Nane Limon kabuğu, limon kabuğunun faydaları içinden sadece biridir

Nane Limon Kabuğu,bir şarkı sözünden daha fazlasıdır !

Limon Kabuğunun Faydaları nelerdir ?

Limon kabuğu yağı faydaları limon kabuğu ile benzer midir ?

Güzel,sulu ve ışıltılı bir limonu görüp ağzının suyu akmayan hemen hemen yoktur. Limonun sağlık için ne kadar faydalı oldu iyi bilinmesine rağmen limon kabuğunun faydaları ve sağlık üzerine olumlu etkisi, besleyici değeri konusunda bilgi toplumda çok yaygın bilinmemektedir. O zaman salata için sıktığımız bir limonun kabuğunu çöpe atmadan önce bir sefer daha düşünmemiz gerektiğini bize kanıtlayacak deliller şimdi geliyor.

 • Limon kabuğunun faydaları arasında kemiklere olan olumlu etkisi başta gelir :

Limon kabuğu kemiklerimizin güçlenmesi için çok önemlidir. Evet limon kabuğu kemik sağlığı için çok önemlidir bnun temel sebebi yüksek oranda vitamin C ve kalsiyum içeren limon kabuğu kemiklerin sağlıklı bir kalsifikasyonu için gerekli olan her detaya sahiptir. Kemik kuvveti ve kemik sağlamlığının devamı için vazgeçilmez bir kaynaktır olanlimon kabuğu kemik konusunda çeşitli hastalıklar ile uğraşan yakınlarımıza önermemiz gereken bir  doğal destektir. Toplumumuzda yaşlı büyüklerimizde sık görülen osteoporoz veya romatoid artrit veya romatizmal enflamatuvar hastalıkları olan kimselerin muhakkak düzenli olarak kullanmaları ve sofralarında uygun bir şekilde kullanmaları gereken önemli doğal destek tedavisidir limon kabuğu.

 • Limon kabuğu ve limon kabuğu yağı oksidatif stres konusunda birebirdir :

Limon kabuğu oksidatif stres ve yaşlanmanın temel kaynağı olan serbest oksijen radikallerinin vücutta azalması yönünde çok önemli etkilere sahiptir. Bunu içerdiği özgün flavonoid moleküllerinin etkisiyle yapar. Limon kabuğu faydaları arasında önemli bir nokta vücuttaki oksidatif travmaları en aza indirici etkisidir.

 • Limon kabuğu detoks yapar :

Limon kabuğu vücuttaki toksinlerin temizlenmesinde de önemli rol oynar. Şehirde gündelik hayatta vücudumuzda oluşan  metabolik faaliyetlerin son ürünü olan toksik maddeler veya çevre kirliliği nedeni ile vücudumuza giren kimyaal, fiziki toksinlerin özellikle yediğimiz gıdalar, içtiğimiz bazı içeceklerin içinde bulunan hammaddeler ile ulaşan toksinler, toksik metabolitler limon kabuğu içinde bulunan bir grup  flavonoidlerin etkisiyle vücuttan tamamen temizlenir.

 • Limon kabuğu kolon kanserine ve diğer kanserlere karşı koruyucu etkiye sahiptir :

Yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki kanserin tedavisi ve önlenmesi özellikle de kolon kanserinin önlenmesinde limon kabuğu önemli bir yer elde etmektedir. Limon kabuğu içerdiği serbest Q40 ve limonin gibi moleküllerin etkisiyle vücuttaki kanser oluşumunu önler.

 • Limon kabuğu kolestrolün düşmanıdır :

Kolesterol düzeyini aşağıya çeken limon kabuğu, sağlıklı bir kalp elde etmek isteyen veya ailesinde yüksek kolesterol buna bağlı kalp rahatsızlığı olan kimselerin muhakkak gündelik hayatlarında kullanmaları gereken doğal bir destektir. Limon kabuğunun faydaları bu içeriğinde bulunan polifenol flavonoidlerin yol açtığı bir etkidir. Limon kabuğunun bu harika etkisine benzer etkileri oluşturan flavonoidler sağlamaktadır.

 

 • Kalp koruyucudur: 

Dünyada kalp hastalıkları nedeniyle ölümler artmıştır. Limon kabuğu içinde bulunan yüksek orandaki potasyum ile kan basıncını düşürür. Kalp rahatsızlıkları, miyokard enfarktüsü ve şeker hastalığına bağlı damar aterosklerozunu önleyici etkisi olan limon kabuğu kalp konusunda çok önemli yere sahiptir.

 • Diş ve diş eti dostudur :

Ağız hijyeni ve ağzı içinde dişlerin sağlığı konusunda da önemli faydalara sahiptir. Limon kabuğu içerdiği Vit C ile yaygın olan vitamin C yetmezliğine bağlı oluşan skorbit, dişeti hastalıkları ve jinjivitlerde tedavi edici etkiye ahiptir. Limon kabuğu ayrıca içerdiği sitrik asit ile diş ve diş eti problemlerinde önemli tedavi edici etkiye sahiptir.

 • Limon kabuğu yağı cilt gençleştirici etkisi kanıtlanmıştır :

Ciltle alakalı problemler de limon kabuğu önemli ve etkilidir. Limon kabuğu ve limon kabuğu yağı ciltte bulunan kırışıklıkları, akne, pigment bozuklukları ve koyu renkli lekelere oldukça faydalıdır. İçerdiği etken maddeler ciltte serbest radikallerin olumsuz etkilerini, antioksidan etkisiyle ve ciltteki toksik maddeleri detoks ederek önler.

 • Limon kabuğu zayıflatır mı ?

Limon kabuğu kilo kaybetmede önemli ve etkindir. İçerdiği pektin ile tokluk hissini verir ve diyet yapanların hızlı bir şekilde kilo kaybetmesini destekler.

 • Limon kabuğu yağı tüy döker mi ?

Evet depilasyon etkisi vardır.

 • Limon kabuğu halen üzerinde çalışılan başka olumlu etkilere ve faydalara sahiptir :

Limon kabuğunun diğer önemli faydaları arasında karaciğer temizleyici, ince kapiller damarların ateroskelerozunu önleyici etkisi ve kulak iltihaplarında faydalıdır. Kan basıncını düzenleyici etkisi yanında ve kas kramplarını önlemesi, ani beyin harabiyeti ile seyreden inme gibi hastalıklarda da oldukça olumlu etkileri vardır.

Limon rendesi, limon kabuğu yemek faydalı mıdır ? sorusunun cevabını artık biliyoruz.

Limon kabuğu yemek çok faydalı olabilir bunu anladık fakat bu kadar faydalı olan bir şeyi kolay bir şekilde günlük hayatınızda kullanmak isterseniz size pratik bir önerimiz olacak. Buzlukta donduracağız bütün bir limonu donmuş haliyle blender veya rondo yardımı ile küçük parçalara rendeleyip ayırın. Daha sonra bunu bal ile tatlandırıp karıştırarak veya yoğurda ekleyerek günlük olarak taze taze kullanabilirsiniz.  Günlük hayatınıza düzenli bir şekilde limon kabuğu rendesi katmanızı  kuvvetle öneririz.

Anti kanserojen etkisi konusunda makale

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?