Probiyotikler Neye İyi Gelir? Doğal Probiyotik Gıdalar Nelerdir?

Probiyotiklerin vücudun genel sağlığı için önemli bir rolü bulunmaktadır. Probiyotikler dışarıdan alınamayan vitaminleri üretirler ve bağırsak duvarının bütünlüğünü sağlamada rol alırlar, zararlı organizma ya da bakterilerin vücuda yerleşmesini engellerler.

Probiyotikler iyi mikroorganizma demektir. Vücudun sağlığını düzelten ve yararlı olan mikroorganizmalara probiyotik denilmektedir. Bu mikroorganizmalar vücutta çok sayıda fonksiyon görmektedir. Probiyotikler vücudun dışarıdan alamadığı vitaminleri üretirler ve özellikle sağlıklı dışkılamada önemli rol oynarlar. Ayrıca probiyotiklerin sağlıklı hayat ve vücudun genel sağlığı üzerinde oldukça önemli etkileri bulunmaktadır. Alerjik hastalıkların daha az görülmesi bakımından oldukça önemli olan probiyotiklerin kanseri azalttığına ilişkin çalışma sonuçları da yayınlanmaktadır.

Probiyotiklerin doğal yollardan alınabileceği birkaç gıda bulunmaktadır. Bunların başında yoğurt gelmektedir. Ayrıca süt ve süt ürünleri, kefir ve dondurma probiyotik açıdan oldukça zengin gıdalardır. Kefir özellikle bağırsak florasını düzeltmesi açısından önerilmektedir. Bazı bakteriler bağırsaktan kanser yapıcı maddeleri temizlenmektedir ve bu bağlamda bağırsaktaki mikroorganizma dengesi düzeldiği zaman karaciğer yağlanması azalır ve kilo dengesi sağlanır. Probiyotikler uzun zaman dilimi içerisinde kullanılabilir. Sadece ishal gibi durumlar yaşandığında 5-7 gün arasında kullanılması önerilir.

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler, bu iyi mikroorganizmaların yaşamasına uygun ortam sağlayan maddelerdir. Probiyotik alındığı zaman iyi mikroorganizmalar çoğalır. Lifli gıdalar ve sebzeler zengin probiyotik grubu olarak değerlendirilmektedir. Zeytinyağlı, bol sebzeli, bol otlu ve rafine olmayan gıdalar tüketildiği zaman bunlar probiyotiklerin ortama yerleşmesini, çoğalmasını ve daha etkili olmalarını sağlamaktadır. Bu açıdan diyet yapıldığında hem probiyotik almak önemli ve hem de onların iyileşmesini sağlayacak probiyotikleri almak önemlidir.

Probiyotiklerin Önemli Faydaları

Probiyotikler ayrıca mide rahatsızlığı, ishal, şişkinlik, hazımsızlık, gaz ve diğer bağırsak sorunlarını önlemeye yardımcı olur. Probiyotikler hastalık sonrası iyileşme sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olurlar. Özellikle alerjik reaksiyon riskini azaltırlar ve solunum yolu enfeksiyonlarının gelişme riskini düşürürler. İdrar yolu enfeksiyonları ile mücadelede de yardımcı olurlar. Probiyotik bakteri içeren gıdalar, yiyeceklerde bulunan vitamin ve minerallerin emilimini arttırır. Bu gıdaların düzenli tüketimi ise; kabızlık, enfeksiyon, gaz, ishal, kötü sindirim ve kolon kanseri gibi çeşitli sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olurlar.

Doğal Probiyotik Kaynağı Gıdalar

 • Ayran
 • Süzme peynir
 • Yoğurt
 • Lahana turşusu
 • Kefir
 • Pastörize edilmemiş turşu ve zeytin
 • Dhokla (Nohut fermente edilerek yapılmış aperatif)
 • Dosa (Pirinç ve siyah mercimek fermente edilerek yapılan geleneksel Güney Hint yemeği)
 • Idli (Pirinç ve siyah mercimek fermente edilerek yapılan aperatif)
 • Kim Chi (Baharatlı, keskin fermente edilmiş lahana, geleneksel Kore yemeği)
 • Miso (Bir sos ya da yaymak olarak kullanılan fermente soya salçası, Japon gıdası)
 • Natto (fermente edilen soya fasulyesinden yapılmış Japon gıdası)

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.