Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri İle Öksürük Nasıl Geçer, Ne Keser?

Balgamlı Öksürük, Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri İle Öksürük Nasıl Geçer, Şurup İsimleri ve Bitki Çayları

Yetişkin veya çocuklarda ses kısıklığı, kuru öksürük veya balgamlı öksürük çeşitleri üst solunum yollarında özellikle; boğaz kaşıntısı, gıcık, bademcik ağrıları, ses kısıklığı yapabilir. Bu sorunları daha fazla kafamıza takmadan öksürük tedavisi için aşağıdaki öksürüğe iyi gelen doğal yöntemleri uyguluyoruz.

Hızlı Bakış: Bu yazımızda öksürük nasıl kesilir, öksürüğe ne iyi gelir bitkisel olarak ve tedavi yöntemleri ile öksürük nasıl geçer, kuru ve balgamlı öksürüğü hangi şurup ne keser, İbrahim Saraçoğlu öksürük kürü hakkında detaylıca bilgiler bulacaksınız.

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Tedavi Yöntemleri;

Öksürük Tedavisi İçin İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Kürü İle Öksürük Nasıl Kesilir: Yeni tarifi vermeden önce şuradaki Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin öksürük tedavisi için verdiği karaturp bal kürü yazımıza bakınız.

Çocuklardaki Öksürüğe İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürü: Faranfit ve bademcik enfeksiyonları önlemek için adaçayı gargarası birebirdir. Özellikle grip ve nezle salgını olduğu zamanlarda vücut direncini arttırmak ve korunmak için akşamları ve sabahları birer kere yapılmalıdır.

Hatmi Çiçeği Tedavisi: Yetişkin ve çocuklar için uygulanmasında sakınca olmadığını söyleyen sayın İbrahim hocamızın diğer kürü; 1 çay bardağı kaynar sütün içerisine 5 gram hatmi çiçeği atılır ve 2-3 dakika beklenir. Günde 2 defa tekrarlanan bu doğal karışım öksürük tedavisi için iyi gelir. Hatmi çiçeği şifalı bitkidir ve etkisini hemen gösterir.

Feridun Kunak Öksürük Şurubu Tarifi: Evde doğal öksürük şurubu tarifi veren Feridun Kunak hemen antibiyotiklerde çare aramamızı dile getirdi ve ardından şu öksürük ve gıcık için iyi gelen bitkisel ev yapımı şurup tarifini verdi;

 • 1 adet karaturp suyu (Katı meyve sıkacağı ile sıkılmış)
 • Yarım kök zencefil suyu (Aynı şekilde)
 • Yarım taze limon suyu
 • 1 çay kaşığı dut pekmezi veya harnup pekmezi.

Yapılışı: Tüm malzemeleri cam bir kap içerisinde karıştırın ve çocuklar için 1 yemek kaşığı, yetişkinler için ise 2 kaşık tüketin.

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri İle Öksürük Nasıl Giderilir

öksürük ağrısı için ne yapılırBalgamlı veya kuru öksürüğe çare olarak aşağıdaki doğal tedavi yöntemleri öksürüğe iyi gelir. Evde ilk yapabileceğimiz ya bitki çayları sayesinde boğaz rahatlamasını sağlamalıyız yada boğazdaki gıcık oluşumunu önlemeliyiz. Öksürük için en önemli olan yöntem vücuda su kazandırmaktır, sebebi ise; su balgamı en iyi çözen maddelerin başında yer alır, ayrıca boğazda kuruluk hissini gidererek şiddetini en aza indirir.

Öksürüğü Ne Keser: Öksürüğü kesmek için birbirinden farklı doğal çözüm yöntemleri bulunuyor fakat aşağıda verilen öksürüğe iyi gelen bitkiler denemiş ve olumlu sonuçlar alınmış bitkisel tedavi yöntemi öksürüğü keser ve boğazda gıcık, kaşıntı gibi semptomları geçirir. Eğer burun tıkanıklığı da var ise nefes açıcı buğu veya tuzlu su yapabilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler; Öksürüğün tedavisi en iyi gelen bitkisel karışımlar aşağıdaki gibidir. Gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda öksürük nasıl geçer inceleyelim;

Kuru Öksürüğü Kesen Bal, Karabiber Karışımı: Bu bitkisel kür kuru öksürüğü keser ve boğazda bir rahatlama sağlar ayrıca ses kısıklığı için de etkilidir. 1 küçük kaşık toz karabiber ve 1 kaşık balı karıştırın. Bu karışımı yavaş bir şekilde yutkunarak için. Ardından su içmeyin yaklaşık 5 dakika sonra ılık bir bardak süt ile öksürük tedavisini bitirin. Öksürüğe iyi gelen bu doğal karışım öksürüğü kesmek için birebir bir çaredir.

