Protein Tozu Sakıncalı Mı? Yoksa Yararları Var Mı?

Protein tozu özellikle düzenli olarak ağırlık antrenmanı yapan kişilere önerilmektedir. Bunun dışındaki kullanım ise böbrek ve karaciğeri yorduğundan dolayı vücutta kalsiyum ve su kaybına sebep olmaktadır. Uzmanların çoğunluğunun protein tozları önermemesinin asıl nedeni de budur. Ancak aksi görüşü savunanların da bulunduğunu belirtmek gerekir.

Yetişkin bir insanın vücudunun yaklaşık %16’sı proteinden oluşur. Proteinler sindirim sistemindeki yapı taşları aminoasitlere ayrılarak kana karışır ve karaciğere taşınırlar. Burada ise yeniden sistematik bir şekilde birleşip vücut doku proteinlerini oluştururlar. Vücutta aynı zamanda enerji kaynağı olarak da kullanılan proteinler hücrelerin esas yapısını meydana getirirler. Belirli hücreler birleşerek vücut dokularını ve organları oluşturur.

Büyüme ve gelişim için protein en başta gelen besin öğelerindendir. Bu sebeple proteinler hücrelerini sürekliliğini sağlamak üzere en gerekli öğelerin başında gelir. Bağışıklık sisteminin, vücut çalışmasını düzenleyen hormon ve enzimlerin esas yapıları da proteinlerdir. Dolayısıyla protein tozlarının pratik kullanımının olması en büyük avantaj gibi görünüyor. Düzenli ve doğru olarak kullanımla kas yapmak için vücut tarafından kolayca sindirilir ve oldukça etkili olur. Aslında protein tozunun tek kullanım amacı; ağır ve yoğun spor yapıldığında ihtiyaç duyulan proteini karşılamaktır.

Protein Tozunun Yararlarını Savunan Uzmanların Görüşü

1- Kas kaybını önlemeye yardımcı olur.

2- Egzersiz sonrası kas onarımını destekler.

3- Kemikleri güçlendirir.

4- Vejetaryenler için protein desteği sağlar.

5- Öğünleri planlamanıza yardım eder.

Protein Tozunun Sakıncalarını Savunan Uzmanların Görüşü

1- Vücudu erken yaşlandırır.

2- Protein tozu kaynakları belirsizdir.

3- Beyinde toksit etki bırakır ve bağımlılık yaratır.

4- Hayvan iskeletleri ve kullanım süresi dolmuş et ürünlerinden elde edilen protein tozu sağlıklı değildir.

5- Protein tozunun içerisinde ağır metal kalıntıları bulunabilir.

Yumurta akı özellikle en değerli protein kaynaklarının başında gelir. Beyaz peynirin 100 gramında 30 gram protein bulunur. Organik yumurta beyazında ise 8 gram protein, 300 mg Omega 3 ve demir, A, B, D ve E vitaminleri bulunur. Ağırlıklı olarak tüketeceğiniz bitkisel besinler, organik yumurta, peynir ve et ürünleri vücudunuz için gerekli proteini sağlayacaktır. Sonuç olarak protein tozunun yaralı ve sakıncalı olduğu 2 farklı görüşün bulunduğunu belirtmekle beraber protein tozunun, protein sıvılarının ve enerji nektarının doktora başvurmadan kullanılmaması gerektiğini özellikle hatırlatırız.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.