Saç Dökülmesi Sorununa Sebep Olan Bazı Yanlışlar

Saç dökülmesi hepimiz için endişe verici ve istenmeyecek bir durumdur. Saçları örgü yapmak, çok sıkı bağlamak, mısır örgüsü şeklinde sıkıca şekillendirmek ve arkadan gererek bağlamak gibi modeller; çekmeye bağlı olarak saç foliküllerini kalıcı olarak harap eder ve saç kaybına neden olur.

Kadın tipi saç dökülmesi ya da androgenetik alopesi kadınlarda en sık görülen saç dökülme nedenidir ve genelde tahmin edildiğinden çok daha yaygındır. 35-40 yaşları arasındaki kadınların %25, 40 yaş üzerindekilerin ise %50’sinde saç kaybı görülür. Saçları dökülen kadınların %20’sinde genetik etkenler söz konusudur. Genetik tipi saç dökülmesinde kadın anne veya baba tarafından almış olabilir.

Toplumdaki kadınlarda saç dökülmesinin çok nadir olduğu düşünülse de kadınların %30’unda hayatı boyunca en az bir kez saç tellerinde incelme gözlenir. Bu durum kadınlarda yaygın olarak tüm saçlarda görüldüğünden ve erkeklerdeki gibi tam olarak kellik sorunu yaratmadığından ön saç çizgisi genellikle korunur. Bundan dolayı da kadın tipi dökülme nadir olarak bilinir. Ancak nadir olduğu düşünülen bu durum kadınların 1/3’ünü etkilemekle beraber, kadınların istemediği ve korkulan kelliğin sosyal çevre tarafından kabul edilemez olması nedeniyle genellikle saçlardaki incelemelerin ilk safhalarında kadında büyük moral çöküntüsü oluşturabilir. Genellikle saçları dökülen ve incelen kadınlar saçlarını örtmek ve saklamak isterler. Hatta hemcinsleriyle bu sorunlarını paylaşmaz ve saklarlar. Toplumdaki tüm bu yanlış algılama ve davranış şekilleri kadın tipi dökülmelerini daha zor vakalar durumuna getirir.

Kadınlarda en yaygın saç dökülme sebepleri arasında androgenetik kadın tipi saç dökülmesi en başta gelmektedir. Bunun haricinde sık rastlanan diğer saç dökülme sebepleri ise şunlardır:

–   Hipo ve Hipertiroidism: Tiroid disfonksiyonunun erken belirtilerinden biri olan saç dökülmesidir ve tedavinin ardından saçlarda dökülme durur.

–  Polikistik Over Sendromu: Kadınların üreme döneminde yaklaşık %10 oranında görülen kalıtsal bir yumurtalık hastalığıdır.

–  Gebeliğe Bağlı Hormonal Değişiklikler: Hamilelik esnasında geçici olan saç kaybıdır ve sonrasında düzelir.

– Menopoza Bağlı Hormonal Değişiklikler: Menopozun başlamasıyla birlikte saç dökülmeleri görülebilir. Menopoz sendromlarını normale getiren ilaç tedavileri ile dökülmeler azalır ve sona erer. Menopoza giren kadınların %80’inde saçlarda incelme olabilir.

Kadınlarda hassas bir konu olması nedeniyle çoğunlukla saç kırılmaları; saçlarda incelme veya dökülme olarak yanlış anlaşılabilmektedir. Saç kırılmasının nedenleri saç düzleştiriciler, sık sık saç boyanması, kalıcı fönler ve saç yumuşatıcılar olabilir. Ayrıca yazımızın ilk paragrafında belirtildiği şekildeki saç modelleri saç üzerinde stres yaratarak zarar vermektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.