Papatya Çayı Neye İyi Gelir? Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı çok kişi tarafından saç rengini açmak için biliniyor. Oysaki sağlık açısından papatya çayının faydaları saymakla bitmiyor. İster kuru ve isterseniz taze papatyadan hazırlayabileceğiniz papatya çayının faydalarını sizler için açıkladık.

1- Karın krampları için iyi gelir

Papatya çiçeğinin içeriğinde bulunan güçlü antispazmodik ve anti inflamatuar özellikleri sayesinde mide kramplarına iyi gelen bir ilaçtır. Ağrı ve gazı gidermek için sabah ve akşam günde 2 defa papatya çayı içilmelidir.

2- Uykuya yardımcı olur

Eğer milyonlarca insan gibi sizin de uyku sorununuz varsa, yatmadan 30 dakika önce bir fincan papatya çayı için. Araştırmalara göre papatya yaygın bir şekilde hafif sakinleştirici ve uyku indüksiyonu olarak kabul edilmiştir. Sedatif etkiler hile beyindeki benzodiazepin reseptörlerine bağlanan apigenin flavonoid kaynaklı olabilir. Preklinik modeller üzerindeki çalışmalarda sırasıyla antikonvülsan ve merkezi sinir sistemi depresan etkiler göstermiştir. Hastalar üzerinde yapılan araştırmada, hastaların 90 dakika içerisinde derin bir uykuya daldıkları belirtiliyor.

3- Migrene iyi gelir

Baş ağrısı ile karşılaşıldığında bir bardak papatya çayı içiniz. Ancak papatya çayını baş ağrınız çok kötüye gitmeden önce içmeniz önemlidir.

4- İrritabl bağırsak sendromunu azaltır

Mide ve bağırsaklarınız kötü ise bir fincan papatya çayı içiniz. İrritabl bağırsak sendromuna eşlik eden kramp ve ağrıları azaltır, bunun yanı sıra aşırı gaz ve şişkinlikten de kurtulursunuz.

5- Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Eğer sık olarak soğuk algınlığı ya da grip geçiriyorsanız günlük 1 veya 2 fincan papatya çayı içmenizde yarar vardır.

6- Yanık ve sıyırıklara iyi gelir

Papatya sadece etkili bir bitki infüzyonu olarak değil, topikal olarak da kullanılmaktadır. Yunanlılar, Romalılar ve Mısırlılar papatya çiçeklerinden yapılan merhemleri yaraları iyileştirmek üzere kullanırlardı. Papatya çiçeğini çay olarak demleyin. Soğuduktan sonra çayı yara veya sıyrıkların üzerine sürmeniz iyi gelecektir.

7- Koyu renk halkaları azaltır

Gözlerin çevresindeki koyu renk halkalardan şikâyetçi iseniz, papatya çayını denemelisiniz. Papatya çayı cildi sıkılaştırır, iltihaplanmayı azaltır, size yenilenmiş ve canlı bir görüntü kazandırır. İki çay torbasını ılık suya koyun ve 5 dakika süreyle bırakın. Soğuduktan sonra sıkıştırma için gece gözlerinize yerleştirin.

8- Cilde parlaklık kazandırır

Yaş ilerledikçe ciltte lekeler oluşabilir. Pürüzlü lekeleri nemlendirmek ve ortadan kaldırmak için papatya çayını kullanabilirsiniz. Yalnızca 2 papatya çayı ile 2 bardak su kaynatın. Ardından bir kaba dökün ve yüzünüzü buhara tutun. Tedaviyi yoğunlaştırmak üzere başınıza bir havlu koyun. Bu yöntem cildinizi eleştirirken, sizi de rahatlatacaktır.

9- Akneleri önlemektedir

Papatya içeriğinde bulunan antioksidanlar serbest radikaller ile savaşmaya yardımcı olur. Bu sebeple sivilceye neden olan bakterilerin önlenmesi yönünde faydalı olmaktadır. Cilt gözeneklerini temiz tutmak ve bakterileri yok etmek için haftada birkaç defa buhar yöntemini kullanabilirsiniz.

10- Şişkinlik ve ağrıları azaltır

Aşırı ilaç kullanımı ya da yaralanma nedeni ile meydana gelen şişlik çok acı verici olabilmektedir. Ciltte yan etkilere sebep olabilecek anti-inflamatuar ilaçlar kullanmak yerine papatya çayını deneyebilirsiniz. Papatya çayı vücudunuzun şişmesini azaltmak için anti inflamatuar özelliklere sahiptir.

11- Kan şekerini ve diyabet hasarını azaltır

Araştırmalara göre yemeklerden sonra 1 ya da 2 fincan papatya çayı içmek şeker hastalarında kan şekerini düşürme, görme, sinir ve böbrek hasar riskini azaltmada etkilidir.

12- Meme ve tiroid kanseri riskini azaltır

Yapılan araştırmalarda papatya çayı içilen ülkeler de troid kanseri oranın çok daha düşük olduğu ortaya konulmuştur. Haftada 6 defa papatya çayı içen kişilerde tiroid kanseri gelişme olasılığı %70 daha düşüktür. Yaklaşık 30 yıldır papatya çayını tüketen kişilerde ise tiroid kanseri gelişme olasılığı %80’den daha düşüktür. Papatya içeriğinde bulunan apigenin gibi flavonoidlerin anti kanser özelliğine sahip oldukları düşünülmektedir.

13- Cilt tahrişini azaltır

Kızarıklıklar, güneş yanığı, böcek ısırmaları ve egzama gibi durumlar acı verici olabilmektedir. Papatya, antienflamatuar özelliğinden dolayı ağrı ve tahrişi azaltır.

14- Kas spazmlarına iyi gelir

Papatya çayı yüksek glisin seviyesi sayesinde kas spazmına iyi gelir. Glisin bilinen bir sinir gevşeticidir ve aynı zamanda papatya çayını etkili bir stres ve kaygı yardımcısı yapar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?