Ozon tedavisi nedir ?

Ozon tedavisi veya ozon terapi nedir ?

Öncelikle ozon nedir sorusuna cevap vermeliyiz ki ozon gökyüzü mavisini oluşturan yüksek atmosfer tabakalarında bulunan üç değerlikli oksijen molekülüdür. ozon atmosferde ki konsantrasyonu ile dünyamızı zararlı ışın ve ışımalardan ve anti bakteriyel özelliği ile mikroplardan arındıran bir doğal dezenfektan olarak fonksiyon gösterir. Ozon yapısal olarak çabuk bozulan ve atmosferde hızla oluşup hızla kaybolan bir molekül gazdır. Bu haliyle ozonun depolanması mümkün değildir ve atmosferde belli bir düzeyin üzerinde olursa toksik etkilere yol açabilir.

Ozon tedavisi nedir denilince dünyada özellikle Rusya, Ukrayna, Japonya ve Çin gibi belli başlı alternatif tıp uygulama merkezlerinde ozon terapi temel bir sağıtım tedavi yöntemi olarak yer edinmiştir. Ancak ozon çabuk bozunması nedeni ile özel ozon jeneratörleri aracılığı ile hızla üretilip ve hızla kullanılan bir gaz olduğu için özel merkezlerde yetişmiş elemanlar aracılığıyla uygulanması gerekmektedir. Ozon gazı özellikle mikrobik etkileri ortadan kaldıran viral ve mantar enfeksiyonlarını hızla baskılayan, cilt yenileyen etkisi ile egzema ve benzeri cilt hastalıkları sedef, vitiligo gibi olumlu etkileri olan , damar tıkanıklığı, varis gibi damar rahatsızlıklarında damar açıcı etkisi olan önemli bir alternatif tıp yöntemidir.

Ozon terapi nasıl uygulanır ?

Ozon tedavisi damar yolu ile veya ozon sauna şeklinde veya ozon gazının rektal yolla ve kolon içine gaz basılarak yapıldığı bilinmektedir. Bu tedavilerden en konforlu olanı elbette ozon sauna yöntemi olup sıklıkla cilt mantar infeksiyonları, cilt alerjik hastalıkları ve damar tıkanıklığı ve varis gibi alt ekstremite damar bozuklukları durumlarında uygulanır. Rektal yolla ozon gazı verilmesi durumunda ozon terapi etkisini öncelikle kalın bağırsak inflamasyonu ve sistemik etki beklenen durumlarda kullanılır.

Ozon tedavisi faydaları nedir ?

Ozon tedavisi yorumları üzerinden konuyu inceleyecek olursak ozon tedavisi veya birkaç seans ozon terapi almış olan pek çok cildiye hastası hastalıkları ile ilgili çok olumlu düzelmeler ve ilaç tedavisine daha hızlı ve etkin cevap alabildiklerini gözlemlemiş ve sosyal medya ortamlarında resimler ile bu deneyimlerini paylaşmıştır.

Ozon tedavisi faydaları 

 • Ozon tedavisi anti oksidan etki ile vücutta birikmiş toksinleri temizler
 • Ozon terapi düzenli uyugulandığında anti aging etkiye sahiptir ve ciltte parlaklık ve gençleşme ile cilt metabolizmasını anabolik evreye döndürür.
 • Ozon tedavisi faydaları arasında en önemli etki inflamatuvar bağırsak hastalıklarını düzeltici etkisidir ki halen bu konuda pek çok çalışma yapılmaktadır.
 • Damar tıkanıklıkları ve varis hastalarında damar genişlemesi ve damar tonusunu arttırır.
 • Damarlarda genişletici etkisi impotens ve sertlik bozuklukları yaşayan erkeklere umut olabilecek seviyede cinsel gücü arttırıcı etkiye sahiptir.
 • Ozon terapi ve ozon sauna ile farklı seanslar sonrasında cilt bozuklukları, deri infeksiyonları ve sedef, vitiligo, ürtiker benzeri deri hastalıklarında belirgin düzelme gözlenir. İlaçların kullanım dozu ve etkinliği yeniden gözden geçirilir.
 • Ozon terapi ile zayıflama  ozon terapinin metabolizma hızlandırıcı etkisine bağlı olarak mümkündür ancak tek başına ozon tedavisi ile diyet, egzersiz programına uymaksızın mümkün değildir.
 • Ozon tedavisi konu hakkında temel eğitim almış tıp doktorları tarafından uygulanması gereken bir yöntem olduğu için hemen daima doktor gözetiminde yapılır.
 • Ozon, toksik etkileri bulunan bir gaz olduğu göz önünde tutulmalı ve aşırı duyarlılık ve astım gibi rahatsızlıkları olanlar bu tedavilere uzman görüşü almadan başvurmamalıdır.

Ozon tedavisi fiyatları

Ozon tedavisi ücreti genellikle ozon tedavisi yaptıranlar tarafından paylaşılan fiyat bilgileri olarak şekillenmektedir. Seans başına ozon tedavisi fiyatları 100 TL ile 250 TL arasında değişmekte olup ozon tedavisi yapan hastaneler doğrudan  fiyat belirtmekten sıklıkla kaçındıkları için ozon tedavisi yaptıranlar yorumları ile bu konuya açıklık getirmektedirler.

 

Was this article helpful?

Related Articles

6 Comments

 1. Ali

  Bu aralar ismini çok duymaya başlamıştım bende merakımdan araştırdım öğrendim. Değişik birşeymiş. Gayet de ucuz aslında denenebilir.

 2. Kübra

  Acaba ozon tedavisi alternatif tıbba mı giriyor yoksa modern tıbbın alanı mı?

  1. paramedikal

   Ozon tedavisi ve ozon terapi alternatif tıp yöntemleri arasında bilimsel olarak zemini en sağlam olanlardan biridir.

 3. Duygu

  Bir yöntemin bu kadar işe yarayacağını sanmıyorum. Sadece bir sorun üstüne odaklanması daha gerçekçi. Örneğin cilt sorunları.

 4. Fatma

  Ozon tedavisi konusunda çok bir bilgi yok. İlla bir hastaneye giderek bu konuda detaylı konuşmak lazım

  1. paramedikal

   Bize sorun elbette en doğru bilgi iyigelen aracılığı ile size ulaşacaktır.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.