Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın faydaları nelerdir  sarımsak çok tüketen toplulukların kansere yakalanma oranlarının düşük olması ve yaşam sürelerinin uzun olması ile gündeme gelmiştir ve sarımsak yağı, sarımsak içeren yiyecekler git gide önem kazanmıştır. Sarımsağın faydaları, kötü kokusu nedeniyle bazı aileler tarafından göz ardı ediliyor olsa da zamanla büyük bir kitle vücudun her bir yanına deva olan bu besini tüketmeye başlamıştır.

Sarımsağın faydaları içerisinde sayacağımız bazı etkiler sebebiyle sarımsak, çoğu ilaçtan daha kuvvetli tedavi edici ajandır. Bu nedenle sarımsağı sofrasından eksik etmeyen ve bunu alışkanlık haline getiren hastaların kan değerleri iyileşmiş, bazı ilaçların dozlarını daha düşük kullanmaya başlamışlardır. Sarımsak belki de yüzyıllardır bilinen ancak günümüzde özellikle kötü kokusu nedeniyle tüketimden kaçınılan bir besin haline gelmiştir. Oysa ki bir topluluğa girmeyeceğiniz sıradan bir günde çok rahatlıkla tüketebilirsiniz ve sarımsağın faydalarından vücudunuzu mahrum etmemiş olursunuz.

Sarımsağın faydaları için öncelikle sarımsağı tanıyalım:

sarimsak-yagi

Sarımsağın faydaları elbette içerisinde başka besinlerde bulunmayan ya da daha az bulunan bazı maddelerden ileri geliyor. Sarımsak yağı, sarımsak ezmesi ya da kütür kütür yediğimiz sarımsak her türlü vücuda o kadar yararlı ki. Bunlardan bahsetmeden önce sarımsağı tanıyalım: Sarımsak, latince ismi Allium Sativum olan bitkinin soğanlarıdır. İçerisindeki ana bileşen olan kükürtlü bileşikler aslında sarımsağın faydaları konusunda baş rol oynuyorlar. Sarımsak bunun dışında içerisinde kalsiyum, bakır, demir, germanyum, magnezyum, manganez, fosfor, çeşitli vitamin ve diğer kimyasal maddeleri de barındırır. Bu kükürtlü bileşiklerden biri de alliin maddesidir. Sarımsak ezildiğinde ya da çiğnendiğinde alliinaz enziminin aliiin maddesini aliisine çevirmesiyle sarımsağın karakteristik kokusu ortaya çıkar. Burada bir şeye dikkat çekmek istiyoruz! Sarımsağın faydaları diye anlatılan bir çok etki, içerisindeki alliisin maddesinden ileri gelir ve bu madde de sarımsak parçalandığı çiğnendiği ya da ezildiği zaman ortaya çıkar yani sarımsak bir bütün olarak değil çiğnenerek ezilerek tüketilmelidir.

 