öksürüğü zencefil bal keseröksürük sebepleri doğal yöntemle geçerZencefil, Bal Karışımı Öksürüğe İyi Geliyor: Bilindiği gibi bal içeriğinde öksürük gideren bileşenler bulunmakta. Zencefil ise bir çok hastalığa iyi geldiği gibi öksürüğe de iyi geliyor. ballı zencefil kürünü öksürük için kullanabilirsiniz, oldukça etkilidir. Taze zencefili rendeledikten sonra çay süzgeci ile parmakla bastırarak suyunu çıkarın. Ardından bir büyük kaşık bal ilave edip karıştırın. Öksürük tedavisi için kür hazır.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer: Eğer öksürük balgamlı ve yanma şikayeti ile devam ediyorsa balgam sökücü özellikteki bu bitkisel kür öksürüğe iyi gelecek;

Balgam Söktürücü Öksürük İçin Kür: Balgam söktürücü bitkiler hem balgamlı öksürüğü kesmek için hemde bronşit, sinüzit, faranjit hastalığına iyi gelir. Ihlamur, karanfil, kabuk tarçın, zencefil balgamlı öksürüğü kesmek için adeta birebir. İsterseniz bu bitkilerin çayını yapabilirsiniz. Evde bu bitkiler bulunuyorsa bir bitki çayı yaparak demleme yapabilirsiniz. Bitki çayları normal siyah çay gibi demleme yapılırsa özelliğini kaybedebilir, en fazla 5 dakika içinde demleme işlemini gerçekleştirin. Demleme sonrasında dinlendirmek çayı daha etkili yapacaktır, ayrıca üst solunum yollarına iyi gelir.

Ihlamur Çayı: Öksürüğü ne keser diye sorsak herkes ıhlamur çayından bahseder. Flavonoidler içermesi ve vücutta oluşan iltihaplara iyi gelen ıhlamur çayını demleyerek içmek öksürüğe çare oluyor.

Öksürük, Bitkisel Kür Çay Tarifleri İle Nasıl Geçer;

Öksürük Elma, Ihlamur, Karanfil Kürü İle Geçer: Öksürüğe iyi gelen diğer bitkisel tedavi çözüm yöntemleri arasında bu çay tarifi oldukça faydaları olan bir karışımdır. 1 adet elmanın kabuklarını soyduktan sonra tencereye alın. Üzerine bir tutam ıhlamur, birkaç karanfil, 1 kalın dilim limon ve evde varsa 1 adet kabuk tarçın ile kaynatın. Yetişkin ve çocuklarda öksürüğe iyi gelen kür tarifidir. Bir nevi evde öksürük şurubu yapmaktır.

En Etkili Öksürük Şurubu İsimleri

İster çocuklarda öksürük şikayeti veya yetişkinlerde fark etmeden kullanacağımız öksürük şurupları acil tedavi için kullanılır. Öksürük İlacını Prospektüs kurallarına uyarak kullanınız.

Benical Öksürük Şurubu: Solunum yolları ile alerjik reaksiyonlar nedeni ile oluşan öksürükler için kullanılan bir öksürük şurubudur.

Brodil Şurup: Özellikle balgamlı öksürük için daha etkili olan bu öksürük şurubu, balgam sökücü özelliği yanı sıra bronşit, nefes darlığı, solunum yolları hastalıklarında kullanılıyor.

Aferin Şurup: Grip, nezle gibi soğuk algınlığı enfeksiyonların tedavisinde de etkili olan bu şurup öksürüğe iyi geliyor.

öksürük nedenleriTylol Cold Öksürük Şurubu: Grip ile görülen hafif öksürük tedavisi için kullanılan bu şurup burun tıkanıklığı ve burun akıntısı tedavisi için.

Öksürük Neden Olur, Sebepleri Nelerdir;

3 haftadan fazla öksürük şikayetleri uzamış öksürük olarak nitelendirilir ve farklı hastalıkların habercisi olabilir. Nadir olsa da akciğer kanseri, ses teli ve bronş kanseri gibi hastalıklar görülebilir. Bu belirtilerle beraber hastada, hızlı kilo kaybı, zatürre, halsizlik, sık olarak ateşlenme gibi rahatsızlıklar görülebilir. Eğer uzun süren bir öksürük hastalığınız varsa uzman doktora başvurmalısınız.

Üst Solunum Yolları: Öksürük nedenleri arasında üst solunum yolları enfeksiyonları öksürüğe neden olur. Orta kulak enfeksiyonu, grip, nezle, sinüzit, faranjit gibi hastalıklar da öksürük yapar.

