Obezite Tedavisinde Annelerin Önemli Rolü

Farklı yıllarda yapılan araştırmalar, kadınlarda obezite hastalığının görülme sıklığının günümüzde gelişmekte olan ülkelerde özellikle bu sayının artmakta olduğunu ortaya çıkardı.

Günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer alan, yaşamın kalitesini ve süresini olumsuz şekilde etkileyen obezite; vücuttaki yağ dokusunun gereğinden fazla olmasından kaynaklanan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Yetişkin kadınlarda vücut ağırlığının yaklaşık %20-25%ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Obezite oluşması ise, bu oranın %30’un üstüne çıkması halinde kabul edilmektedir.

Diyetisyenlere göre obezitenin kişilerde hormonal, fizyolojik, psikolojik, metabolik ve estetik problemlere yol açtığı belirtilerek, bu durumun yalnızca obezite hastasını değil; çevresini ve toplumu da etkilediği kaydedildi. Yapılan son araştırmalarda ise, obezitenin genetik faktörlere neden olduğu ve genlerin yeni nesillere de aktarıldığı ortaya konuldu. Obez kişiden sonraki nesil sağlıklı beslenme tarzına sahip olsa bile metabolik sorunların genler yoluyla aktarıldığı görüldü. Hatta bu sorunların en az 3 kuşak sonrasında bile görülebilmekte olduğu vurgulandı.

Obezite özellikle kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, solunum sistemi hastalıkları, bazı kanser türleri, kas ve iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok sağlık probleminin yaşanmasına neden olmaktadır. Dünyada her sene 2,8 milyon insanın obezite veya fazla kilo nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Obezite hastalığının tedavisinde kadınlar anne olarak en kilit rolü üstlenmektedir. Çünkü aile bireylerinin beslenmesi kadının sorumlu olduğu mutfağa göre değişmektedir. Anneler mutfaklarında ne kadar sağlıklı yemek ve öğünler hazırlarsa, aile bireyleri obeziteden ve bağlı hastalıklardan o derece korunmuş olur. Genellikle diyet tedavisi gören kadınlar ailesinin beslenmesine de etkide bulunduğu için eşinin ve çocuklarının diyet uygulamadan sağlıklı zayıfladıkları çok fazla görülen bir durumdur.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.