Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri İle Öksürük Nasıl Geçer, Ne Keser?

Balgamlı Öksürük ve Kuru Öksürüğe

Ne iyi gelir ? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Öksürük Nasıl Geçer ?

 Yetişkin veya çocuklarda ses kısıklığı, kuru öksürük veya balgamlı öksürük çeşitleri üst solunum yollarında özellikle; boğaz kaşıntısı, gıcık, bademcik ağrıları, ses kısıklığı yapabilir. Bu sorunları daha fazla kafamıza takmadan tedavisi için aşağıdaki öksürüğe ne iyi gelir konulu ve çeşitli doğal yöntemleri  içeren uzman görüşleri ve bilimsel makale incelemeleri ile detaylı analiz ediyoruz.

Öksürüğe ne iyi gelir konusuna detaylı ve hızlı bakış :

Bu yazımızda öksürüğü ne geçirir ? ve çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir ? sorularınıza bitkisel tedavi olarak ve basit tıbbi tedavi yöntemleri ile kuru veya balgamlı öksürüğü ne geçirir, bahar ve kış aylarında sık karşılaştığımız kötü kokulu ve koyu renk balgamlı öksürüğe hangi şurup veya bitkisel karışımlar, doğal özler ve bitki çayları keser konusu yanında ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önemli ve meşhur öksürüğe iyi gelen bitki ve bitki çayları kürü hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

Öksürük Neden Olur, Sebepleri Nelerdir ;

Öksürük vücudun önemli bir savunma mekanizmasıdır. Vücutta solunum yolu ile vücuda giren yabancı cisimleri, kötü toz ve zararlı mikro organizmaları, akciğerde biriken mukus ve iltihabi sekresyonları atmak için önemli bir savunma refleksi olan öksürük varlığı durumunda bir hastalık veya irritasyon habercisidir. Üç haftadan fazla süren şikayetleri uzamış veya kronik öksürük olarak nitelendirilebilir ve farklı hastalıkların habercisi olabilir. Kronik öksürük kendi içinde kuru öksürük veya balgamlı öksürük veya sebebe yönelik alerjik öksürük olarak sınıflandırılabilir. Nadir olsa da akciğer kanseri, ses teli ve bronş kanseri gibi hastalıklar görülebilir. Bu belirtiler ile beraber hastada hızlı kilo kaybı, zatürre, halsizlik, sık olarak ateşlenme gibi rahatsızlıklar görülebilir. Eğer uzun süren kronik öksürük şikayetiniz mevcut ise Göğüs Hastalıkları Uzman doktoruna başvurmalısınız.

Üst Solunum Yolları : Balgamlı öksürük nedenleri arasında üst solunum yolları enfeksiyonları öksürüğe neden olur. Orta kulak enfeksiyonu, grip, nezle, sinüzit, farenjit gibi hastalıklar da aynı şekilde bu belirtiye yol açar.

Alt Solunum Yolları : Bazı zamanlarda özellikle kış aylarında solunum yolu viral ve bakteriyel infeksiyonlarının yaygın, hava kirliliği gibi nedenlerin baskın olduğu mevsimlerde bronşiyolit, zatürre, bronşit nedeni ile ayrıca  özefagus reflüsü yan etkisi ile öksürüğe neden olabilir.

Allerjik Reaksiyonlar : Mevsimsel veya bulunulan ortamdaki hava kalitesi, kirli hava, sigara dumanı, parfüm kokusu veya hoşlanılmayan bir koku, toz oluşumu, köpek veya kedi tüyü önemli alerjik öksürük sebepleri arasındadır.

Çocuklarda öksürük nedenleri ile bebeklerde öksürük nedenleri aynı mıdır ?

Çocuklarda öksürük en sık akut, hızlı başlamış ve öncesi yok ise viral üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Fakat çocuklarda kronik öksürük en sık allerjik öksürük şeklinde olup astım hastalığına bağlı olur. Gastro özefajiyel reflü, sinüzite bağlı post nazal akıntı, yabancı cisim aspirasyonu ve nadiren bazı kalıtsal kistik fibroz gibi hastalıklarla oluşabilir. Bebeklerde öksürük sıklıkla benzer sebeplerle oluşur.

Çocuklarda öksürüğün nedenleri

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Tedavi Yöntemleri ;

Öksürük evde alınacak bazı basit tedbirlere azaltılabilir veya kesilmesi hızlandırılabilir.

