Şekerin Zararları Nelerdir?

Şekerin zararları nelerdir ?

Yapılan çalışmalarda, insanlar günümüzde günlük ortalama 40-120 gram şeker tüketiyor. Başka bir deyişle 10 ile 30 çay kaşığı arasında. Uzmanlar şekerin günlük kalori ihtiyacının %10’undan fazlasını karşılamaması gerektiğini söylüyor. Keza vücudumuz fazla tüketilen şekeri tolere edemiyor ve zamanla birikim oluşarak birçok ciddi sağlık problemine sebep olabiliyor. Uzmanlar şekerin zararları konusunda uyarıda bulunarak, fazla şeker tüketenlerin karşılaşabileceği riskleri şu şekilde belirtiyor.

Hafızayı zayıflatır

Yapılan bir çalışmaya göre, kan şekerinin uzun süre normal değerleri üzerinde seyretmesi nedeniyle beynin küçülme riski bu kişilerde normal kişilere göre daha yüksek oluyor. Ayrıca beyinde hafızayı oluşturan bölümlerden meydana gelen küçülmenin hafıza sorunlarını ortaya çıkarabileceği belirtiliyor. Bunun yanında, aşırı şeker tüketimi dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğüne neden olabiliyor.

Kanser riskini artırır

Şeker içeren tahıllar, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri aynı zamanda kanser koruyucu olarak görev yapan antioksidan, vitamin, mineral ve fitokimyasallar gibi maddeleri içerir. Buna karşılık sofra şekeri ise boş kalori olmasının yanında hiçbir koruyucu madde içermez. Ayrıca yüksek şeker tüketimi insülin direncini ve obeziteyi tetikleyerek dolaylı olarak meme kanseri gibi bazı kanser türlerinin riskini arttırır. Bazı araştırmalarda besinlerin glisemik yükü ile meme ve pankreas kanserleri arasında doğrudan ilişki tespit edilmiştir.

Vücudun savunma sistemini zayıflatır

Bağışıklık sisteminin önemli bir unsuru olan alyuvar hücreleri C vitamini ile şeker moleküllerinin mücadelesi arasında kalabiliyor. Şeker ile benzer molekül yapısında olan C vitamini şekerin aşırı tüketimi nedeniyle bağışıklık hücreleri tarafından kullanılıyor ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflatmaya neden oluyor. Bunun neticesinde de hastalıklara yakalanma riski yükselmiş oluyor.

Ciltte kırışıklığa neden olur

Şeker molekülleri vücutta aşırı miktarda bulunduğunda proteinlere bağlanarak proteinin yapısını değiştirirler. Bu olaya ise glikasyon nedir. Bu birleşme neticesinde cildin en önemli yapıları olan kolajen ve elastin proteinleri zarar görüyor. Cildin sıkılığını ve elastikiyetini sağlayan kolajen ve elastinin şeker molekülleri tarafından hasar görmesi sonucu ciltte kırışıklık, sarkma ve bozulmalara neden olabiliyor.

Diş çürüklerine neden olur

Ağızda birçok farklı bakteri türü yaşamaktadır. Bu bakterilerden bazıları dişlere fayda sağlarken, bazıları da hasar verir. Basit şekerler ile beslenen zararlı bakteriler temizlenmediği takdirde şekeri aside dönüştürerek ağızın içinde asidik bir ortamın oluşmasına yol açar. Bu asitlerin diş minesinin en üst tabakasında bulunan ve dişleri koruyan mineralleri çözmesi sonucunda diş çürükleri oluşur.

Obeziteye yol açar

Çağımızın en önemli hastalıklarından olan obezitenin temel sebebi aşırı şeker tüketmektir. Yapılan araştırmalarda fazla miktarda ve devamlı olarak şeker tüketildiği takdirde karaciğer; şekerin bileşeni olan fruktozu yağ olarak depolar. Bunun neticesinde de özellikle bel çevresinde aşırı yağlanma görülür.

Karaciğer yağlanmasını tetikler

Karaciğerde aşırı miktarda trigliserid biriktiği takdirde karaciğer yağlanması olur. Yapılan araştırmalarda aşırı miktarda fruktoz tüketilmesi nedeniyle trigliseridlerin yükselmesine yol açarak karaciğer yağlanması meydana gelebildiği ortaya konulmuştur. Bunun yanında aşırı şeker tüketimi neticesinde kilo artışı ve buna bağlı olarak obezite ile gelen insülin direnci de karaciğer yağlanmasına yol açan başka bir unsurdur.

Kalbe zarar verir

Şeker kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliseridlerin artış göstermesine sebep olarak damar tıkanıklığına yol açabilir. Damarlarda biriken bu parçacıkların artması sonucu kalp krizi riski yükselir.

Mutsuzluk nedenidir

Şeker mutluluk hormonu olarak tanımlanan serotonin hormonunun salgılanmasını tetiklediği için bu keyif verici özelliği insanlarda bağımlılık yaratabilir. Bu nedenle beyinde bağımlılık yaratan etkisi sebebiyle de içerisinde şeker bulunan besinler tüketilmediği takdirde mutsuzluk yaşanır.

İnsülin direncine sebep olur

Vücuttaki en önemli hormonlardan biri olan insülin kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. İnsülin direnci ise, kandaki şekerin hücre içerisine girmesi neticesinde kullanılamaması demektir. Yapılan birçok araştırmada şeker tüketiminin insülin direncine neden olduğu ortaya konulmuştur. İnsülin direnci oluşan bireylerde metabolik sendrom, Tip 2 diyabet, obezite ve kalp damar hastalıkları riski artar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.