Panik Atak Sebebi Ve Korunma Yolları

Panik atak bozukluklarından korunmak için yapılması gereken ilk şey acele etme alışkanlığını terk etmektir. Çağımızın en fazla artış gösteren ruhsal rahatsızlıkların başında panik atak bozukluğu gelmektedir. Panik atak; en başta panik bozukluğu olmak üzere pek çok psikiyatrik bozuklukta ve diğer bazı bedensel rahatsızlıklarda (yüksek tansiyon, tiroid bezinin aşırı çalışması, enfeksiyon hastalıkları, kan şekeri düşüklüğü) görülebilen ve beklenmedik bir anda herhangi bir yerde ortaya çıkabilen korku, bunaltı ve yoğun endişe duyulan bir nöbet türüdür.

Panik ataklar en fazla panik bozukluğunda görülmektedir. Panik bozukluğu bulunan kişi birçok kez panik atak geçirir. Panik atağı yaşayabileceğine ilişkin yoğun bir korku duyar ve her an için panik atağı geçireceğine dair bir beklenti içerisindedir. Bu durumdan kurtulmak ve kendini rahatlatmak için kaçınma davranışlarını geliştirir. Panik ataklar ve panik bozukluğunda korumak ve atakların tekrarlanmasını önlemek üzere kişinin kendinde yapabileceği değişikliklerin en başında acele etmemek gelmektedir.

Genellikle hepimiz hızlı olmak isteriz. Ancak hızlı olmak ile acelecilik birbirinden farklıdır. Hızlı olmak birim zamanda çok sayıda iş yapmak veya daha uzun bir mesafeyi yol almaktır. Bir kişi çalışarak, güçlenerek ve ustalaşarak hızlı olabilir. Hâlbuki acelecilik ise yapılacakları bir an önce yapma arzusudur. Kısacası bu bir zorlamadır. Zorlama ise bir taraftan iş yapılacak nesneye ve çevrenizdeki kişilere, ama en çok da kişinin kendisine olur. Özellikle kişinin kendi aceleciliği dışında çevreden kaynaklanan zaman sıkışıklıklarında acelecilik büyük bir baskıya dönüşür. Bu davranış şekli ister kişinin kendisinden ve ister çevresinden kaynaklansın; tekrarlandığında giderek süreklilik kazanır ve kişi artık aceleci olmuştur.

Aceleci kişi panik atak geçirdiğinde panik atağın bir an önce geçmesini ister. Normal koşullarda en fazla 10 dakika süren panik atak bir an önce geçmesi istenildiğinden dolayı hem daha uzun hissedilir ve hem de suresi uzar. Oysaki panik atakların yatışması ve suresinin kısalması için hiçbir şey yapmadan ve telaşlanmadan beklemek gerekir. Panik atak geçiren kişiler acele ettikleri zaman panik atakları tekrarlanır. Panik atak beklentisi de aynı şekilde aceleci kişilerin “Panik atak yine olursa” endişesi ile oluşmaktadır.

Panik Ataktan Korunmanın Yolları

Sabırlı olmak kişinin olgunlaşması ile ilgili özelliklerden biridir. Süreçlerin zamanında oluşunu ve bitişini bekleme gücü diyebileceğiniz sabır ölçütünü kazanan kişilerin panik atak ve panik bozukluğu riski azalmaktadır. İmkân ölçüsünde işlerinizi ertelemeyin. Çünkü zorunlu zamanı geldiğinde sıkışırsınız ve sonuçta işi yapamama korkusu, acelecilik ve telaş ortaya çıkar. Bundan sonraki aşama ise panik atak olabilir.

Yeni öğrendiğiniz bilgi veya yeni karşılaştığınız eylemler söz konusu olduğu takdirde başarılı olmak için kesinlikle acele etmeyin.  Çünkü kimse yapabileceğinden daha hızlı bir şekilde öğrenemez. Ustalık ise yavaş öğrenmekle kazanılır ve hız ustaların bir becerisidir.

Çağımızda herkes büyük bir yarış içindeymiş gibi hissediyor. Oysaki hiç kimse yapabileceğinden daha fazlasını yapamaz. Kişinin üzerine düşen görev; kapasitesinin tamamını kullanabilmesi için daha çok çalışarak ustalaşmasıdır. Yapabileceklerinizin en fazlasını yapmaya uğraşabilirsiniz. Ancak bunun bir an önce gerçekleşmesi şart değildir. Gün geçtikçe kendinizi yenmek, gelişme ve ustalaşmak için yeterlidir. Kişi geliştikçe girdiği her yarışta becerisi kadar başarı elde eder.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?