Migren Nedir, Migren Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Migren ve Migren Tedavisinde Kullanılan İlaç Türleri

Migren otonom sinir sisteminde oluşan 2 ile 72 saat arasında şiddetli ağrı krizleri yaşamaya sebep olabilen, genellikle bulantı ve zaman zaman da kusma semptomları gösterebilen, ışığa karşı, yüksek sese karşı,  yüksek derecede hassasiyet oluşturan genellikle tek taraflı baş ağrıları olarak adlandırılabilir. Yazımızda migren ve migren tedavisinde kullanılan ilaçlar ve migren tedavisinde ilaç türleri ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Migren Nedir; Genellikle şiddetli baş ağrısı ya da orta şiddetli baş ağrıları ile meydana gelen zaman geçtikçe kronik hale gelebilen ağrılı rahatsızlığa migren denir.

Migren kelimesi yunancadan gelmektedir ve isim anlamı başın tek tarafında oluşan ağrı’dır. Bu ağrı sırasında görme bozuklukları, kusma, şiddetli mide bulantıları oluşabilir. Fotofobi ve fonofobi gibi hassasiyetler görülebilir.

Fotofobi Nedir: Işığa karşı oluşmuş hassasiyete fotofobi denir.

Fonofobi Nedir: Sese karşı oluşmuş hassasiyete fonofobi denir.

Migren Neden Oluşur: Migren ağrılarının bilim adalarınca inanılmış en önemli sebebi çevresel ve genetik faktölerdir. Aile geçmişine bakıldığında daha önce migren rahatsızlığı geçirmiş bir aile bireyinin yarı yarıya migren atakları yaşaması olasıdır. Hormonsal değişikliklerde migrene sebebiyet verebilir.

migren tedavisi

Migren Tedavisi Ve Tedavide Kullanılan İlaçlar

Migren ataklarında ilk yapılması gereken hafif düzeyli ağrı kesiciler (ibuprofen yada asetaminofen gibi) içmektir. Eğer bulatı başladıysa antiemetik tarzında ilaçlar kullanılmalı ve ayrıca olabildiğince stresten ve migreni oluşturan psikolojik sebeplerden uzak durulmalıdır. Eğer düşük düzeydeki ağrı kesiciler ağrıyı azaltmıyor yada geçirmiyorsa triptan tarzı daha etkili ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar iki katagoridedir. Bunlar; Ağrı kesici ilaçlar ve önleyici ilaçlardır.

Ağrı Kesici İlaçlar; Migren krizi esnasında ağrının durdurulması için alınan ilaçlardır. Asprin, motrin gibi ilaçlar ağrı kesici ilaçlar katagorisidedir.

Önleyici İlaçlar; Düzenli ve günlük olarak migren ağrılarını azaltmak yada hiç oluşmamasını sağlamak adına kullanılan ilaçlardır.

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?