Reflü Nedir Belirtileri ve Reflüye Ne İyi Gelir

Reflü Belirtileri Nedir ve Reflüye Hangi Bitkiler, Yiyecekler

Ne İyi Gelir? (GÖRH) 

Reflüye iyi gelen bitkiler ve yiyecekler hakkında bahsetmeden önce reflü nedir, Gastro Özofageal Reflü  HastalığıGÖRH ) neden olur, tedavisi ve belirtileri için kısaca bilgilenelim, mide ağrıları ile gastrit sorunu yaşıyorsanız tıklayın ;

Reflü nedir ve reflü belirtileri nelerdir ?

Reflü nedir : Midenin üzerinde  mide kapakçığı olarak bilinen ve gıdaların yukarı çıkmasını engelleyen bir kas yapısı bulunur. Buna tıp dilinde ” les, yutma borusu alt uç sfinkteri ” denilmektedir. Ağız yoluyla alınan gıdalar bağırsaklardan mideye indikten sonra les anında kapanır ve besinlerin yukarı çıkmasını engeller. Mide kapakçığı görevini tam yerine getirmediği durumlarda reflü oluşur.

Reflü neden olur : Mide içerisinde sürekli bir asit ve besin kırıntıları vardır, bu asitler midede kaldığı sürece problem yoktur fakat reflü GÖRH hastalığında alt özefagus sfinkteri genişler, zedelenir veya açılır. Karın içerisinde bulunan basınç ile yediğimiz, içtiğimiz kalıntılar veya asit yukarıya, yemek borusuna doğru hareket eder ve acı bir tat reflünün belirtileri arasındadır. Buna reflü denir diğer bir adıyla Gastro Özofageal reflü hastalığı olarak adlandırılır.

reflüye iyi gelen yiyeceklerReflüye Hangi Bölüm Bakar Bu  hastalığa Gastroenteroloji bölümü bakar. Eğer gittiğiniz hastanede Gastroenteroloji yok ise dahiliye doktoruna gidilir. Ayrıca dahiliye doktoru sindirim sisteminde oluşan hastalıklar (ülser, kolitler, gastrit, mide yanması) gibi hastalıklara da bakabilir. Reflü şikayeti bulunan hastalara alt özefagus basıncı, mide asit kaçağı tespiti ve endoskopik inceleme yapılır.

Reflü belirtileri nelerdir ?

Yukarıda yazdığımız gibi reflü belirtileri arasında farklı belirtiler olabilir :

 • Mideden yemek borusuna doğru acı bir tat hissetmek en çok bilinen belirtisidir.
 • Midede yanma, acıma,
 • Midede kramp,
 • Karın ağrısı,
 • Ağza yemek sonrası acı veya ekşi su gelmesi (mide asit salgısından dolayı)
 • Süt içilmesi ile geçici düzelme ve akabinde daha şiddetli ağrı süte bağlı rebound asit salgısı sebebiyle,
 • Kişiler azda olsa reflüyü kalp sıkışması ve kalp ağrısı ile karıştırılabilir.

Bunu anlamak için hastanede yapılan ileri tetkik ve işlemler  gereklidir. Reflü belirtisi çoğu zaman gastrit belirtileri ile karıştırılabilir.

Reflü nedirÖzellikle çok yağlı yiyecekler, kızartma, çikolata, alkol veya mide için sağlıksız besinler reflüyü zorlamaya neden olur.

Resimde örneğini gösterdiğimiz less alt özefagus sfinkteri) mide kapakçığında bir problem olmaz ise kişi reflü değildir.

Reflü tedavi ile nasıl geçer: Reflü kimi zaman bitkisel ve ilaç tedavisi yanında yapılan diyet ile ilerlemiş durumlarda ise ameliyat kesin çözüm olarak bilinir ve hastalık geçer. Çok fazla ilerlemiş ve yayılan reflü hastalığının mide fıtığı ve mide kanseri yapma riski vardır, bir an önce doktora başvurup reflü tedavisi yapılmalıdır.

