Omurga Eğriliği Belirtileri Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dünyadaki her 100 çocuktan 3’ünde görülen omurga eğriliği tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Omurga eğriliği (Skolyoz), vücutta enseden kuyruk sokumuna kadar olan bölgenin düz olmaması ve herhangi bir asimetri veya eğrilik bulunması olarak isimlendiriliyor.

Omurga eğriliğinin sebepleri

Omurga eğriliği doğuştan oluşan omurga hataları sebebiyle oluşabildiği gibi genetik faktörler, hızlı büyüme ya da sinir ve kas sisteminde meydana gelen rahatsızlıklarla da ortaya çıkabiliyor. Erkeklere göre kızların büyüme ve olgunlaşma sürecini daha hızlı tamamlamaları ve omurganın bu gelişmeye ayak uyduramaması nedeniyle kız çocuklarında omurga eğriliği görülme sıklığı artmaktadır.

Omurga eğriliğinin belirtileri

Bel kısmının bir tarafının içe doğru ve diğer tarafının ise dışa doğru olması, omuzlardaki asimetri, sırttaki kabarıklık gibi belirtiler omurga eğriliği hastalığının en sık ve en temel belirtileri arasındadır.

Omurga eğriliğinin tedavisi

Omurga eğriliğinin tedavisinde ameliyat, egzersiz, korse kullanımı ve düzenli inceleme seçenekler arasındadır. Omurga eğriliğinin şiddetine göre ameliyat, fizik tedavi veya korse kullanımı gibi yöntemler uzman doktor tavsiyesi ile uygulanmaktadır. Erken teşhis halinde omurga eğriliğinin ameliyat ile tedavisinde başarı şansı artmaktadır. Bunun yanı sıra hastanın genç olması ve kemiklerin esnekliği de omurga eğriliğinin ameliyatla tedavisinin başarısında önemli etkenlerdir. Günümüzde ameliyat ile omurga eğriliğinin tedavisinde %70’in üzerinde başarı sağlanmaktadır.

Omurga eğriliği ameliyatı çocuklarda ve gençlerde acısız ve de kolay olarak gerçekleştirilebilen bir ameliyattır. Orta yaşlı hastalarda normal hayata dönme süresi gençlere göre biraz daha uzun sürebiliyor. Kemik iyileşmesine bağlı olarak 1-2 ay sonra hastalar ağrılarından kurtulabiliyor. Korse kullanımı da omurga eğriliğinin ilerlemesini yavaşlatan bir etkiye sahiptir. Korse kullanımı mutlaka egzersiz ile birlikte desteklenmelidir. Böylelikle omurga etrafındaki kaslar da güçlendirilebiliyor.

Genetik türleri olsa da omurga eğriliği genellikle kalıtsal bir hastalık değildir. Omurga eğriliği ameliyatlarının Omurga eğriliğini düzeltmek üzere vida kullanılmaktadır. Vidaların vücut dokusu ile kaynama süreci tamamlandığı zaman herhangi bir problem yaşanmaz. Bu süre genellikle en çok 3 aydır. Omurga eğriliği ameliyatı olan kişilerde ameliyatın ardından bazı kısıtlamalar söz konusu olsa da belirli bir süre sonra aktif olarak spor yapmak mümkündür. Özellikle pilates, yüzme ve yürüyüş gibi sporlar rahatlıkla yapılabilir. Ancak ağır sporlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.