Sağlıklı beslenmek için farklı alternatifler

Sağlıklı yemek sıkıcı olmak zorunda

değildir.

Sağlıklı ve lezzetli çok miktarda farklı gıdalar var.

Burada inanılmaz derecede sağlıklı farklı gıdaları sizin için sıraladık.

Çoğu şaşırtıcı derecede lezzetli.

 

Meyveler

Meyveler dünyanın en popüler sağlık gıdaları arasında yer almaktadır.

İnanılmaz lezzette oldukları için bu şaşırtıcı değil. Meyvelerin diyet içine dahil edilmesi çok kolaydır, çünkü hazırlıkları az da olsa gerektirirler.

1. Elma

Elma lif, C vitamini ve çok sayıda antioksidan bakımından zengindir. Elma meyva olarak çok tatmin edicidir ve yemekler arasında kendinizi aç bulursanız atıştırmalık olarak mükemmel bir alternatifdir.

2. Avokado

Avokado, çoğu meyveden farklıdır çünkü karbonhidrat yerine sağlıklı yağlar yüklenir. Kremsi, lezzetli ve lif, potasyum ve vitamin C bakımından zengindir.

3. Muz

Muz, dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasında yer alır. Ayrıca vitamin B6 ve lif açısından da tatmin edici seviyelerdedir. Muz pratik ve diyetlerde  kullanışlı ve taşınabilir bir alternatifdir.

4. Yaban mersini

Yaban mersini sadece lezzetli değil, aynı zamanda dünyanın en güçlü antioksidan kaynakları arasında yer almaktadır.

5. Portakallar

Portakallar C vitamini içeriği ile ünlüdür. Lif, antioksidanlar ve inanılmaz lezzette de yüksektirler.

6. Çilek

Çilek son derece besleyici ve her iki karbonhidrat ve kalori de düşüktür. C vitamini, lif ve manganez yüklüdür ve tartışmasız en lezzetli gıdalardır.

Diğer Sağlıklı Meyveler

Burada listelenmeyen birçok sağlıklı meyve ve çilek daha var.

Bazı örnekler: Kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon, mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahududu.

7. Yumurtalar

Yumurta tarihin eski devirlerinden beri en besleyici gıdalardan biridir.

Daha önce kolesterol düzeyleri yüksek olduğu için şeytanlaştırılmıştı, ancak yeni çalışmalar, bunların mükemmel bir şekilde güvenli ve sağlıklı olduklarını gösterdi.

Etler

Tüm etin zararlı olduğu bir efsane. İşlenmemiş, hafifçe pişirilmiş et, yiyebileceğiniz en sağlıklı ve en besleyici gıdalardan biridir.

8.  Sığır eti

Yalın sığır, varolan proteinin en iyi kaynakları arasındadır ve oldukça biyolojik olarak temin edilebilir demir ile yüklenir. Düşük karbonhidrat diyetindeyseniz yağ kesimlerini seçmek iyidir.

9. Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü yağ ve kalorisi azdır, ancak protein açısından son derece yüksektir. Birçok besleyicinin mükemmel kaynağıdır. Yine, o kadar çok karbonhidrat yemiyorsanız, tavuk yağ kesimlerini yemeye çekinmeyin.

10. Kuzu eti

Kuzular genellikle çim beslenir ve etleri Omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olma eğilimindedir.

Fındık, Yağlı Tohumlar ve Yer fıstığı

Çalışmalar, yağ ve kalorileri yüksek olmasına rağmen, fıstık ve tohumların kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir (3, 4).

Bu gıdalar gevrek, tatmin edici ve pek çok kişinin alamadığı önemli besin maddeleri ile yüklü, magnezyum ve E vitamini.

Aynı zamanda sıfır hazırlık gerektirirler, çünkü bunlar diyetle birleştirmeyi kolaylaştırır.

11. Badem

Badem, popüler bir fındık türüdür. E vitamini, antioksidanlar, magnezyum ve lif ile yüklüdür. Çalışmalar, bademlerin kilo vermenize yardımcı olabileceğini ve metabolik sağlığa etkileyici fayda sağladığını gösteriyor.

