Öksürüğe İyi Gelen Meyveler Nedir?

Öksürüğe İyi Gelen Meyveler Nelerdir

Öksürüğe iyi gelen en önemli meyve hurmadır. Sinir sistemini dinlendiren ve beyni güçlendiren hurma öksürüğü hemen keser. ( Tıklayın, öksürüğe iyi gelen yöntemler için geniş bir sayfa derlenmiştir) Nefes darlığı, balgam ve kuru öksürüğü doğal yollarda gidermek istiyorsanız hurma iyi gelir. Hurmanın içinde bulunan mineral ve vitaminler vücut direncinin artmasını sağlıyor, hastalık döneminde vücudun daha çabuk iyileşmesine yardımcı oluyor. Günde 3 adet tok olarak hurma tüketmeniz, başta inatçı öksürüğü tedavi etmektedir. Ayrıca alt solunum yollarında oluşan enfeksiyondan kaynaklanan balgamın atılmasını sağlar. Karbonhidrat, yağ ve proteinden oluşan hurma bol şeker içermesine rağmen kilo aldırmıyor. Hurma yemekten hoşlanmayan kuru öksürüğü olan kişiler ise bir bardak ılık suya 3 adet hurmayı bir gün bekletip suyunu içebilirler.

Öksürüğe iyi gelen diğer besinler; elma kabuğu, zencefil ve ıhlamur.

Farklı şekilde öksürük nasıl geçer: Portakal öksürük şikayetine karşı harika bir meyvedir. Özellikle kış aylarında bolca bulunan portakaldan öksürüğün tedavisinde faydalanabilirsiniz. Bunun için iki adet portakalın suyunu sıktıktan sonra iki adet bademi ezin ve karışım haline gelirin. Elde ettiğiniz bu karışımı ılık olarak kahvaltıdan sonra tüketmenizde oldukça fayda var. C vitaminden zengin olan portakal, üst solunum ve alt solunum yolu iltihaplarına karşı yatıştırıcı etkiye sahipken, öksürüğün de kesilmesini sağlıyor.

Özellikle üç haftadan daha uzun süren ve üst solunum yolları enfeksiyonundan sonra gelişen öksürüğe karşı en etkili çözümlerden biri de bal ve kahve karışımıdır. Bunu sürekli olarak İbrahim Saraçoğlu vurgulamaktadır. Yapılan çalışmalarda bu karışımın kortizonlu ilaçlardan çok daha etkili olduğu görülmüştür. Öksürük tedavisi için dünya genelinde milyarlar harcanırken nefes açıcı, antibiyotik ve öksürük şuruplarının ciddi yan etkileri olabilir. Fakat önceden beri balın öksürüğe iyi geldiği biliniyor. Balın asit yapısı, antioksidan ve antienflamatuar özelliği öksürüğün tedavisinde önemli etkiler yaratıyor. Bununla birlikte tükürük refleksini uyararak, hava yollarında mukus salgılanmasını düzenliyor, bu da öksürüğü teskin ediyor. Kahveyle birlikte baldan elde edilen macun sinerjik bir etki yaratıyor. Üstelik bu karışım oldukça ekonomik ve kuru öksürük nasıl geçer sorunuza cevap oluyor.