Sağlıklı Cilt İçin Suyun Önemi

Sağlıklı cilt için suyun önemi !

Işıl ışıl sağlıklı cilt için gerekli olduğu kadar, vücuttan toksinlerin atılmasından kan dolaşımına, sindirim sisteminden besinlerin emilimine kadar birçok sistemin işleyişinde suyun hayati bir rolü bulunması dolayısıyla genel sağlık açısından da son derece önem taşımaktadır.

Sağlıklı cilt için yeterli miktarda su tüketmek gerekir

Yeterli miktarda su tüketilmesi diğer organlar için olduğu gibi cilt için de vazgeçilmez ihtiyaçlardan biridir. Sağlıklı ve ışıltılı cilt sahibi kişilerin genetik etkenler haricinde günlük su tüketimine özen verdikleri dikkat çekmektedir. Bu durum aslında bir rastlantı değildir. Çünkü vücut sağlığının yanı sıra ışıltılı ve parlak cilt için günlük su tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Su ihtiyacının yeterince karşılanmaması nedeniyle ortaya çıkan kuruluk cildin direncinin düşmesine ve kırışmaya daha yatkın hale gelmesine sebep oluyor. Vücudu dış etkenlere karşı koruyan en önemli bariyer niteliğindeki cildin korunması için gerekli olan su; saçların ve hatta tırnakların da kalitesini arttırıyor. Zamana karşı koyabilmek için kullanılabilecek formüllerden biri de yeterli miktarda su tüketmektir. Kadınların menopoz sürecinde günlük tüketilmesi gereken su miktarına özen gösterilmesi halinde hem semptomlar azalmakta, hem de cilt kuruluğu ve kaşıntının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Hiçbir içecek suyun yerini almaz

Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan su yerine tercih edilen meyve suları gibi glisemik indeksi yüksek içecekler aksine toksinlerin artmasına ve akne gelişmesinin tetiklenmesine neden olabiliyor. Aknesi olan veya tedavi gören kişilerin bol miktarda su tüketmesi önemlidir. Bunun yanında cildin inflamasyonu ile giden kronik kaşıntılı bir hastalık olan egzamaya bağlı cilt kuruluğunu önlemede önemli bir yardımcıdır. Yapılan çalışmalarda her gün yüksek dozda kafeinli içecek ve yiyeceklerin tüketilmesinin kolajen sentezini olumsuz bir şekilde etkilediği ortaya konulmuştur. Dolayısıyla aşırı miktarda kafein tüketimi yara iyileşmesi ve yaşlanma süreçlerine olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu sebeple kola ve enerji içeceği olarak piyasada bulunan popüler içeceklerin aşırı tüketiminin diğer yan etkileri yanında cilt için de olumsuz sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

C vitamini almak önemli

Cilt kuruluğunu önlemek ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için gün içerisinde 8 bardak su tüketmenin yanında bol miktarda meyve ve sebze tüketmek de son derece önem taşımaktadır. Özellikle C vitamini serbest radikaller ile savaşarak hem cildin gençleşmesine katkı sağlar ve hem de nem verir. Bu sebeple özellikle mandalina, portakal, greyfurt, kivi, maydanoz, kuşburnu ve brokoli gibi C vitamini bakımından zengin besinleri tüketmek gerekir.

Ilık suyla duş alınması gerekir

Cilde nem sağlamakla birlikte kurumasının önlenmesi ve nemin korunması için bazı tedbirler alınabilir. Bu konuda genellikle yapılan en önemli hata sıcak suyla duş almaktır. Uzun süre banyo köpükleri ile yapılan duşlar cilt kuruluğunu artırmaktadır. Bu sebeple banyo ve duş süresinin 10 dakikadan daha uzun olmamasına özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca sabunlar da cildi kuruttuğu için pH derecesi 5,5 olan sabunsuz temizleyiciler ya da yağ ile gliserin oranı yüksek sabunlar tercih edilmesinde fayda vardır.

Su Hayattır

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.