12. Chia Tohumları

Chia tohumları, gezegendeki en besleyici yoğun gıdalardır. Tek bir ons (28 gram) 11 gram lif ve magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besin maddeleri için önerilen miktarı içerir.

13. Hindistan cevizi

Hindistancevizi lifleri ve orta zincirli trigliseritler olarak adlandırılan güçlü yağ asitleri yüklenir.

14. Macadamia

Macadamia fıstığı çok lezzetlidir. Tekli doymamış yağlarda çok daha yüksektir ve Omega-6 yağ asitleri diğer pek çok cevizden daha düşüktür.

Cevizler

Ceviz son derece besleyici ve lif ve her türlü vitamin ve minerallerle dolu.

16. Yer fıstığı

Yer fıstığı (teknik olarak baklagiller, fındık değil) son derece lezzetli ve besin maddelerinde ve antioksidanlar da yüksektir. Birkaç çalışma, fıstığın kilo vermenize yardımcı olduğunu göstermektedir).

Bununla birlikte, fıstık ezmesi üzerine rahat tutun. Kalorisi çok yüksektir ve aşırı miktarlarda yenmesi inanılmaz derecede kolaydır.

Sebzeler

Kalori için kalori, sebzeler dünyanın en yoğun besin kaynakları arasında yer almaktadır.

Çok çeşitli seçenekler mevcuttur ve her gün birçok farklı sebze yemeniz en iyisidir.

17. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz popüler bir sebzedir. Hem karbonhidratlarda hem de kalorisinde düşük ancak K vitamini ile yüklüdür.

18. Cin Biber

Biber kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Onlar gevrek ve tat çok tatlı ve antioksidanlar ve C vitamini büyük bir kaynağıdır.

19. Brokoli

Brokoli, çiğ ve pişmiş harika tadı olan bir turpgil sebzedir. Fiber, K vitamini ve C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve diğer sebzelere kıyasla iyi bir protein içerir.

20. Havuç

Havuç, popüler bir kök sebzesidir. Son derece lezzetli ve gevrektir ve elyaf ve K vitamini gibi besin maddeleriyle yüklüdür. Havuç aynı zamanda birçok yararı olan karoten antioksidanlarında da oldukça yüksektir.

21. Karnabahar

Karnabahar çok yönlü bir turpgil sebzedir. Her çeşit sağlıklı tarifleri yapmak için kullanılabilir ve aynı zamanda kendi başına da oldukça iyi tatlar.

22. Salatalık

Salatalık, dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Hem karbonhidratlarda hem de kalorisinde çok düşüktür ve çoğunlukla sudan oluşur. Bununla birlikte, K vitamini de dahil olmak üzere az miktarda besin içerir.

23.Sarımsak

Sarımsak inanılmaz derecede sağlıklıdır. Geliştirilmiş bağışıklık fonksiyonu da dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif bir bileşik olan allikini içerir .

24.Yeşillikler

Yeşillikler son yıllarda, iyi niyetle, çok popüler olmuştur. K vitamini, C vitamini, lif ve diğer bazı besin maddelerinde inanılmaz derecede yüksektir. Salatalarda ve tariflerde roka,tere,kuzu kulağı farklı lezzet yaratmak için mükemmeldir.

25. Soğan

Soğan çok güçlü bir tada sahiptir ve yemek tariflerinde kullanılması çok popülerdir. Bunlar, sağlık yararları olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşik içerir.

26. Domates

Domates genellikle teknik olarak bir meyve olmasına rağmen sebze olarak sınıflandırılır. Lezzetli ve potasyum ve C vitamini gibi besin maddeleriyle dolu.

Daha Sağlıklı Sebzeler

Enginar, Brüksel lahanası, lahana, kereviz, patlıcan, pırasa, marul, mantar, turp, kabak, şalgam, şalgam, kabak.

Balık ve Deniz Ürünleri

Balıklar ve diğer deniz ürünleri çok sağlıklı ve besleyici olma eğilimindedir.

Özellikle omega-3 yağ asitleri ve iyotda zengindirler, çoğu insanın yeterli bulmadığı iki besin maddesi.

Çalışmalar, denizden en fazla gıdayı (özellikle balık) yiyen kişilerin daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını ve kalp hastalığı, bunama ve depresyon gibi birçok hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir .

27. Somon

Somon, mükemmel tat ve protein ve Omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere besin maddelerinin yüksek miktarı nedeniyle inanılmaz derecede popüler yağlı bir balık türüdür. Ayrıca bazı D vitamini içerir.

28. Sardalya

Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan olan küçük, yağlı balıklardır. Bunlar insan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin büyük kısmını içerir.

29. Kabuklu deniz hayvanları

Kabuklu deniz hayvanları çok sık yemiyor, çünkü neredeyse her gıdadan daha fazla besin içerdiğinden bu bir utanç. Besin yoğunluğu söz konusu olduğunda organ etlerine benzemektedir. Yenilebilir kabuklu deniz hayvanları, istiridyeler, yumuşakçalar ve istiridyeleri içerir.

30. Karides

Karides, denizde bulunan bir hayvan türüdür. Yağ ve kalorisi düşük, protein açısından yüksek olma eğilimindedir. Selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere çeşitli diğer besinler de yüklenir.

31. Alabalık

Alabalık, somon benzeri lezzetli yağlı bir balık türüdür.

32. Ton balığı

Ton balığı, Batı ülkelerinde çok popülerdir ve yağ ve kalorisinde düşük, protein açısından yüksek olma eğilimindedir. Kalorileri düşük tutarken, diyetlerine daha fazla protein eklemeniz gereken mükemmel insanlar.

Tahıllar

Tahıllar, son yıllarda, çılgın popüler Dukan ve benzeri diyetlerde yasaklanmış bir besin olarak kötü bir şöhreti vardır.

Bununla birlikte, bütün tahılları bir araya toplamak hatadır. Bir çok farklı tahıl türü vardır ve bazıları çok sağlıklıdır.

Sadece karbonhidratta oldukça yüksek olduklarını aklınızda bulundurun, bu nedenle düşük karbonhidratlı diyetlerde önerilmemektedir.

33. Kahverengi Pirinç

Pirinç, en eski hububat tanelerinden biridir ve şu anda dünyanın dörtte birinden fazlası için temel gıda maddesidir. Kahverengi (tam tahıllı) pirinç, oldukça miktarda lif, B1 vitamini ve magnezyum ile besleyici niteliktedir.

34. Yulaf

Yulaf inanılmaz derecede sağlıklıdır. Besin maddeleri ile yüklüdürler ve beta-glukanlar olarak adlandırılan güçlü elyaflar içerirler ve bu çok sayıda yarara sahiptirler.

35. Kinoa
Kinoa son yıllarda sağlık bilincine sahip bireyler arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi. Lif ve magnezyum gibi besin maddelerinde yüksek olan lezzetli bir tane. Aynı zamanda bitki esaslı protein için mükemmel bir kaynaktır.

Ekmekler

Çoğu kişi çok fazla ekmek yiyor.

İlk kez daha sağlıklı bir diyet kabul etmeye çalışanlar için, ekmek yerine yemek yemeyi kabllenmek çok zor olabilir.

36. Organik ruşeymli Ekmek

Organik ruşeymli ekmek  alabileceğiniz en sağlıklı ekmek olabilir. Organik, filizlenmiş kepekli tahıllardan yapılır ve ayrıca birkaç çeşit bakliyat içerir.

37. Ev yapımı düşük karbonhidratlı ekmek

Sağlıklı ekmek için en güvenli seçenek kendinizin yarattığı farklı bir kombinasyondur. İster glutensiz veya karbonhidratlı sağlıklı ekmekler için farklı tarifler çok sayıda mevcuttur.

Bakliyat

Baklagiller, son yıllarda haksız yere şeytanlaşmış olan bir başka besin grubudur.

Baklagillerin, besin maddelerinin sindirimine ve emilimine müdahale edebilecek anti besleyiciler içeren maddeler olduğu doğrudur.

Geride bıraktığımız, inanılmaz derecede ucuz bir kalite besleme kaynağı, büyük bir bitki kaynaklı protein kaynağı da dahil olmak üzere.

38. Yeşil fasulye

Yeşil fasulye, ayrıca fasulye olarak adlandırılır, fasulyenin olgunlaşmamış çeşitleridir. Batı ülkelerinde çok popüler.