Alt Solunum Yolları: Bazı zamanlarda bronşiolit, zatürre, bronşit, reflü öksürüğe neden olabilir.

Alerjik Reaksiyonlar: Mevsimsel veya bulunulan ortamdaki hava kalitesi, kirli hava, sigara dumanı, parfüm kokusu veya hoşlanılmayan bir koku, toz oluşumu, köpek veya kedi tüyü, öksürük sebepleri arasındadır. Öksürük solunum yolları hastalığıdır.

Faydaları Oldu mu?

Related Articles

14 Comments

 1. Yasemin Memiş

  Ben 6 yıldır astım hastasıyım.Ve ilaç fayda etmedi. Bir gün doktor Maranki nin siyah turp ve bal kurunu okudum bir hafta denedim.İnanın 6 yıldır ben ilaç nedir bilmem.İlk bahar ve son bahar da 10 gün yapiyorum siyah turp ve bal.Ve çok rahat bir şekilde nefes alıyorum artık.

  1. paramedikal

   Yasemin hanım garip bir durumdur ki Ahmet Maranki önerdi diye ülkemizde popüler olan fakat aslında yıllardır Anadolumuzda uygulanan kara turp ve bal karışımını yurtdışında bulunduğum sırada Japonların da yaygın olarak öksürük, balgam söktürücü ve bilumum diğer nefes ile ilgili rahatsızlıklarda kullandıklarına şahit oldum ve bu karışımın mucizevi ve toplumdan topluma etkinliği kanıtlanmış bir doğal tedavi yöntemi olduğuna ikna oldum.
   Not: yazınızda Dr. Maranki tabirini kullanmışsınız sayın Ahmet Maranki yanlış bilindiği şekilde Tıp Doktor değildir eşi yüksek hemşire olduğu için bu teknik bilgilerin arkasında muhtemelen eşi bilgi desteğinde bulunmaktadır. Sanırım sayın Ahmet maranki kendisi tütün eksperi olup ziraat veya tarım ekonomisi alanında doktorası olabilir haliyle profesörlüğü de Türk Bilimi camiasından değil Azerbaycan kaynaklı ve sağlık veya tıp alanında değildir.
   Saygılarımla

 2. Öksürüğü ne keser

  5 aydır kanser gibi yapıştı geçmiyor.Her detayı tek tek deneyimleyecegim, inşallah sağlığıma kavuşurum. Dilerseniz neler yapmanız gerektiğine her zaman bu siteden bakabilirsiniz faydalı bilgiler mevcut.

 3. Öksürük nasıl geçer

  Bal ve zencefil ile öksürüğümden kurtuldum çok teşekkür ederim. Öküsürük için faydalı bulduğum en iyi site bu site teşekkürler hepinize

 4. Fadime

  Benim butun testlerimi yaptilar temiz cikti akciyer hepsini suan ilac kullaniyom oda fayda etmiyo annemde istiyecem kirmizi turp cok tesekrl

  1. paramedikal

   Turp heryerde bulunur özellikle önümüz sonbahar kış

   1. Fadime

    Ben isvicrede yasiyom burda bulamadim yaziniz icin cok tesekr ederim

    1. paramedikal

     rutabaga veya swede adıyla anılan turplar mevcut o bölgede sanırım bulunabilir geçmiş olsun!

 5. Gamze

  Cocugum 5 yasnda artk oksurmkten boguluyo ve sesi hic duzelmiyo iki aydr sesi hasta gibi acaba neden ne yaptiysam gecmiyor ne yaomam gerekiyor:((

  1. paramedikal

   Allerjik bünyesi olabilir ev tozlarına karşı allerjisi araştırılmalıdır

 6. Muttalip

  1cay kasığı karabiber tozu, 1 çay kaşığı bal hepsini yarım çay bardağına ılık suyla karıştırdım ufak yudumlarla içtim inanması zor biliyorum ama 2dkda kuru öksürüğüm kesildi 5dkka bekledi ardından ılık su ıctım tamamdır

  1. Fadime

   Bendede var kuru öksuruk 1 seneden fazla doktora gidip geliyorum caresini bulamıyorum birde bende astım var ne olur yardım edin!

   1. paramedikal

    Kara turpun ortasını oyup içine bal koy bal turptan süzülsün ve turp 8 saate pörsüsün bu süzülen ballı turp suyunu sabahları aç karna 1 kaşık iç Japonyada gördüğüm bu tedavi iç Anadolu’da yaygın kullanılır faydasını göreceksin !

Leave A Comment?