 • Öksürük, sıvı alımı ile akciğerden müküs atılımı hızlandırılarak daha hızlı düzelir.
 • Uyurken bir yastık fazla kullanarak hafif irritasyona bağlı kuru öksürük azaltılabilir.
 • Boğazınızı yumuşatmak için mentollü bir pastil boğaz irritasyonunuu en aza indirir.
 • Sigara içiyorsanız bırakın içilen ortamda durmayın.
 • Tozlu kirli ortamlardan uzak kalmaya çalışın böylelikle irritasyonu en aza indirirsiniz ve öksürük ne keser sorusuna da uygun bir cevap bulmuş olursunuz.
 • Eğer öksürük belirtileriniz yemek sonrasına denk geliyor ise ve mide bölgesinde yanma hissi eşlik ediyor ise özefagus reflü belirtisi olabileceğini düşünüp buna yönelik tedbirleri muhakkak almaya çalışın.

Kaynak

 

Kronik Öksürük Tedavisi İçin İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Kürü İle Öksürük Nasıl Kesilir: Yeni tarifi vermeden önce şuradaki Prof. Dr. Ahmet Maranki kronik, kuru öksürük tedavisi için verdiği karaturp bal kürü yazımıza bakınız.

Hatmi Çiçeği Tedavisi: Yetişkin ve çocuklar için uygulanmasında sakınca olmadığını söyleyen  İbrahim Saraçoğlu hocanın bir diğer öksürük için iyi gelen kürü; 1 çay bardağı kaynar sütün içerisine 5 gram hatmi çiçeği atılırak ve 2-3 dakika beklenerek hazırlanır. Günde 2 defa tekrarlanabilen bu doğal karışım öksürük tedavisi için hatmi çiçeğinin ekspektoran yani balgam ve ifrazat çözücü etkisi ile iyi gelir. Hatmi çiçeği önemli şifalı bitkidir ve etkisini hemen gösterir.

Feridun Kunak Öksürük Şurubu Tarifi: Evde doğal öksürük şurubu tarifi veren Feridun Kunak çocuklarda ve erişkinlerde öksürük olması halinde hemen antibiyotikler ile çare aramamamızı dile getiriyor ve ardından şu öksürük ve gıcık için iyi gelen bitkisel ev yapımı şurup tarifini veriyor:

 • 1 adet karaturp suyu (Katı meyve sıkacağı ile sıkılmış)
 • Yarım kök zencefil suyu (katı meyve sıkacağı ile sıkılmış)
 • Yarım taze limon suyu
 • 1 çay kaşığı dut pekmezi veya harnup pekmezi.

Yapılışı: Tüm malzemeleri cam bir kap içerisinde karıştırılır ve çocuklar için 1 yemek kaşığı, yetişkinler için ise 2 kaşık verilerek şifalı etkisi beklenir.

Çocuklarda öksürük ne iyi gelir ?

Çocuklardaki Öksürüğe İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürü: Faranjit ve bademcik enfeksiyonları önlemek için adaçayı gargarası çok etkin olup boğazda meydana gelen tahriş ve irritasyona etkisi kesin ve birebirdir. Özellikle grip ve nezle salgını olduğu zamanlarda vücut direncini arttırmak ve korunmak için akşamları ve sabahları birer kere yapılmalı ve ılık olarak tüketilmelidir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Bitkisel Tedavi

Yöntemleri İle

Müzmin Öksürük Nasıl Giderilir ?

öksürük ağrısı için ne yapılırBalgamlı veya kuru öksürüğe iyi gelen bitkiler olarak aşağıdaki sayacağımız doğal tedavi yöntemleri ile öksürüğe iyi gelir denilen farklı şifalı bitkiler, öksürük kesen çaylar, Saraçoğlu ve Maranki doğal kürleri ile çeşitli tedavileri paylaşacağız. Evde ilk yapabileceğimiz bazı bitki çayları sayesinde oluşan farinks irritasyonuna bağlı kuru öksürük  veya altta yatan iltihablı boğaz enfeksiyonu ile oluşan balgamlı öksürük için boğazınızın rahatlamasını sağlamalısınız yada boğazdaki iritatif gıcık oluşumunu önlemeliysiniz. Bu iki durum düzelirse ksırı döngü hızla kırılacaktır. Kuru öksürük için en önemli olan yöntem vücuda su kazandırmaktır, sebebi ise; su balgamı en iyi çözen maddelerin başında yer alır, ayrıca boğazda kuruluk hissini gidererek şiddetini en aza indirir.

