Papaya meyvesi faydaları nelerdir

Papaya Meyvesi Faydaları

Papaya meyvesi tropikal bir bitki olup faydaları saymakla bitecek gibi değil. Ülkemizde çok bilinmese dahi yurt dışına sık çıkan kişiler tarafından sıkça karşılaşılan bir meyvedir.

Olgun papaya meyvesi sarı turuncu renklidir

1. Papaya oldukça lezzetli içeriğinde papain isimli bir enzim bulunan Meksika kökenli bir meyvedir. Bu enzim protein zincirlerini parçalayan bir enzim olması nedeni ile sindirimi kolaylaştıran özelliktedir. İçeriğinde yoğun miktarda lateks bulunan ham papaya meyvesi gebelerde tam olgunlaşmadan veya pişirilmeden tüketilmemelidir. Bunun nedeni ham papaya meyvesinin içeriğinde  yoğun olarak bulunan lateks maddesi nedeni ile hamilelerin rahimlerinde erken doğum eylemi benzeri kontraksiyonlara neden olabilmesi ve düşük tehdidi oluşturmasıdır.

150 gr bir papaya meyvesi 60 kalori içerir. Karbonhidrat ve  fiber lif içeriği ile yoğun A vit, B1, B3, B5, E ve K vit ile Ca, Mg gibi minerallerden zengin dikkat çekici besleyici özelliği olan bir meyvedir. Papaya meyvesi içeriğinde güçlü anti oksidanlar ve karetenoidler bulunmaktadır. Likopen isimli karetenoid özellikle güçlü bir anti oksidandır.

2.Güçlü anti oksidan etkisi olan papaya vücutta oluşan aktif serbest radikalleri bağlar. Bakteri ve virüslere karşı koruyucu etki oluşturur. Beyinde ve vücutta fazla miktarda serbest radikal oluşması ile vücutta hastalıklara karşı direnç azalır, yaşlanma süreci hızlanır, alzheimer tipi demans, diyabet, hipotiroid gibi hastalıkların oluşma süreci hızlanabilir. BU alanda yapılan bazı çalışmalar fermente papaya ile tedavi edilen bazı alzheimer hastalarında belirgin laboratuvar ve klinik düzelme saptandığını göstermiştir.  Bu etkide likopen maddesi önemli etkinlik göstermektedir.

3. Papaya anti kanserojen bir meyvedir. Papaya ile yapılan çalışmalarda kanser tedavisi gören hastalarda özellikle meme kanseri gibi agresif tümörlerde papaya ile yapılan destek tedavilerinin anti oksidan etki ile önemli fayda sağladığı saptanmıştır.

4. Papaya bitkisi içinde yer alan anti oksidanların kalp sağlığı açısından önemli faydası vardır. Papaya içinde bulunan likopen ve C vit önemli kalp koruyucu ve HDL kolesterol seviyesini arttıran moleküllerdir.

5. Papaya Kronik inflamasyonlu hastalıklar için önemli koruyucu etkiye sahiptir. İnflamasyon süreçlerinde önemli fonksiyon gösteren CRP, TNF ve interlökin 6 gibi inflamasyon akut faz reaktanlarını azaltan etkiye sahiptir.

6. Papaya içerdiği enzimler ile sindirimi kolaylaştırır ve gıdaların  özellikle proteinlerin sindirimi en küçük amino asit yapıtaşına kadar sağlar. Kabızlık ve şişkinlik problemlerini azaltan ve oluşmasının güçleştiren etkisi vardır.

 

7. Papaya cilt tonüsünü arttırır ve sağlıklı parlak görünümünü koruyucu etkiye sahiptir. Kırışıklık, sarkma gibi cilt yaşlanmasına ait belirtileri azaltır burada etkin rol likopen maddesine bağlanır. Güneş hasarına bağlı deri değişikliklerinin düzelmesinde papaya meyvesi önemli tamir edici etkilere sahiptir.

8. Olgun papaya meyvesi çok lezzetli bir meyvedir ve ham olmayanların tüketilmesi önerilir. Olgun papaya sarı turuncu renkleri arasında  olup ortasında olan çekirdekleri temizlendikten sonra farklı bir tropikal lezzet olarak soğuk tüketilmesi önerilir.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.