısıklığına iyi gelen ve tedavisinde oldukça faydaları olan doğal çözüm önerileridir. Bu bitkilerle yapacağınız bitki çayları balgam, boğaz ağrıları, gıcık, grip, soğuk algınlığına bağlı ses kısıklığı hızlı bir şekilde geçer.

Diğer Doğal Çözüm Önerileri;

 • Ilık Süt: 1 bardak sütün içerisine küçük kaşık karabiber ve bal ilave edip karıştırın. Boğazda gıcık ve ses kısıklı için faydalı yöntemler arasındadır.
 • Limonlu Su Ses Kısıklığına İyi Gelir: 1 ılık su dolu fincan veya bardağın üzerine 1 tane limonun suyunu atın ve 1 yemek kaşığı bal ekleyerek karıştırıp için.

Ses Kısıklığı Neden Olur ve Nedenleri Nelerdir;

 • Ses Tellerini Zorlama: Uzun süreli yüksek sesle konuşmak veya bağırmak ses kısıklığının en çok bilinen nedenleri arasındadır. Bunun yanında sürekli devam öksürük ses kısılmasına neden olur.
 • Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları: Soğuk algınlığı veya farklı bir döngüye bağlı olarak yaşanan ses kısıklığı çözümü için soğuk algınlığı tedavi yöntemleri kullanılır. Gırtlak ve bademcik iltihaplanması, öksürük, soğuk algınlığı, sigara dumanına uzun süre maruz kalma ses kısıklığının sebepleri arasındadır.
 • Faringeal Reflü: Mide asidinin mide kapakçığından yukarıya, ağıza gelmesi veya nefes borusuna kaçması ses kısıklığı nedenleri arasındadır. Bu soruna bağlı ses kısılması tedavisi ise; reflü ilaçları ile sorunu gidermeye çalışmak ve hasta gece yatarken boş mide ile uyuması, baş kısmının yukarıda uyumasını sağlayarak ses kısılmasına neden olan problemi ortadan kaldırmaktır.
 • Ses Tellerinin Yapısının Bozulması: Vücutta bir rahatsızlığa bağlı nodül, polip veya kist gibi sorunlar var ise; ses terapisi uygulanır. Bu şekilde tedavi edilmez ise cerrahi tedavi yapılır. Fakat gırtlak kanseri, timör, keratoz denilen ses telleri mukozasının kalınlaşması durumunda cerrahi müdahale yapılır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.