Kuru Öksürüğü Ne Keser: Öksürüğü kesmek için birbirinden farklı doğal çözüm yöntemleri bulunuyor fakat aşağıda verilen öksürüğe iyi gelen bitkiler denemiş ve olumlu sonuçlar alınmış bitkisel tedavi yöntemi öksürüğü keser ve boğazda gıcık, kaşıntı gibi semptomları geçirir. Eğer burun tıkanıklığı da var ise nefes açıcı buğu veya tuzlu su yapabilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler; Öksürüğün tedavisi en iyi gelen bitkisel karışımlar aşağıdaki gibidir. Gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda öksürük nasıl geçer inceleyelim;

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Basit ve etkili olan formül ile kuru öksürüğünüz düzelebilir. Öncelikle kuru öksürüğe neden olan farenjiti iyi anlamak gerekir ve buna iyi gelen formül arıyorsanız aklımızın bir kenarında  müzmin hale gelen öksürüğün önemli bir sebebinin  kronik farenjit adı verilen yutak olarak da bilinen farenks duvarının iltihaplı ve ödemli olduğu hallerde görülebildiğini bilmeliyiz.

Kronik farenjit 

 • Sigara kullanan
 • Alkol alışkanlığı bulunan
 • Asitli meşrubat tüketimi çok olan bireylerde daha sık görülür ve sonucu rahatsız edici ilaç alımına direnen kuru ve balgamsız bir iritatif öksürük ve boğazda acı, yanma hissi ile kendini gösteren bir tablodur.

Tedavisi elbette altta yatan sebeplerden kaçınmak sigarayı bırakmak alkolü terketmek olsa dahi bu tahrişi gideren ve bu kronik iltihabi durumu rahatlanan bilinen en iyi formülde belki günlük olarak ılık ballı süt içilerek boğazın tahrişini geri döndürücü süreci hızlandırmaktır.

Elbette bu kronik durum sigara ve alkol ile olan kişinin  birlikteliği devam edecek olursa uzun dönemde farenks duvarı metaplazi veya displazi ve son nokta olarak ölümcül bir hastalık olan farenks duvarı kanserine dönüşebilir.

Kuru Öksürüğü Kesen Bal, Karabiber Karışımı: Bu bitkisel kür kuru öksürüğü keser ve boğazda bir rahatlama sağlar ayrıca ses kısıklığı için de etkilidir. 1 küçük kaşık toz karabiber ve 1 kaşık balı karıştırın. Bu karışımı yavaş bir şekilde yutkunarak için. Ardından su içmeyin yaklaşık 5 dakika sonra ılık bir bardak süt ile öksürük tedavisini bitirin. Öksürüğe iyi gelen bu doğal karışım öksürüğü kesmek için birebir bir çaredir.

öksürüğü zencefil bal keseröksürük sebepleri doğal yöntemle geçerZencefil, Bal Karışımı Öksürüğe İyi Geliyor: Bilindiği gibi bal içeriğinde öksürük gideren bileşenler bulunmakta. Zencefil ise bir çok hastalığa iyi geldiği gibi öksürüğe de iyi geliyor. ballı zencefil kürünü öksürük için kullanabilirsiniz, oldukça etkilidir. Taze zencefili rendeledikten sonra çay süzgeci ile parmakla bastırarak suyunu çıkarın. Ardından bir büyük kaşık bal ilave edip karıştırın. Öksürük tedavisi için kür hazır.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Eğer koyu mukus içeren, bazen kötü kokulu veya yeşil renkli balgam ile birlikte kendini gösteren balgamlı öksürük sıklıkla altta yatan bir bakteri enfeksiyonuna işaret edebilir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer: Eğer balgamlı öksürük  ve boğazda yanma şikayeti devam ediyorsa balgam söktürücü özellikte bitkisel kür balgamlı öksürük için bire birdir ve iyi gelecektir;

Balgam Söktürücü Öksürük İçin Kür: Balgam söktürücü bitkiler hem balgamlı öksürüğü kesmek için hemde bronşit, sinüzit, kronik farenjit hastalığına iyi gelir. Ihlamur, karanfil, kabuk tarçın, zencefil balgamlı öksürüğü kesmek için adeta birebir. İsterseniz bu bitkilerin çayını yapabilirsiniz. Evde bu bitkiler bulunuyorsa bir bitki çayı yaparak demleme yapabilirsiniz. Bitki çayları normal siyah çay gibi demleme yapılırsa özelliğini kaybedebilir, en fazla 5 dakika içinde demleme işlemini gerçekleştirin. Demleme sonrasında dinlendirmek çayı daha etkili yapacaktır, ayrıca üst solunum yollarına iyi gelir.

