Probiyotikler Sağlığımız İçin Neden Önemli?

Probiyotikler ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda, zararlı bakterilerin bağırsak duvarından içeri girmesine engel olan probiyotiklerin astım, alerji, egzama, şeker hastalığı, ishal, kalın bağırsak kanseri ve obezite gibi hastalıkların gelişimini engellediği belirlendi.

Yapılan araştırmalarda son yıllarda kullanımı artış gösteren probiyotiklerin sağlık üzerinde olumlu etkilerde bulunduğu belirlendi. “Yaşam için” anlamına gelen probiyotikler ağız yoluyla yeterli miktarda alındığı takdirde sağlığımız ve fizyoloji üzerinde olumlu etkide bulunduğu ve bunların yararlı canlı mikroorganizmalar olduğu kaydedildi.

Bozulmuş mikrobiyal dengenin birçok hastalığa zemin hazırladığını belirten araştırmacılar, düzenli ve etkin probiyotik kullanıldığı zaman koruma sağlandığını belirtti. Probiyotiklerin çok sayıda virüs, bakteri, maya ve küften oluştuğunu aktaran uzmanlar, probiyotiklerin yoğun olarak kalın bağırsakta bulunduğunu belirtiyor. Erişkin kişilerin bağırsağında yaklaşık 1,5 kilogram ve 100 trilyon faydalı bakteri bulunduğunu aktaran uzmanlar, bu yararlı bakterilerin bağırsak içi zarını kaplayarak zararlı bakterilerin bağırsak duvarından içeri girmesine ve dolayısıyla birçok hastalığın oluşmasına engel olduğunu kaydediyor.

Diğer yandan, uzmanlar tarafından yapılan uyarılarda başta antibiyotik kullanımı olmak üzere hayvansal yağ ve proteinler açısından zengin beslenme tarzının, yetersiz lif içeren eksik ve kötü beslenmenin, antibiyotik tüketiminin, stresin, aşırı alkol ve bağımlılık yapıcı madde kullanımının, çeşitli sindirim problemlerinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve zararlı bakterilere karşı direncin azalmasına neden olduğu vurgulandı.

Bunların sonucunda ise birçok zararlı mikroorganizmanın bağırsak duvarından içeri girdiği ve hastalıklara yol açtığı hatırlatıldı. Sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunan mikroorganizma türlerinin oran olarak arttırılmasının alerji, insülin direnci, astım, egzama, ishal, karaciğer yağlanması, iltihabı bağırsak hastalıkları, kalp, diyabet ve nörolojik hastalıklar gibi birçok kronik hastalıkta olumlu etkiler gösterdiği belirtildi.

Probiyotiklerin en fazla bulunduğu besin kaynakları nelerdir?

Probiyotiklerin hem doğal ve hem de yapay olarak alınabileceğini belirten uzmanlar, doğal probiyotiklerin anne sütünde, ev yapımı yoğurtta, peynir, kefir, muz, pırasa, enginar, kuşkonmaz, soğan, kereviz, bezelye, domates, şeftali, yer elması, hindiba, yeşil sebzeler, buğday, arpa ve çavdar gibi polifenol içeren besinlerde bulunduğunu aktarıyor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.