Öksürüğü ne keser ?

Öksürüğü ne keser?

Kış gelince ansızın geliveren, çocuk ya da yaşlı dinlemeden hırlayarak, gürleyerek tondan tona giren öksürükten mi mustaripsiniz? Sebep sadece mevsimsel alerjiler de olabilir, öyle ya çok da temiz bir havayı soluduğumuz söylenemez. Toz, egzoz ve sıkılan parfüm başta olmak üzere birçok zarar veren maddenin havaya karıştığı düşünülürse ve üstüne bir de sigara kullanıyorsanız öksürüğü ne keser sorusunu google’a yazıp çare aramak ve tabii doktora da görünmek kaçınılmaz olacaktır. Hele bir de bu öksürük inatçı ve geçmiyorsa…

Öksürüğü geçirmek için evde uygulayabileceğiniz basit tedavi yöntemleri var. Ama öncesinde şunu hatırlatalım ki; öksürdüğünüz dönemde bol sıvı tüketerek boğazınızın kurumasını engellemeli, özellikle bitki çayları içmelisiniz.

Öksürüğü ne keser diyorsanız işte evde hazırlayabileceğiniz bitkisel karışımlar;

Bitkisel içeceklerle öksürüğü ne geçirir? İşte en çok denenen ve en çok sonuç veren öksürük kürleri!

 • Öksürüğe iyi gelen karışımlardan ilkinde kabuğu soyulmuş bir elmayı küçük parçalar halinde kesin ve çekirdeklerini atmayın. Doğranmış elma, birkaç adet elma çekirdeği, bir tutam ıhlamur, 2-3 adet karanfil, bir dilim limon ve bir tarçın çubuğunu 1 litre suda kaynatın. Kaynadıktan sonra sıcak sıcak için.
 • Bir diğer elmalı öksürük kürünün ise yapılışı şöyle; Bu kez elmanın ve beraber kullanacağınız ayvayla limonun kabuklarını soymayacak küçük küçük dilimleyeceksiniz. Tarçın çubuğu, bir tutam ıhlamur, zencefil ve bir dilim limonu kaynatın ve bu karışımı da sıcakken tüketin.
 • Bir turpu rendeleyin ve rendesiyle 3 çorba kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı tülbent içine koyup bir kaseye oturtun. Süzülen bal ve turp karışımını öksürük kürü olarak günde iki çorba kaşığı tüketin.
 • 50 gr. kadar meyan kökünü 1 litre suda kaynatarak gün içinde ılık olarak 2 su bardağı için. (Meyan kökü balgam söktürür ve iltihap kurutur.)
 • 2 çorba kaşığı kekiği 1 litre suyla kaynatın ve içine bir çorba kaşığı bal ekleyerek sıcak sıcak için. Özellikle bebekler için etkili bir öksürük kesicidir.
 • Bir adet orta boy yemeklik soğanı birkaç parçaya bölüp 2 bardak suda kaynatın ve ılık bir şekilde için. Bu karışımı fazla bekletmeyin. İçeceğiniz zaman tekrar yapın. (İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bir öksürük kürüdür.)
 • 2 su bardağı kaynatılmamış sütle 1 kuru inciri kaynatın. Karışım ılıyınca günde 2 kez birer çay bardağı için.
 • 3 bardak suya 8 adet keçiboynuzu atıp kaynatın ve için. Bu karışım balgamlı öksürüğe çok iyi geliyor.
 • 1 çay bardağı şalgam suyuna 1 tatlı kaşığı balı koyup kaynatın. Soğuduktan sonra tükettiğinizde öksürüğe iyi geldiğini göreceksiniz.
 • Bir litre süte 3 çorba kaşığı salep ve 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker koyun, kaynatın. Salepli karışımdan günde 2 kez tüketin.
 • Sarımsağın her şeye olduğu gibi öksürüğe de büyük yararı var. 2 su bardağı sütle 4 diş sarımsağı kaynattığınızda ve içine 1 tatlı kaşığı kadar bal eklediğinizde öksürüğünüzün kesildiğini göreceksiniz.
 • 1 litre suya 1 tatlı kaşığı nane, bir tutam papatya çayı, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı ıhlamur ve bir tutam hatmi çiçeği ekleyerek kaynatın. Bu karışımı günde 3 kez birer kahve fincanı ölçüsünde için.
 • Bir bardak sütü ısıtın ve içine çırptığınız bir adet bıldırcın yumurtası ve biraz bal katıp için.
 •  Son olarak adaçayı gargarası yapmanızı öneriyoruz. Adaçayını çay yapar gibi kaynatıp gün içinde sabah ve akşam ağzınızı çalkalayın. Adaçayı en doğal öksürük gidericilerden biridir.