Ihlamur Çayı: Öksürüğü ne keser diye sorsak herkes ıhlamur çayından bahseder. Flavonoidler içermesi ve vücutta oluşan iltihaplara iyi gelen ıhlamur çayını demleyerek içmek öksürüğe çare oluyor.

Bitki Çayları

Öksürük, Bitkisel Kür Çay Tarifleri İle Nasıl Geçer ?

Öksürük Elma, Ihlamur, Karanfil Kürü İle Kuru Öksürük ve Balgamlı Öksürük Hızla Geçer: Öksürüğe iyi gelen diğer bitkisel tedavi çözüm yöntemleri arasında bu çay tarifi oldukça faydaları olan bir karışımdır. 1 adet elmanın kabuklarını soyduktan sonra tencereye alın. Üzerine bir tutam ıhlamur, birkaç karanfil, 1 kalın dilim limon ve evde varsa 1 adet kabuk tarçın ile kaynatın. Yetişkin ve çocuklarda öksürüğe iyi gelen kür tarifidir. Bir nevi evde öksürük şurubu yapmaktır.

Eğer bu saydıklarımızı denemiş fakat halen öksürüğünüz sizi uyutmuyor ve sürekli kuru öksürük veya az balgamlı öksürük şikayeti devam ederse muhakkak bu öksürük çayı formülünü deneyin.  2 bardak suyun içine ayvayı kabukları ve ortadaki  koçanı ile koyup bir kabuk tarçın ve 1 tutam ıhlamuru ekleyerek 10 dakika kaynatalım ve ılık olarak içine kattığımız 1 kaşık bal ile içelim göreceksiniz ki ayvanın ek katkısı hem boğazınızda ki tahrişe iyi gelecek, kuru öksürük hızla yumuşayarak hafif balgamlı öksürük formuna dönerek atılan ifrazat ile solunum yollarınız temizlenecek  hem de bronşlar da bir genişleme yaparak sizi ferahlatacaktır. Ayva kabuğunun bu etkisi pek çok öksürük şurubunun da yaptığı ekspektoran balgam söktürücü ve bronş genişletici etkiden sağlanır.

 

Öksürük için iyi gelebilecek ilaçlar mutlaka hekime danışılarak kullanılır. Burada adı geçen ilaçlar bilgi amaçlı olup öneri olarak kullanımı uygun değildir !

 Öksürük Şurup Listesi

En Etkili Öksürük Şurubu İsimleri

İster çocuklarda öksürük şikayeti veya yetişkinlerde fark etmeden kullanacağımız öksürük şurupları acil tedavi için kullanılır. Öksürük ilacını hekim tavsiyesi ve prospektüs kurallarına uyarak kullanınız.

Benical Öksürük Şurubu: Solunum yolları ile alerjik reaksiyonlar nedeni ile oluşan öksürükler için çocuklarda kullanılan bir öksürük şurubudur.

Brodil Şurup: Özellikle balgamlı durumlar için daha etkili olan bu şurubu, balgam sökücü özelliği yanı sıra bronşit, nefes darlığı, solunum yolları hastalıklarında kullanılıyor.

Aferin Şurup: Grip, nezle gibi soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonların semptomatik tedavisinde  etkili olan bu şurup allerjik öksürüğe iyi geliyor.

öksürük nedenleriTylol Cold Öksürük Şurubu: Grip ile görülen hafif öksürük, ateş ve vücut kırgınlığı tedavisi için kullanılan bu şurup burun tıkanıklığı ve burun akıntısını semptomatik olarak tedavisi için yaygın kullanılır.

 

 

 

Bu konuda detaylı bir kaynak

Was this article helpful?

Related Articles

15 Comments

 1. hamdiye begüm

  Balgamlı öksürük, müzmin olarak boğazıma yerleşti bu konuda farklı şeyler de denedim fakat etkileri geçici olduğu için pek fayda gördüm diyemem. Burada yazılan karaturp ve bal karışımı oldukça etkili bir şekilde balgamlı öksürük rahatsızlığımı önce kuru öksürük haline çevirdi sonrasında yavaş yavaş kesilmesine vesile oldu. Bu benim hayata olan bakışımı değiştirdi her fırsatta ilaç kullanmak yerine önce bazı basit ve doğal tedavi yöntemlerine fırsat vermeye karar verdim. Ve bu durumda her kuru öksürük veya balgamlı öksürük olduklarında antibiyotik veya allerji ilaçları verdiğim çocuklarımda bu tedavilerin kullanımını merak ediyorum. Benim sorum bu karışımı çocuklarımda kullanmak nasıl etki eder kullanımı doğru mudur?