Sarımsağın faydaları

sarımsağın faydaları

Sarımsak içerisindeki kükürtlü bileşiklerden olan alliinin alliinaz enzimi sayesinde dönüştüğü alliisin maddesinden dolayı antihelmintik etki gösterir. Yani bağırsak solucanlarını öldürücü etki dediğimiz antihelmintik etkisi vardır. Sarımsağın faydaları içerisinde sayabileceğimiz bir etki de antibiyotik etkidir. Sarımsak: Bakterilerin vücutta enfeksiyona sebep olmalarını sağlayan enzimleri ve vücutta barınmalarını sağlayan enzimleri de yok ederek bakterileri öldürürler. Antibiyotik etkilerini bu mekanizmayla gösterirler. Sarımsağın faydaları içinde altın öneme sahip antibiyotik özelliği özellikle diş çürümesine sebep olan ve küçük çocukların dünyasını karartan bakterilere karşı çiğ sarımsak ya da ekstresi şeklinde gargara yapılarak kullanılabilir. Sarımsak özellikle ayak ve saç mantarlarını yok eder bu tedavi yıllardır halk tarafından da kabul görmüştür. Bunların dışında sarımsağın faydaları saymakla bitmez ve sadece dahilen değil saydığımız gibi haricen de bir çok tedavi şekli vardır. Sarımsak ayrıca vücuttaki kötü kolesterol olarak bilinen LDL düzeylerini düşürürken iyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeylerini yükseltir ve vücuttaki lipitleri yani yağ tabakasını azaltır. (Bu etkisini HMG-KoA redüktaz enzimini bloke ederek gösterdiği düşünülmektedir ancak kanıtlanmamıştır.) Sarımsağın faydaları içinde saydığımız antihiperlipidemik etki dediğimiz bu etkiler sarımsak içerisinde bulunan alliisin ve ajoenlerden ileri gelmektedir. Yapılan hayvan deneylerinde sarımsak vücutta yüz güldürücü sonuçlara sebep olmuştur ve kolesterolü yaklaşık 25 mg/dl düşürmüştür. Sarımsak ile yapılan yüzlerce deneyde son güncellemelere kadar yani son zamanda yapılan çalışmalarda kolesterol mekanizmasında en ufak bir zarar bile tespit edilmemiştir. Sarımsağın faydaları kalp hastalarının yüzlerini güldürecek cinsten ve eczacıların farmakognozi notlarından hazırladığımız bu yazıyı okuduklarında sofralarından sarımsak eksik etmeyeceklerini düşünüyoruz. Çünkü sarımsak, içerisindeki ajoenlerden dolayı antiagregan etkilidir. Yani kanın pıhtılaşmasını önleyici ya da kan sulandırıcı etki olarak da anlatabileceğimiz etkiye sahiptir. Kalp krizinin başlıca nedeni kanın pıhtılaşması kan damarlarını tıkaması ile ortaya çıkıyor ve sarımsak bu konuda antitrombositik etkisiyle doğal bir ilaç görevi görüyor diyebiliriz. Ayrıca sarımsak antihipertansif etkilidir ve bu etkisi deneylerle kanıtlanmıştır. Sarımsak deney hayvanlarına intragastrik olarak verildiğinde yani mide içine verildiğinde deney hayvanlarının kan basıncının %7-20 oranında düştüğü görülmüştür. Sarımsağın faydaları içerisinde sayılan hipoglisemik etki, yani kan şekerini düşürücü etkisi deneylerle kanıtlanmamıştır ancak toplumlar tarafından kabul görmüş bir etkidir.

 

Sarımsak kullanımında göz önünde bulundurulacak uyarılar !
sarimsagin-faydalari
Sarımsağın Faydaları içeriğinde bulunan aktif ajanlar ile açıklanır

Sarımsağın faydaları içerisinde saydığımız antiagregan etki yani halk arasında kan sulandırıcı etki diye de bilinen bu etki nedeniyle hastalar her hangi bir ameliyata girmeden önce ya da ameliyat sonrasında çok miktarda ya da yüksek dozda sarımsak tüketmemeliler! Çünkü kanı sulandırdığı için ameliyat sonrası dediğimiz postoperatif dönemde ani kanamalara sebep olabilir. Bunun dışında, kan sulandırıcı bir ilaç olan varfarin gibi antitrombositik ilaç kullanan hastalar sarımsağı çok yüksek dozda kullanmamalıdır yoksa istenmeyen kanamalara sebep olabilir ya da bir kanama geçirdiklerinde kanları geç pıhtılaşabilir. Sarımsağın faydaları içinde saydığımız bazı etkiler kişinin yanlış ya da aşırı doz sarımsak tüketmesiyle zarar haline gelebiliyor. Taze sarımsağı cildinize sürdüğünüzde ya da tazı sarımsak kokusunu içinize çektiğinizde yani inhale ettiğinizde cildi hassas olan dermatit ya da astım hastası olan arkadaşlarını krize sokabilir. Taze sarımsak yağı, ya da sarımsağın ezilmiş hali ya da direk katı hali aç karnına yendiği zaman ağzınızda ekşime ve yanma hissi, gastro intestinal kanalda yani mide barsak kanalında (ağız, yutak, yemek borusu, mide, bağırsak) mide ekşimesi gibi bir his, bulantı, kusma, ishal gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. peptik ülseri olan hastalarda sarımsak, ülser şikayetlerini arttırabilir. Peptik ülseri çok şiddetli yaşayan hastalarda gastro intestinal kanalda kanamalara sebep olabilir. Bunun dışında herkesin bildiği gibi sarımsak yendiği zaman nefesiniz, feçesiniz (dışkı) ve terinizde sarımsak kokusuna sebep olabilir.

Sarımsağın Kalp Hastalıklarına Faydası

Sarımsağın Bağışıklık Sistemine Faydası

Sarımsağın Kansere Faydası

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?