Safran Neye İyi Gelir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Çok eski dönemlerde safran bitkisi ağrı, sindirim sorunları ve yüksek tansiyon için kullanılan her derde deva bir baharattır. Safran, günümüzde en pahalı baharatlar arasındadır. Crocus sativus bitkisinden elde edilen safran 150’den fazla bilinen bileşik içerir. En çok bilinen bileşikler ise; safranal ve krosindir.  Bu her iki birleşik de tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Safran, karotenoidler açısından oldukça zengin bir baharat türüdür. Bileşiğindeki 2 ana karotenoidi ise; krosetin ve krosindir.

Yapılan araştırmalarda anti kanser özelliklere sahip olduğu ortaya konulan safran, besinlere sarı renk vermektedir. Yine yapılan çalışmalarda safran bitkisinin prostat ve meme kanserine karşı önleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Safranın ayrıca akciğer kanserine karşı pro apoptotik etkisinin bulunduğu ve lösemi hücrelerinin büyümesini baskıladığı bulunmuştur.

Safran bitkisinin aynı zamanda iştah düzenleyici özelliği de bulunmaktadır. Safranın besin isteklerini ortadan kaldırdığı da gözlenmiştir. Yapılan bir çalışmada, safran özü alan kadınlarda atıştırma atakları sayısının %55 azaldığı gözlenmiştir. Bunun yanında 8 hafta boyunca bu kadınlarda ortalama 1 kilogram kayıp sağlandığı belirlenmiştir. Safran, beynin serotonerjik sistemini hedef alarak atıştırma isteğini ortadan kaldırmaktadır. Beyindeki bu sistem iştah, şeker isteği ve bu ruh halini etkilemektedir. Safranın aynı zamanda antidepresan özellikleri vardır. Pers medeniyetinde tıp çalışmalarında safran bitkisi antidepresan olarak kullanılıyordu. Güncel çalışmalarda safranın ruh halini iyileştirmeye yararlı olduğu onaylanmıştır. 6 hafta süren bir çalışmada hastalara günlük olarak 30 mg safran özü verilmiştir. Araştırmada depresyon belirtilerinin önemli derecede azaldığı saptanmış, hafif ve orta seviyedeki depresyon durumlarının da tedavi edilebileceği ileri sürülmüştür. Safranın hafif ve orta dereceli depresyon vakalarında genel olarak kullanılan depresyon ilacı ile eşit etkide bulunduğu saptanmış ve cinsel yan etkileri de hafiflettiği anlaşılmıştır.

Bunun yanında safranın hafıza fonksiyonlarını artırdığı da bilinmektedir. Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan çalışmalarda safranın demans ve hafıza kaybına karşı son derece güçlü bir etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Safran özü verilen yaşlı farelerde hafızada iyileşme ve öğrenme kapasitesinin arttığı gözlenmiştir. Ayrıca yetişkin farelerde safranın asetilkolini yıkan asetilkolintransferaz enzimini engellediği fark edilmiştir. Hafif ve orta dereceli Alzheimer hastaları üzerinde yapılan klinik çalışmalarda, safranın genel olarak kullanılan Alzheimer ilacı kadar faydalı olduğu görülmüştür. Çoğu kişi için 6 hafta kadar ağız yoluyla alındığı takdirde safranın yan etkileri açısından güvenilirliği vardır. Bir takım olası yan etkileri arasında anksiyete, ağız kuruluğu, baş dönmesi, bulantı, uyuşukluk, baş ağrısı ve iştah değişikliği olabilmektedir. Safran ağız yoluyla yüksek miktarlarda alındığında ise; zehirlenmeye, göz, cilt ve mukoza zarlarında sararmalara, baş dönmesi, kusma, kanlı ishal, burun, dudaklar ve göz kapaklarında kanama ile uyuşmaya sebep olmaktadır. Safranın 12-20 gram aralığındaki dozları ölüme sebep olmaktadır. Alzheimer ve depresyon gibi rahatsızlıklarda günlük kullanım 30 mg’ı kesinlikle geçmemelidir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.