Öksürüğe İyi Gelen Meyveler ile öksürük nasıl kesilir ?

Öksürüğe İyi Gelen Meyveler Nelerdir ?

Öksürük nasıl kesilir ?

Öksürüğe iyi gelen en önemli meyve hurmadır. Sinir sistemini dinlendiren ve beyni güçlendiren hurma öksürüğü hemen keser.  Bu başlık dışında öksürüğe ne iyi gelir konulu detaylı yöntemlerin tartışıldığı konumuz için lütfen linke tıklayın. Nefes darlığı, balgam ve kuru öksürüğü doğal yollardan gidermek istiyorsanız hurma iyi gelir. Hurmanın içinde bulunan mineral ve vitaminler vücut direncinin artmasını sağlıyor, hastalık döneminde vücudun daha çabuk iyileşmesine yardımcı oluyor. Günde 3 adet tok olarak hurma tüketmeniz, başta inatçı öksürüğü tedavi etmektedir. Ayrıca alt solunum yollarında oluşan enfeksiyondan kaynaklanan balgamın atılmasını sağlar. Karbonhidrat, yağ ve proteinden oluşan hurma bol şeker içermesine rağmen kilo aldırmıyor. Hurma yemekten hoşlanmayan kuru öksürüğü olan kişiler ise bir bardak ılık suya 3 adet hurmayı bir gün bekletip suyunu içebilirler.

Öksürüğe iyi gelen diğer besinler; elma kabuğu, zencefil ve ıhlamur.

Farklı şekilde öksürük nasıl kesilir:

Portakal öksürük şikayetine karşı harika bir meyvedir. Özellikle kış aylarında bolca bulunan portakaldan öksürüğün tedavisinde faydalanabilirsiniz. Bunun için iki adet portakalın suyunu sıktıktan sonra iki adet bademi ezin ve karışım haline gelirin. Elde ettiğiniz bu karışımı ılık olarak kahvaltıdan sonra tüketmenizde oldukça fayda var. C vitaminden zengin olan portakal, üst solunum ve alt solunum yolu iltihaplarına karşı yatıştırıcı etkiye sahipken, öksürüğün de kesilmesini sağlıyor.

Öksürük nasıl kesilir hangi meyveler iyi gelir
İlaçlar dışında öksürük nasıl kesilir ?

Özellikle üç haftadan daha uzun süren ve üst solunum yolları enfeksiyonundan sonra gelişen öksürük için  en etkili çözümlerden biri de bal ve kahve karışımıdır. Bunu sürekli olarak İbrahimSaraçoğlu vurgulamaktadır. Yapılan çalışmalarda bu karışımın kortizonlu ilaçlardan çok daha etkili olduğu görülmüştür. Öksürük tedavisi için dünya genelinde milyarlar harcanırken nefes açıcı, antibiyotik ve öksürük şuruplarının ciddi yan etkileri olabilir. Fakat önceden beri balın öksürüğe iyi geldiği biliniyor. Balın asit yapısı, antioksidan ve anti-enflamatuar özelliği öksürüğün tedavisinde önemli etkiler yaratıyor. Bununla birlikte tükürük refleksini uyararak, hava yollarında mukus salgılanmasını düzenliyor, bu da öksürüğü teskin ediyor. Kahveyle birlikte baldan elde edilen macun sinerjik bir etki yaratıyor. Üstelik bu karışım oldukça ekonomik ve kuru öksürük nasıl kesilir sorunuza cevap oluyor.

Kaynak

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.