Omuz Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Omuz ağrısı bel ve boyun ağrısından sonra 3. sırada yer almaktadır. Özellikle ağır işlerde, tarla ve bahçe işlerinde kolunu kullanarak çalışmak durumunda olan kişilerde daha yoğun olarak görülen omuz ağrısı; doktora başvurma nedeni olmaktadır. Çünkü omuz eklemi insan vücudunun en hareketli ve karmaşık eklemidir. Omuz eklemini oluşturanlar ise; köprücük, kürek ve kol kemiği ile bu kemikleri saran yumuşak dokudur. Yumuşak dokular kapsül, lif, bağ ve kaslardan oluşmaktadır.

Tendon yırtıkları günümüzde sıklıkla karşılaşılan omuz hastalıklarından biridir. Omuz eklemini kapsül denilen kılıf çevreler ve kapsülde yapışıklık yapan durumlarda donuk omuz hastalığı ortaya çıkar. Kapsülün üzerinde ligaman ismi verilen ve kemikleri birbirine bağlayan bağlar bulunur. Aşırı zorlanma ya da gevşeklik sonucu omuzda yarın çıkık veya çıkıklar meydana gelebilir. Bağların üzerinde de kolu hareket ettiren kasların lifleri bulunur. Kasların kemiğe tutunmasını sağlayan kirişler ise omuzu döndürücü manşet olarak bilinir. Bu 4 önemli tendonun yırtıkları günümüzde çoğunlukla karşılaşılan önemli omuz hastalıklarındandır. Omuz ağrılarının en sık karşılaşılan sebebi ise; omuz tendonlarının sıkışması ile ortaya çıkan ve sıkışma sendromu diye tanımlanan patolojidir. Daha nadir karşılaşılan omuz dışı sebepler arasında ise boyun fıtıkları, romatizmal rahatsızlıklar, akciğer üst bölgesi kanserleri ve safra kesesi hastalıkları gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

Omuz eklemi yük taşıyan eklem olmadığı için diz eklemindeki kadar kireçlenme fazla görülmez. Eklem kıkırdağının aşınmasıyla oluşan bu hastalıkta fizik tedavi uygulamaları oldukça önemlidir. Hastalığın ileri aşamalarında protez duygulanmak durumunda kalınabilir. Sıkışma sendromu; kolu kaldırmayı sağlayan kasların tendonlarının ve bu bölgede bulunan kesenin omuzu oluşturan kemik ile arada sıkışması sonucunda meydana gelir. Elin yukarıda kullanıldığı işlerde, voleybol spor ile uğraşanlarda ve ev kadınlarında sıklıkla görülür. Bu sorun; omuzu kötü ya da aşırı kullanma hastalığıdır. Gerekli tedavi yapılmaz ve önlemler alınmaz ise tendonların tamamen yırtılması sonucu doğabilir ve cerrahi tedavi gerekebilir. Tedavi sürecinde kolun istirahate alınması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılması en önemli konulardır. İlaç tedavisi ve buz tedavisi uygulanabilir. Kortizon enjeksiyonları da faydalı olabilir. Ağrı kontrol altına alındığında ise rehabilitasyon ve fizik tedavi uygulamaları son derece önemlidir. Tedavi programı 6 ayı geçtiği halde sonuç alınamayan hastalarda cerrahi müdahale söz konusudur.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?