Saç dökülmesinin nedenleri ve Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna her zaman farklı farklı yanıtlar alınır çünkü bayanlardan erkeklere, çocuklardan yaşlılara kadar kadar saç dökülmesi büyük bir problem olmuştur ama saç dökülmesinin nedenleri tam olarak tespit edilememiştir. Çünkü saç dökülmesi cinsiyetler arası farklılıklar göstermekle birlikte saç dökülmesinin nedenleri kişiden kişiye bile değişkenlik gösterir.

Saç dökülmesi yaşadığınız mevsimden tutun yediğiniz yiyeceklere cinsiyetinize ve ruh durumunuza kadar her ayrıntıya bağlı olabilir. Saç dökülmesine ne iyi gelir? Bunun için öncelikle saçınızın neden döküldüğünü bilmelisiniz. Saç dökülmesinin nedenleri iş arkadaşlarınızda stresten, sizde yediğiniz bir besinden, annenizde babanızda ırsi nedenlerden kaynaklı olabilir; yani ona buna sorarak bir cevap bulmaya çalışmanız sizi yanıltabilir.

Buraya dikkat! Saç dökülmesi halk arasında o kadar konuşulan bir konudur ki üç tutam saçı dökülen de bir avuç saçı dökülen de saçım dökülüyor diye yakınır. Peki saç dökülmesi tam olarak nedir, nasıl tanımlanır?

Saç dökülmesi nasıl tanımlanır? Her elinize gelen saç teli, saç dökülmesi midir sahiden?
saç dökülmesinin nedenleri
Saç dökülmesinin nedenleri arasında sıklıkla saç köklerinin güçsüz kaldığı bazı yapısal veya hormonal nedenler gelebilir

Uzmanlara göre saç dökülmesi, günde 50-100 adet saç telinden daha fazla saç telinin dökülmesi olarak tanımlanıyor. Yani günde 50-100 saç teli dökülüyorsa bu normaldir. Eğer bu sınırı çok çok aşan miktarda saç dökülmesi yaşıyorsanız ya da saç dökülmesi saçlarınızda gözle görülür bir açıklık ve saç telinizde incelik meydana getirmişse doktora başvurmalısınız.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

saç dökülmesine ne iyi gelir
Saç dökülmesine ne iyi gelir? sorusuna cevap ararken genellkle saç dökülmesinin nedenleri nelerdir sorusuna cevap bulmamız gerekir.

 

Saçlarınızda sürekli sıkı modeller kullanmak saç dökülmesi sebebi olabilir.

Her kadının farklı bir stili vardır ve dolayısıyla saçlarını da buna göre şekillendirir. Bazı bayanlar salaş ve dağınık modelleri severken bazı kadınlar balerin topuzu, at kuyruğu gibi modelleri daha çok tercih eder. Bu da saç dökülmesinin nedenleri içinde başta gelebilir. Bu gibi sıkı toplamalar saçınızın nefes almasına engel olur ve bir müddet sonra saç dökülmesi problemleri baş gösterir. Eğer bunu kişiliğiniz haline getirerek yıllarca aynı modelleri kullanırsanız saçlarınızın sağlığını olumlu ya da olumsuz yönde etkilemiş olursunuz. Saç dökülmesinin nedenleri arasında her hastalığın sebepleri içinde sayılan yaşam şekilleri önemli ölçüde yer alır.

Irsi yatkınlık saç dökülmesinin nedenleri içinde elinizi kolunuzu bağlayan neden olarak sayılabilir.

Eğer ailede saçları çok miktarda dökülüp kel kalan bireyler varsa ve sizin saçlarınız da bu şekilde dökülmeye başladıysa bilin ki bu ırsi bir dökülmedir. Ancak kadınlara şöyle bir müjde verebiliriz ki bayanların ırsi kel kalınacak şekilde saç dökülmesi yaşaması pek olası değildir. Ne kadar saçları dökülse de büyük bir kelliğe sebep olacak saç dökülmesi yaşamazlar. Ancak saç telleri incelebilir ya da hafif açıklıklar meydana gelebilir.

Saç derisinde meydana gelen cilt hastalıkları saç dökülmesinin nedenleri olabilir.

Saç derisinde meydana gelen sedef hastalığı: Saç dökülmesinin nedenleri içinde deri hastalıkları oldukça büyük bir yer tutar. Bu hastalık ileri düzeylere ulaşırsa saç dökülmesi yapabilir. Böyle bir durumda saç dökülmesine ne iyi gelir? Psöriazis dediğimiz sedef hastalığına saçlı deriye uygulanan psöriatik kremlerle tedavi iyi gelebilir ve saçlı deri sağlığına kavuştuğunda saç dökülmesi de iyileşmiş olacaktır.