 2. Yasemin Memiş

  Ben 6 yıldır astım hastasıyım.Ve ilaç fayda etmedi. Bir gün doktor Maranki nin siyah turp ve bal kurunu okudum bir hafta denedim.İnanın 6 yıldır ben ilaç nedir bilmem.İlk bahar ve son bahar da 10 gün yapiyorum siyah turp ve bal.Ve çok rahat bir şekilde nefes alıyorum artık.

  1. paramedikal

   Yasemin hanım garip bir durumdur ki Ahmet Maranki önerdi diye ülkemizde popüler olan fakat aslında yıllardır Anadolumuzda uygulanan kara turp ve bal karışımını yurtdışında bulunduğum sırada Japonların da yaygın olarak öksürük, balgam söktürücü ve bilumum diğer nefes ile ilgili rahatsızlıklarda kullandıklarına şahit oldum ve bu karışımın mucizevi ve toplumdan topluma etkinliği kanıtlanmış bir doğal tedavi yöntemi olduğuna ikna oldum.
   Not: yazınızda Dr. Maranki tabirini kullanmışsınız sayın Ahmet Maranki yanlış bilindiği şekilde Tıp Doktor değildir eşi yüksek hemşire olduğu için bu teknik bilgilerin arkasında muhtemelen eşi bilgi desteğinde bulunmaktadır. Sanırım sayın Ahmet maranki kendisi tütün eksperi olup ziraat veya tarım ekonomisi alanında doktorası olabilir haliyle profesörlüğü de Türk Bilimi camiasından değil Azerbaycan kaynaklı ve sağlık veya tıp alanında değildir.
   Saygılarımla

 3. Öksürüğü ne keser

  5 aydır kanser gibi yapıştı geçmiyor.Her detayı tek tek deneyimleyecegim, inşallah sağlığıma kavuşurum. Dilerseniz neler yapmanız gerektiğine her zaman bu siteden bakabilirsiniz faydalı bilgiler mevcut.

 4. Öksürük nasıl geçer

  Bal ve zencefil ile öksürüğümden kurtuldum çok teşekkür ederim. Öküsürük için faydalı bulduğum en iyi site bu site teşekkürler hepinize

 5. Fadime

  Benim butun testlerimi yaptilar temiz cikti akciyer hepsini suan ilac kullaniyom oda fayda etmiyo annemde istiyecem kirmizi turp cok tesekrl

  1. paramedikal

   Turp heryerde bulunur özellikle önümüz sonbahar kış

   1. Fadime

    Ben isvicrede yasiyom burda bulamadim yaziniz icin cok tesekr ederim

    1. paramedikal

     rutabaga veya swede adıyla anılan turplar mevcut o bölgede sanırım bulunabilir geçmiş olsun!

 6. Gamze

  Cocugum 5 yasnda artk oksurmkten boguluyo ve sesi hic duzelmiyo iki aydr sesi hasta gibi acaba neden ne yaptiysam gecmiyor ne yaomam gerekiyor:((

  1. paramedikal

   Allerjik bünyesi olabilir ev tozlarına karşı allerjisi araştırılmalıdır

 7. Muttalip

  1cay kasığı karabiber tozu, 1 çay kaşığı bal hepsini yarım çay bardağına ılık suyla karıştırdım ufak yudumlarla içtim inanması zor biliyorum ama 2dkda kuru öksürüğüm kesildi 5dkka bekledi ardından ılık su ıctım tamamdır

  1. Fadime

   Bendede var kuru öksuruk 1 seneden fazla doktora gidip geliyorum caresini bulamıyorum birde bende astım var ne olur yardım edin!

   1. paramedikal

    Kara turpun ortasını oyup içine bal koy bal turptan süzülsün ve turp 8 saate pörsüsün bu süzülen ballı turp suyunu sabahları aç karna 1 kaşık iç Japonyada gördüğüm bu tedavi iç Anadolu’da yaygın kullanılır faydasını göreceksin !

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.