Bal kullanarak öksürüğe iyi gelen bitkisel herbal macunlar yapabilirsiniz.

Macunlar özellikle çocukların kaşık ölçüsüyle rahat tüketmesi için idealdir.

 • İki tatlı kaşığı bala (balın hakiki bal olmasına dikkat edin) bir tatlı kaşığı toz zencefili karıştırın ve her sabah aç karna tüketin.
 • Yine bir tatlı kaşığı bala 1 çay kaşığı karabiber ekleyerek macun kıvamında iyice karıştırın. Bu karışımı da aç karna tüketmekte ve acılığın etkisini geçirmek için üzerine süt içmekte fayda var.
 • Bu sefer bal yerine 1 çorba kaşığı dut pekmezine 1 çay kaşığı karabiber ekleyin ve günde 1 günde tek seferde tüketin.

Merhem olarak kullanabileceğiniz öksürüğe iyi gelen karışımlar

Özellikle çocuklara gece yatarken uygulanabilecek merhem öksürük kürünün göğsü yumuşatıcı ve gece öksürüklerini azaltıcı etkisi vardır.

 • Oda sıcaklığındaki bir miktar balı yatmadan önce çocuğunuzun sırtına sürün. Üzerine ütülenmiş bir havlu koyun ve bu işlemi öksürük geçene kadar her akşam tekrarlayın.
 • Tavaya bir miktar zeytinyağı dökerek içine 1 çay kaşığı karabiber atın. Bu karışımı bir müddet tavada pişirin ve biraz yanmasını sağlayın. Karışım ılık duruma gelince çocuğunuzun göğsüne ve sırtına sürün. Yine ütülenmiş ve sıcak haldeki havluyu sürdüğünüz bölgenin üzerine kapatıp yatırın.

Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir ve öksüren bebeklerde öksürük nasıl geçer ?

Küçük bebeğiniz ve çocuğunuz boğuk boğuk öksürüyorsa çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir diye düşünmeye başlamanın tam zamanıdır ve çocuklarda, bebeklerde hemen ilaç vermeden basit önlemlerle öksürük geçebilir bu yüzden hemen şuruplara sarılmayın. Önce öksürüğün şeklini gözlemleyip ona göre çare düşünmekte fayda var. Unutmayın öksürmek hastalanmak anlamına gelmez. Solunum yollarının kendini temizleme refleksi olarak gelişir. Eğer bebeğinizin öksürüğü balgamlı bir öksürük ilk eğileceğiniz nokta bu balgamın tamamen sökülmesini sağlamak olacaktır. Bebeğinizi yüzükoyun yatırarak sırtını hafiften ovmanız balgam atılmasını hızlandıracaktır. Bu durumda bebeğinize öksürük şurubu verirseniz öksürüğü bastırır ve balgam atılması zorlaşır. Bu yüzden 6 aydan küçük bir bebeğiniz varsa öksürük şurubu kullanmayın.

Bebeğiniz (yastık destekli uyuyorsa) ya da çocuğunuzun yastık sayısını bir tane daha artırın ve yüksekte tutarak geniz akıntısının boğazdan aşağıya inmesine engel olun. Yattığı odayı da nemli tutmaya ve havasının kurumamasına dikkat edin. Bunun için odadaki kalorifer peteğine su dolu bir kap koyabilirsiniz. Ve tabii odayı sık sık havalandırmanız mikropların havaya yerleşmemesi açısından önemli.

Bebeğiniz 6. Ayını doldurmuşsa öksürürken emzirmeyin. Süt geniz akıntısını artıracaktır. Bol su verirseniz balgamı daha rahat sökecektir. Eğer bebeğiniz 1 yaşından büyükse ıhlamur gibi söktürücü bir içecek de içirebilirsiniz.

Tuzlu su ya da serum fizyolojik ile mümkün olduğunca burun temizliği yapın. Çocuğunuzun geniz akıntısına iyi gelecektir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.