Saçkıran hastalığı: Saçkıran vücudunuzun dirençsiz kaldığı durumlarda saçınızda saç dökülmesi ile seyreden nadiren tüm saçınızın dökülmesine de sebep olabilen bir hastalıktır kalıcı değildir tedavi edilince saç dökülmesi geri dönecektir.

saç köklerinin iltihaplanması (Folikülit): Halk arasında saç dökülmesinin nedenleri içinde olduğu bilinmeyen bu hastalık berber kaşıntısı olarak da bilinir, saçta meydana gelen bakteriyel enfeksiyon sonucu gerçekleşir. Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir, saç dökülmesine ne iyi gelir diye soracak olursanız genellikle bir antibiyotik tedavisi ile saç dökülmesi önlenebilir desek de kıl kökü iltihabı ağır geçiriliyorsa bazen kalıcı da olabilmektedir, hemen tedavi edilmelidir.

Saçta meydana gelen seboreik Dermatit: Bazen yüzde de meydana gelebilen bu hastalık halk arasında egzama olarak bilinir. Saç diplerinde kaşıntıyla seyreden saç dersinin pul pul dökülmesi ile kaşıntıya yol açan bir hastalıktır. Saç dökülmesinin nedenleri arasında oldukça sık karşılaşılan bu hastalık bazen kepek ile karıştırılır hatta bazı kepek şampuanları egzama tedavisinde kullanılabilir. Bunun dışında saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna şöyle cevap verilebilir. Egzama için bazı kortikosteroid kremler ve bazı antibiyotikler verilebilir.

 

Vücut hormonlarında meydana gelen dengesizlikler:

Tiroid hormonu dengesizlikleri: Tiroid hormonunun çok ya da az çalışması vücutta çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Tiroid hormonu çok çalışırsa kişi zayıflar strese girer ve sinirli bir hal alır. Genellikle tiroidin az çalışmasına nazaran çok çalışması daha çok saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılsa da saç dökülmesi için tek sebep olarak tiroid dengesizliği yer almaz.

Polikistik Over Sendromu: Yüzde akneye sebep olan, adet düzensizliklerine sebep olan bu sendrom bazen saç dökülmesi de yapabilir.

Hamilelik: Hamilelik döneminde artan östrojen hormonu arttığı için saçların daha gürleştiği görülmüştür ancak doğumdan sonra östrojen eski seviyesine düşer ve kadınlarda saç dökülmesi problemleri doğar.

Menopoz: Menopoz dönemine girince kadınların vücutlarında dişilik hormonu dediğimiz östrojenin seviyesi düşer ve dolayısıyla saç dökülmesi görülür, artık eskisi kadar gür saçlara sahip olmayı beklememek gerekir.

 

Beslenme yetersizlikleri saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılabilir

Saç dökülmesinin nedenleri içinde beslenme yetersizliği önemli ölçüde yer alır ve genellikle A vitamini ile demir eksikliği en bilinen saç dökülmesi nedenidir.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

saç dökülmesinin nedenleri
Saç dökülmesinin nedenleri kadınlarda sıklıkla strese bağlı olabilir.

Bu saydığımız hastalıklara karşı devalar dışında ilaç olarak da saç dökülmesine iyi gelen seçenekler vardır bunlar:

Finasteride:

FDA tarafından saç dökülmesi tedavisi için onay alan ilk ilaçtır. finansteride etki mekanizması: 5 Alfa Redüktaz enzimini inhibe edip Testosteronun DHT’ye dönüşmesini engeller dolayısıyla saç dökülmesine sebep olan başlıca hormonun seviyesi azalır ve saç dökülmesi engellenir. FDA tarafından önerilen doz 1mg, bu da yaklaşık olarak DHT seviyesini %65 kadar düşürüyor. Finasterid ile aynı etkiyi gösteren fakat FDA tarafından henüz saç dökülmesi için onay almamış bir başka ilaç ise, Dutasteride’’dir. Aynı mekanizmaya sahip 0,5 mg Dutasteride DHT seviyesini yaklaşık olarak %90 seviyesinde düşürür.
Finasteride etkisini yaklaşık olarak 1 yılın ardından göstermeye başlıyor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?