Saçları besleyen şifalı bitkisel yağlar

Saçları besleyen farklı bitkisel yağlar

Sağlıklı saçlarımız için yapacağımız fedakarlıkların sonu yoktur. Onları bakımlı ve sağlıklı bir şekilde korumanın temel unsurları arasında saç diplerinin ve saçların kendilerinin güçlü kök ve gövdeleri esastır. Bu konuda bakımlı, parlak saçlar için kullanabileceğimiz en güzel doğal şifalı bitki özlerini araştırarak kullanışlı ve akılda kalıcı bir liste hazırladık.

Bu liste içinde en sevdiğimiz ve bazılarını da pek duymadığımız şifalı bitki özleri ve yağları mevcut.

  • Papatya yağı eskiden beri saçlar için faydalı yağlar arasındadır. Ayrıca papatya suyu ile güneş altında saçlarının rengini açmak isteyen pek çok genç kızı yaz aylarında görmek mümkündür. Papatya yağı saç gövdesini yumuşatıp saç diplerini de besleyici etki gösteren bir bitki özü olup ilk sırayı papatya yağı alıyor.
  • Biberiye yağı bir diğer şifalı bitki özü saçlara inanılmaz faydası olan bu harika bitki biberiyedir. Saç gövdesinin güçlenerek kalınlaşması yanında minoksidil benzeri etkisi ile dökülen saçları kuvvetlendirici ve yeniden çıkmasına katkı veren etkisi ile akılda tutulması gerekir.
  • Lavanta yağı güzel ve ferahlatıcı kokusu ile mutlaka akılda tutulmalıdır. Anti mikrobiyal ve stres giderici etkisi ile saç diplerinde olabilen kepeklenmeye neden olan mantar enfeksiyonlarını da temizleyen saçlarda olası strese bağlı dökülmeleri önleyen bir saç kürüdür.
  • Sedir yağı bir diğer çam benzeri ağacın aromatik keskin kokulu yağı olup saç diplerine friksiyon ile uygulanması durumunda saç diplerini güçlendirir.
  • Ada çayı yağı strese bağlı saç dökülmelerini azaltır ve saç diplerine masaj ile uygulanması sonrasında saçların hem güçlenmesini hem de saç diplerinde irritasyona bağlı deri problemleri varsa düzelmesine yardımcı olur.

  • Nane yağı hepimizin yakından bildiği keskin kokulu hatta annelerimizin nane ruhu diye isimlendirdiği bir bitki özüdür. Bu keskin bitki özünü kombine olarak veya birkaç damla günlük kullandığınız şampuana ekleyerek saçlarınızda mükemmel bir parlaklık ve saçlarınızın diplerinde bahar mevimi benzeri ferahlık yaşayabilirsiniz.
  • Çörek otu yağı saçlarınızın parlaklığına olan olumlu etkisi yanında ayrıca kırlaşan ve beyazlayan saçlarınızın tekrar düzenli kullanım ile eski doğal rengine dönmesine yardımcı olacak ve mucizevi etkisini saçlarınızda gösterecektir.

Saçlarınızda saydığımız bitki özlerini tek tek ihtiyacınıza göre veya birkaç farklı saç besleyici bitkisel aromatik yağı kombine ederek kullanmanız mümkündür. Sıklıkla çok etkin olan aromatik yağlar hindistan cevizi yağı veya zeytin yağı ile kombine edilerek kullanılabilir.

kaynak

 

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.