Proteinli Yiyecekler İle İçeren Besinler

İçinde Protein Olan Besinler Listesi

Proteinli yiyecekler gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan enerjinin yaklaşık olarak % 20’lik bir oranını karşılamaktadır ve bu nedenle protein içeren besinler gün içerisinde sağlıklı bir besin programı ile tüketilmelidir. Eğer bodybuilding yapıyorsanız veya kas yapmak istiyorsanız şu linke bakınız.

Özellikle gelişme çağında bulunan çocukların proteinli gıdalar tüketmeleri gelişim süreci açısından çok büyük önem taşımaktadır. Yetişkin bireylerde ise proteinli yiyecekler özelliğini kaybeden hücrelerin onarılması, kas oluşumu ve geliştirme görevini üstlenmektedir. Proteinli besinler, hayvansal protein ve bitkisel protein olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılmaktadır.

Günlük Protein İhtiyacı ve Günde Ne Kadar Protein Almalı?

70 kilo olan bir kişi gün içinde min. 55-60 gram protein almalıdır. Eğer Bodybuilding yapıyorsanız hayvansal proteinli besinler daha çok işinize yarayacaktır.

Protein İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Hayvansal ve Bitkisel Protein İçeren Gıdalar; Aşağıda protein açısından zengin yiyecekler özellikleri ile incelenmiştir ancak sağlık durumunuzun tüketilmesine imkan vermediği  gıdaları doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.  

Tavuk ve Hindi Eti: Tavuk ve hindi protein açısından en zengin besinler olarak nitelendirilmektedir ve ortalama değerler ele alındığında yaklaşık olarak 100 gram kadar tavuk ve hindi etinde yaklaşık 27-30 gram protein yer almaktadır. Ayrıca 1 gram kadar protein yaklaşık olarak 4.6 kaloriye denk gelmektedir. Vücut yağları yakmak ve kas yapmak isteyen sporcu veya vücut geliştirme yapanlar için birebir protein içeren besinler kaynağıdır. 100 gram içinde; 239 Kalori,yağ 14 gram, Kolesterol 88 mg, Sodyum 82 mg, Potasyum 223 mg, Karbonhidrat 0 gram bulunur.

Balık: Doktorların en çok önerdiği ve içeriğinde bol miktarda Omega 3 yağ asitleri ile hayvansal proteinli yiyecekler arasındadır balık. 100 Gram kadar balığın içerisinde yaklaşık olarak 25 gram kadar protein yer almaktadır. Balığın içerisinde yer alan 1 gram kadar kalori yaklaşık 4.4 kaloriye denk gelmektedir.

Beyaz Peynir: Peynir kahvaltı kültürümüzün vazgeçilmezlerinden bir tanesi olmakla birlikte özellikle spor yapan bireylerin çok fazla tüketmesi gereken bir besindir. 100 Gram kadar süzme peynirin içerisinde 25 gram kadar protein yer almaktadır. Ayrıca peynirin içerisinde yer alan 1 gram protein yaklaşık olarak 4.8 kaloriye denk gelmektedir. Bu durum peynirin yağ oranına göre değişiklik gösterebilir. Diğer besin değerleri;

Kaç Kalori: 402 Kcal.
Toplam yağ: 33 g
Kolesterol: 105 mg
Sodyum: 621 mg
Potasyum: 98 mg
Karbonhidrat: 1,3 g

Az Yağlı Kırmızı Et: Kırmızı et protein açısından zengin bir besindir ancak yağlı kırmızı et tüketimi kilo alımına neden olabileceği için protein açısından zengin yiyecekler arasında bulunan kırmızı eti yağsız veya az yağlı olarak tüketmek gerekmektedir. Yaklaşık olarak 100 gram kırmızı etin içerisinde 25-20 gram protein yer almaktadır. Kırmızı et içerisinde bulunan protein oranı göz önünde bulundurulduğunda 1 gram protein 5.2 kaloriye denk gelmektedir. Kas yapmak için yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve vücuttaki Amino asit oranı arttırılmalıdır.

100 Gram Kırmızı Etin Besin Değerleri;

Kalori (kcal): 294
Toplam yağ: 21 g
Kolesterol: 97 mg
Sodyum: 72 mg
Potasyum: 310 mg
Karbonhidrat: 0 g

protein içeren besinlerYumurta: Yumurta özellikle vücut ve kas geliştirmek isteyen kişiler için çok zengin bir protein kaynağıdır ve enerji verici özelliği sayesinde protein açısından çok avantajlı bir besindir. 100 Gram kadar yumurta içerisinde neredeyse 10-14 gram protein yer almaktadır ve bu oranın 1 gramı yaklaşık 12 kalori anlamına gelir. 1 adet (50 gram) haşlanmış yumurtanın kalorisi ise 77 Kcal. değerinde olmakla beraber maddi açıdan ucuz protein içeren besinler içindedir.

Barbunya: Barbunya sporla uğraşan bir çok kişinin çok sık tükettiği bir besin değildir ancak içerisinde bol miktarda protein barındıran bitkisel protein kaynakları arasında yer alır. 100 Gram kadar barbunya içerisinde yumurtadan daha fazla protein bulunur ve yaklaşık olarak 17 gram protein yer almaktadır. Bunun yanı sıra barbunya içerisinde bulunan protein miktarının 1 gramı yaklaşık olarak 10 kaloriye denk gelmektedir ve protein içeren besinler arasında önemi büyüktür.

Süt, Yoğurt, Soya Sütü: Yoğurt, süt ve soya sütü doğal olarak tüketildiğinde içeriğinde çok sağlıklı bileşenler ve proteinler barındıran yiyeceklerdir. 100 Gram kadar süt, soya sütü veya peynirin içerisinde yaklaşık olarak 7 gram kadar protein yer alır ve 1 gramında yer alan protein yaklaşık 17 kaloriye denk düşer. İçeriğinde faydaları olan Amino asit bileşenleri bulunur.

Kuru Yemişler: Kuru yemişler fazla tüketildiklerinde kilo aldırıcı yiyeceklerdir, bu nedenle proteinli yiyecekler arasında en özenli şekilde tüketilmesi gereken yiyeceklerdir. 100 Gram kadar kuru yemiş içerisinde yaklaşık olarak 34 gram protein bulunur ve kuru yemişin içerisinde yer alan 1 gram protein yaklaşık 16 kaloriye denk gelmektedir. Fakat bilinçli tüketildiğinde diyet yaparken en faydalı ara öğünler içindedir.

Bunların haricinde somon ve kuşkonmaz sebzesi bol miktar protein içerir.

Eğer protein diyeti yapacaksanız kilo kontrolü, zayıflama veya yağları yakmak için doğru bir şekilde diyet listesi çıkarmalısınız. Gün içinde hiç karbonhidrat almamak olmaz. Karbonhidrat ve protein oranını dengede tutmaya çalışın. Özellikle kompleks karbonhidrat içeren besinleri yemek daha sağlıklı ve vücut için faydalıdır. Buna örnek tam buğday ekmeği verilebilir. Amino asitleri gün içinde yeteri kadar tüketmeye çalışın.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.