Sağlıklı saç bakımı yöntemleri

Saç bakımı için farklı yağların kullanımı ile elde edilen faydalar nelerdir ?

 • Saç köklerinin kuvvetlenmesi, saç diplerinin derisinin beslenmesi için farklı kimyasal, kozmetik kullanımı yerine bitkisel aromatik yağları  kullanarak hem saç köklerini hem saç dip derisini besleyecektir. Biberiye ve sedir yağı saç köklerini kuvvetlendirmek için etkindir.
 • Saçlı derinin sağlıklı olmadığı veya bazı dip derisinde mantar infeksiyonları mevcudiyetinde seboreik dermatit ve eş zamanlı kepek oluşumu sıktır. Lavanta yağı ve limon otu yağı ile yapılacak dip bakımı ile saç diplerinde ki kepek sorunları önemli ölçüde çözümlenir.
 • Saç bakım setlerine fazlaca masraf etmek yerine saçlarınızı beslemek, daha parlak sağlıklı saçlara kavuşmak için doğal yollarla saçlarınızı beslemek için papatya yağı birebir doğal saç bakımı maskesidir.
 • Nane özü yağı fazlaca yağlı saçlar için saç diplerinin artmış sebum üretimini azaltan, saçları yağlı gösteren bu sekresyonu kontrol altına alan etkiye sahiptir.
 • Ada çayı ve lavanta yağı ile strese bağlı saç dökülmesi ve strese bağlı saç dibi iltihaplarına çözüm amaçlı kullanılır.

Bu aromatik yağlar tek başlarına oldukça kuvvetli ve bazende fazla kullanım ile saç diplerinde tahriş, allerji gibi etkilerde gösterme riskine karşı kullanımda bazı taşıyıcı yağlar ile kombine edilerek uygulanmaları önerilir.

Hindistan cevizi yağı, içerdiği laurik asit ve kaprik asit ile kuvvetli anti viral etkiye sahip aynı zamanda kepeklenmeye karşıda etkisi olan bir yağdır. Meksika kökenli jojoba yağı saçları nemlendiren ve saç çıkmasını arttıran etkisi ile kullanımı vardır. Zeytinyağı universal bir taşıyıcı ve aynı zamanda saçlar için antik çağlardan beri bilinen anti oksidan ve E vitamini kaynağı olarak farklı saç bakımı maskelerine kombine edilir.

Zeytin yağının saçlara olan faydalı etkileri arasında ,

 1. Saçları nemlendirmesi
 2. Saç diplerini temizlemesi
 3. Kepeklenmeyi azaltması

sayılabilir.

Saçlarınızı kalınlaştırıp gürleştirecek bir formülü hemen şimdi hazırlayabilirsiniz.

 1. Biberiye yağı
 2. Sedir yağı
 3. Adaçayı yağı

komibine edilerek saç diplerine uygulandığında saç köklerinde kan akımı artışı ile saç folliküllerinin beslenmesi artacaktır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.