Reflü tanısı, tedavisi ve kesin çözümü oldukça kolaydır. Endoskopi ile kısa zamanda anlaşılır ve tedavi sürecine başlanır.

Mide özefagus endoskopisi nedir ve reflüde neden yapılır?

Ağız yoluyla yutturulan bir mercekli hortum yardımıyla mide, yemek borusu ve on iki parmak bağırsağında olası yara, gastrit veya ülser, kanser gibi durumları tespit etmek için doktorların görüntü almasını sağlayan tıbbi bir alettir. Bu tedavi yapılırken hasta uyutulur veya teskin edici sedasyon anestezi yapılır.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nedir?

Aşağıdaki tabloda verilen öneriler reflüye iyi gelen yiyecekler sınıfındadır. Umarız bir an önce sağlığa kavuşur bu hastalığı yenersiniz. Ayrıca gastrit şikayetlerini bağlı mide yanması iyi gelir.

Reflüye ne iyi gelir besinler

Bitkisel Proteinler: Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, bitkilerden elde edilen proteinlerin sindirim sisteminin daha iyi bir şekilde çalışmasına ve önemli reflü belirtileri düzeltilmesine yardımcı olduğu saptamıştır. Hayvansal proteinlerden ziyade, kuru siyah fasulye ve mercimek gibi besinler ile alınan proteinler, reflü belirtilerinin yok edilmesi açısından önemli etkilere sahiptirler. Antioksidan ve folat içeren siyah kuru fasulye, reflüye iyi gelen besinler arasındadır.

Lifli Besinler: Lif açısından zengin olan yiyecekler, mide salgılanmasının gereğinden fazla olmasının önüne geçerler. Özellikle reflüye bağlı olarak gözlemlenecek ağrıların azaltılması için çok önemli olan bu besinler, öncelikli olarak tam tahıllı gıdalar, lifli sebze ve meyveler olarak öne çıkmaktadırlar. Elma, armut, şeftali, muz, çilek ve kavun, en çok tavsiye edilen lifli meyve sebzeler arasında gösterilmektedir. Bunların yanı sıra, lifli olsalar da aynı zamanda asitli oldukları için portakal, mandalina ve domates gibi yiyecekler tavsiye edilmemektedir.

Reflüye ne iyi gelir ?

Reflüye iyi gelen sebzeler: Genellikle tüm sebzeler reflüye iyi gelmektedir. Ancak domates ve buna benzer asitli sebzeler, reflü için yararlı değildirler. Hatta domates ve içerdiği asit, reflü ağrılarını arttıran sebze arasındadır. Sebzeler salata şeklinde çiğ tüketilebileceği gibi, yemek şeklinde de hazırlanarakta yenebilir. Ancak salataların sossuz olmasına özen göstermek gerekir. Lahana ise reflüye iyi gelen sebzeler arasında önemli yer tutar. Lahana bol ve kaliteli omega 3 yağ asitleri ihtiva etmektedir.

Muz, balık, ekmek, yulaf, beyaz peynir, yağsız kıyma, lahana, havuç, elma, patates, brokoli, fasulye, kepek, esmer ve beyaz pirinç, mısır ekmeği, soya peyniri tarzında yiyecekler rüflüye iyi gelir, fazla mide asidi üretmeyip reflü rahatsızlığı bulanların rahatlıkla tüketebilecekleri gıdalar arasındadırlar.

Reflüye dokunan yiyecekler: Portakal ve portakal suyu, muzlu süt, likör, şarap, kahve, bira, çikolata, koruyucu ihtiva eden konserve yiyecekler, limon dondurma, çiğ soğan, domates, limon suyu, greyfurt, kızılcık suyu, patates cipsi, gazlı içecekler belirtileri gibi dokunan yiyeceklerdir, mide asidinin artmasına sebep olur buna bağlı olarak reflü hastalığı ağrılarının artmasına neden olur.