39. Böbrek fasulye

Bezelye fasulye, çeşitli vitamin ve minerallerle yüklenir ve lif açısından çok yüksektir. Onları doğru bir şekilde pişirdiğinizden emin olun, çünkü ham olduklarında toksiktirler.

40. Mercimek

Mercimek başka popüler bir baklagillerdir. Lif açısından yüksektirler ve bitki temelli proteinlerin en iyi kaynakları arasındadırlar. Mercimek de lezzetli ve çok tatmin edici bir doku var.

Süt ve süt ürünleri

Birçok kişi süt ürünlerine laktoz intoleransı nedeniyle tahammül edemez.

Bununla birlikte, onlara hoşgörü gösterenler için, bunlar önemli besin maddelerinin sağlıklı bir kaynağıdır.

Tam yağlı süt ürünleri en iyi gibi görünüyor ve çalışmalar, en dolu yağlı sütü tüketenlerde obezite ve tip 2 diyabet riski daha düşük olduğunu göstermektedir (13, 14).

Süt yeşil meralarda beslenen ineklerden elde edilirse daha da iyi olacaktır, çünkü CLA gibi bazı biyoaktif yağ asitleri daha yüksektir.

41. Peynir

Peynir inanılmaz derecede besleyici ve tek bir diliminde bütün bir fincan sütle aynı besin maddeleri bulunur. Ayrıca yemek yiyebileceğiniz en lezzetli yemeklerden biridir.

42. Süt

Bütün süt, vitaminler, mineraller, kaliteli hayvan proteinleri ve sağlıklı yağlar açısından çok yüksektir. Kalsiyumun en iyi kaynaklarından biridir.

43. Yoğurt

Yoğurt, kendisine canlı bakteri eklenerek fermente edilen sütten yapılır. Dost probiyotik bakterilerin ek yararları dışında sütle aynı sağlık etkilerinin çoğuna sahiptir.

 Yağlar 

Yağ üzerinde yıllar boyu kopartılan yaygara yavaş yavaş unutuluyor  ve birçok yağlar sağlıklı gıdalar olarak mutfaklarımıza geri dönüş yapıyor.

44.  Tereyağı

Taze otla meralarda beslenen ineklerin tereyağı, önemli K2 vitamini de dahil birçok önemli besin maddesinden zengindir.

45. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağına, orta zincirli trigliserit adı verilen güçlü yağ asitleri yüklenir. Hindistan cevizi yağı Alzheimer hastalığına fayda sağlayabilir ve göbek yağını kaybetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir

46. ​​Sızma zeytinyağı

Sızma zeytinyağı dünyadaki en sağlıklı yağdır. Kalp açısından sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları ile antioksidanlar açısından çok yüksektir.

Kök Yumrular

Yumrular, bazı bitkilerin saklama kısmıdır.  Faydalı besin maddeleri içeren bu farklı kök ve yumruları değerlendirmek gerekir.

47. Patates

Patates dünya çapında çok popüler bir besindir. Potasyum ile yüklenirler ve C vitamini dahil, ihtiyacımız olan her besiyeri biraz içerirler.

Ayrıca son derece tatmin edicidirler. Bir çalışma, kaynatılmış patateslerin, test edilen 25 farklı gıdadan en fazla doygunluk hissi veren bir gıda olduğu gösterilmiştir.

48. Tatlı patates

Tatlı patates, yiyebileceğiniz en lezzetli nişastalı gıdalar arasındadır. Antioksidanlar ve her çeşit sağlıklı besin maddelerini vücudumuza katkı olarak sağlarlar.

49. Elma Sirkesi

Elma sirkesi sağlıkla beslenme camiasında inanılmaz derecede popülerdir. Çalışmalar göstermiştir ki kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine elma sirkesinin yardımcı olabileceğini ve mütevazı kilo kaybına neden olduğunu gösteriyor.

50. Bitter Çikolata

Bitter çikolata, bu listede en lezzetli yiyecek olması yanında aynı zamanda en sağlıklı olanlardan biridir.

Bitter çikolata lif ve magnezyum ile yüklüdür ve varolan antioksidanların en güçlü kaynaklarından biridir.

 

 

Kaynak

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?