Salatalık Kalorisi Zayıflatır mı ve Besin Değeri

Salatalık Kalorisi Kaç, Diyette Besin Değeri Zayıflatır mı Yoksa Kilo mu Aldırır?

İçeriğinde bolca su bulunduran kıymetli bir besindir.  Dünyanın en çok üretilen 4. sebzesidir. Salatalık besin değeri içerisine A vitamini, potasyum, kalsiyum ve C vitaminleri içermektedir. Bunların haricinde içeriğinde Magnezyum, karbonhidrat değerlerini inceleyelim, ayrıca salatalık kalorisine bakalım;

1 Adet Salatalık Kaç Kalori: Küçük 1 tane salatalıkta 9 Kalori var. 100 gram salatalık 15,5 kalori değeri içerir ve su oranı çok fazladır. Uluslararası ”USDA” tarafından açıklanmıştır.

100 Gram Salatalığın Besin Değerleri Şu Şekildedir; 

Karbonhidrat: 3,6 g

Protein: 0,65 mg.

Yağ: 0.1 mg.

Diyet lifi: 0,5 gram

Kalsiyum: 16 mgr.

A vitamini: 105 IU

Demir: 0,3 mgr.

sodyum; 160 mg.

potasyum; 147 mg.

magnezyum; 13 mg.

A vitamini; 0,03 mgr.

Şeker: 1,7 mg.

Diyette Salatalık Zayıflatır mı?

Salatalık, diyet dendiğinde aklımıza gelen ilk besindir. Yağ içermemesi, düşük kalorili, su oranı fazla olması ve vitamin bakımından da zengin içeriğe sahip olması sebebiyle salatalık diyette zayıflatır denilebilir. Tok tutma özelliğine sahiptir, kabızlık sorunlarında kullanıldığında problemi ortadan kaldırabilir, vücuttan toksin atımı sağlaması sebebiyle vücudu temizleme özelliği vardır, eğer kabuklu yenirse bağırsağın çalışmasını hızlandırır ve sindirim sistemini düzene sokmaya yardımcı olur. Salatalık besin değeri kilo aldırmaz, aksine doğru beslenme sonucunda zayıflatır özelliktedir.

salatalık besin değeri zayıflatırmıSalatalık kalorisi düşük olsa da direk olarak yenildiğinde zayıflatma özelliği taşımaz ancak dolaylı olarak daha öncede bahsettiğimiz sebeplerle zayıflamaya yardımcı olacaktır. Ara öğünleri düşük kalorili geçirmeyi sağlarsanız, besin değeri diyete yardımcı olur.

Salatalık Diyette Yenir mi: En önemli ilişki salatalık besin değeri tokluk hissi oluşturması sebebiyle diyetlerinizde rahatlıkla ve istediğiniz sıklıkla kullanabileceğiniz bir besindir ve diyette yenir.

Aklınıza açlık geldiğinde salatalık yediğinizde bedende tokluk hissi oluşturacaktır.

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalık yüksek derecede idrar söktürücü bir besindir.

Kanı temizleme özelliğine sahiptir.

Bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlıktan kurtarır.

Vücutta hararet oluşumunu engelleyici faydaları vardır.

Yorgunluk ve Uykusuzluğa iyi gelir.

Eklem ağrılarını hafifletir.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı kalkan oluşturur ve vücudun direncini arttırır.

Kolestrolü düşürme özelliği vardır.

Gut hastalığına iyi gelir.

Böbrek hastalıklarına iyi gelir.

Terlemeye yardımcı olur.

Cilt bakımında da salatalık faydası rahatlıkla kullanılabilir. Salatalıklı cilt ürünlerinin ve salatalıkla yapılan cilt maskelerinin cilde ışıltı vermesi ve ciltteki toksinleri atarak cildi sıkılaştırması özellikleri vardır. İçeriğinde bulanan besin değerleri ve vitaminler sayesinde yenildiğinde ve maske yada krem olarak kullanıldığında da cildin pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. Ciltteki kırışıklıkları yok eder lekeleri giderir cilt için oldukça faydalı bir besindir. Göz altlarındaki mor ve koyu renk halkaların yok edilmesine yardımcı olan faydaları vardır.

Saçları kuvvetlendirir.

Tırnakları kuvvetlendirir.

Selülitlerden kurtulmaya yardımcıdır.

Bütün bunların haricinde salatalıkla ayakkabılarınızı ovarak parlamasını sağlayabilirsiniz. Salatalıkla musluk ve lavaboları da ovarak yine parlak ve temiz bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bilimsel alanda Cucumis Satimus olarak adlandırılır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.