Nane, yağlı gıdalar, baharatlar, sarımsak, soğan ve domates gibi bitki ve besinler ise, reflüyü tetikleyen besinlerin başında gelmektedirler.

Unutmayalım reflü, gastirit ve mide kanserine davetiye çıkarabilir.

Reflüye İyi Gelen Bitkiler ve Diğer Yöntemler

Maden suyu: Maden suyu reflü sancılarını kesici etkiye sahiptir. Ancak aşırı tüketimi asitli olduğu için Gastro Özofageal hastalığında bir takım zararların görülmesini de beraberinde getirebilir.

Kantaron Yağı: Reflüye iyi gelen bitkiler yöntemler içinde en bilinenler arasındadır. Her sabah aç karnınıza bir çay kaşığı kantaron yağının, reflüye faydası olduğu bilinmektedir.

Kudret Narı: Kudret narının özellikle zeytin yağına yatırılmış olanı, reflüye ne iyi gelir belirtiler arasındadır. Aktarlardan temin edebileceğiniz bitkisel kudret narını, reflü hastalığı için rahatlıkla tüketebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı balla kudret narı karıştırılmalı ve içerisine 10 damla kadar propolis extratı yağı damlatılıp yenmelidir. Ancak Hipoglisemi hastaları, kudret narı kullanımı için doktor tavsiyesine uymalıdırlar.

Detaylı bilimsel bilgi

Was this article helpful?

Related Articles

8 Comments

 1. Nebii.

  Merhaba bende aktif kronik gastrit ve reflu var bir an geliyor ki şu bile icemiyorum uykuda mideden ilim sivi gelip nefesimi kesip boğuluyor oluyorum 4 ay once saframi aldilar rahatlarsin dediler ama hic bir sey degismedi.

  1. paramedikal

   Öncelikle çok geçmiş olsun yeme içme konusunda belli bir disiplin içinde yaşamanız gerekiyor, yenilecekler ve yenilmeyecekler, ne kadar yenilecek ve ne sıklıkla yenecek konusunda kendinizi muhakkak belli katı kurallar çerçevesinde düzene almalısınız.

 2. Mehmet

  Hocam ben mehmet midem son bir hafta boyunca hep yanıyor he yemekten sonra fazla yemememe rağmen ağzıma yemek kırıntıları geliyor kusacak gibi oluyom ayrıca açlığa hiç gelemiyorum bu zamanda gecenin bir yarısı sancidan uyanıp bişey ler yemem gerekli

  1. paramedikal

   Mehmet bu reflü olabilir ve az az sık yemek yiyerek basit olarak çözümü mümkün olabilir eğer devam ederse hekime başvurmak gerekebilir

 3. arven

  Arkadaşlar bnm de göğüs kafesinin tam ortasında sanki bi taş oturmuş yada kocaman bi lokma var ve ayrıca boğazımda sanki ful yiyecek var yutuyorum geri geliyo ve sürekli geğiriyorum midem de agrı yanma yok ama boğazımda sanki cok hafıf yemek kokusu var, bu reflü olabilir mi ve endoskopı gerekli sanırım endoskipinin zarari var mi kolay bi işlem mi

 4. Duygu

  Benimde bogazima doğru yemek kalintisi gelio gbi oluyor bide kusma hissi var migdemde ağrı olusuo.

 5. iyigelen

  Evet Ayşegül hanım söylediğiniz şikayetler Gastro Özofageal belirtileri arasındadır fakat bu hastalık teşhis gerekir. Belki reflü hastalığı yerine basit bir mide ağrısı veya gastrit olabilir. Lütfen doktora başvurunuz.

 6. Ayşegül

  Midemden ağzıma acı acı bir tat geliyor bu reflü belirtileri arasında mı? Ayrıca mide ağrısı ve bulantısı rahatsızlığı çekiyorum. Gastrit mi yoksa reflü mü acaba. Reflüye Gastroenteroloji bölümü bakar demişsiniz fakat burada yok dahiliye doktoruna mı gidilir?

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.