Pharmaton içeriği nedir yan etkileri nelerdir

Pharmaton Faydaları nelerdir ?

Pharmaton, medyada şef Arda ‘nın gün içinde dinamizmimi farmatona borçluyum reklamından çok önceleri pharmaton faydaları üzerine kadınlar kulübü ve ekşi sözlük üzerinde yayımlanmış pharmaton yorumları nedeni ile oldukça gündemde olan multi vitamindir. Ancak genel olarak diğer multi vitaminlere pharmaton içeriği ile nasıl bir üstünlük sağladığı ve klasik multi vitamin olmasına rağmen diğer meşhur, bilinen Supradyn, One-a-Day gibi  multi vitaminlerden hangi içeriği nedeni ile ayrışıp bu şekilde  çok konuşulan  pharmaton efsanesine nasıl dönüştüğü tam olarak irdelenmemiştir.

Pharmaton eczanelerde soft kapsül ve suda erir efervesan formda bulunur ve içinde hemen bütün multi vitamin preparatları ve Supradyn gibi bilinenlerde dahil olacak şekilde kombine vitamin ve mineraller özgün oranlarda bulunur. Pharmaton içeriği olan Dvit, Avit, B kompleks vitaminleri Niasin, Riboflavin, folik asit ve tiamin yanında, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum içerir ancak klasik formunda Ginseng içeriği ile klasik farmaton diğer multi vitamin formüllerinden ayrışır. Aynı formülasyona kalp hastalıklarına etkili bir formül ile omega 3 yağ asitleri veya pediatrik formda lizin amino asiti eklenerek hazırlanmış formülleri de vardır.

Ginseng pharmaton içeriği için özgün biyolojik etken maddedir.

Pharmaton Faydaları

 • Pharmaton içeriği genel olarak farklı vitaminler ve magnezyum, çinko ve ginseng kombinasyonu ile yorgunluk ve özellikle kronik yorgunluk ve tükenmişlik durumlarında her yaşta bireylere iyilik hali vermektedir.
 • Ginseng Uzakdoğu mucize bitkisi olup mental huzur ve kişilerin yaşam enerjisini yükselten bir biyolojik etkinliğe sahiptir.
 • Uzmanlar genellikle doğal yollardan lifli besinler, yeşil sebzeler ve rafine edilmemiş tahıllardan vitamin ihtiyacının sağlanmasını önermektedirler.
 • Ancak bazı durumlarda aşırı stres, yorgunluk fazlaca kafein, sigara ve alkol tüketimi durumlarında gıda takviyesi olarak kabul edilen farmaton, supradyn ve one-a-day gibi destek vitaminler ile bazı geçici durumlarla mücadele daha kolaylaşacaktır.
Pharmaton faydaları doğal yoldan taze sebzelerle elde edilmelidir.

Pharmaton Yan etkileri

 • Uyku problemleri
 • Deri döküntüleri
 • Baş ağrısı veya baş dönmesi
 • Bulantı, kusma, ishal gibi mide bağırsak problemleri yapabilir.
 • Demir metabolizma bozukluğu Hemokromatozis veya böbrek bozukluğu bulunan kişilerin yoğun pharmaton kullanımından sakınması gerekir veya doktorlarına danışarak kullanmaları önerilir.

Pharmaton ne kadar ?

Pharmaton kullananlar farmaton fiyat bilgisi ile düzenli kullandıkları için çok ilgilidirler. Farmaton fiyati sürekli değişmez ancak 10 dolar civarı bir bedel karşılığı olacak şekilde ülkemizde 40-50 TL gibi bir farmaton fiyati vardır.

Was this article helpful?

Related Articles

10 Comments

 1. Şeyma

  Bir dahiliye doktoruna sormuştum bu Pharmaton’u. Daha önce ben de kullandım dedi bir sorun görmedi yani.

 2. Hatice

  Pharmaton’un kokusu tıpkı çikolataya benziyor. Ancak yutarken bol su kullanın yoksa kokusu ağzınıza geliyor.

 3. Fatma

  Düzenli kullanımda gerçekten çok işe yarayan multivitamin. Olumsuz bir etkisi hiç görmedim.

 4. Ceren

  Bunu ilk kullandığımda kendimi acayip enerjik hissettim sonra da ne zaman yorulacak olsam kullandım.

  1. paramedikal

   Ginseng özellikle ve içinde ki D vit ve Mg kombini yorgunluk için birebir etkilidir

 5. Oktay

  Benim doktorum kullanmama izin vermiyor.Kullandığım zaman bana kaşıntı yapıyor çünkü.

 6. Mikail Kutu

  Gayet güzel bir ilaç.Vitamin ve enerji kaybını karşılıyor.Bütün gün gerçekten yorulmadan çalışabiliyorum.

  1. paramedikal

   Ancak doğal yollardan alacağınız yeşil sebze ve turunçgiller aracılığı ile alacağınız vitamin en doğru yöntemdir

 7. Serpil

  Doktorum vücuduma gerekli olan vitamini almam için önermişti.Gayet güzel bir ürün tavsiye ederim enerjik ve dinç tutuyor.

  1. paramedikal

   Doğal gıdalar ile vitamin temini en doğru yoldur ancak çeşitli hastalıklar veya düşkün durumda ki yaşlı ve erişkinlerde sürekli değil ancak belli sürelerde gıda takviyesi olarak pharmaton, supradyn veya one-a-day gibi multi vitaminler kullanılabilir

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.