Mide Ekşimesi Neden Olur?

Mide ekşimesi sorunu kimlerde olur ? Nasıl iyileşir neler iyi gelir ?


Mide ekşimesi belirgin olarak mide ve ilişkili organlarda sorun bulunduğuna işarettir. Şayet mide ekşimesi her öğünden sonra oluyorsa; kesinlikle mide ve kalp ile ilgili kontroller yapılmalıdır. Çünkü kalp ile ilgili problemler de mideyi etkilemektedir. Mide yanması ise; boğazı ve mideyi birbirine bağlayan özofagusun tahriş olmasındandır. Bu durum mide asidi nedeni ile oluşmaktadır. Bu ise üst karın veya göğüs kemiğinin altında yanma rahatsızlığına sebep olur.

Mide ekşimesi neden olur?

Mide yanması semptomları sebebiyle alt özofagus sfinkter olarak isimlendirilen bir kas sorunu sebebiyle mide ekşimesi meydana gelebilir. Normal olarak yerçekiminin yardımıyla LES midedeki asidi aşağıda tutar. Normal çalıştığı zaman LES besinlerin mideye girmesine izin verir. Böylece mide suyunun dalgalanması ve besinleri parçalaması kolay hale gelir. Söz konusu kapaktaki bir sızma ise yemek borusunu yakar ve tahriş eder. Bunun sonucunda mide yanması olur. Genellikle obezite, hamilelik ya da kabızlık sebebiyle mide üzerinde çok fazla baskı oluştuğu için mide ekşimesi meydana gelebilir.


Özellikle turunçgiller, domates, sarımsak ve soğan, çikolata, kahve ve kafeinli ürünler, alkol ve nane gibi besin maddeleri mide ekşimesini arttırmaktadır. Çünkü bu besinlerde ve içeceklerde asit miktarını arttırıcı etken maddeler vardır. Yüksek yağ miktarına sahip yiyecekler, hayvansal ve bitkisel gıda maddeleri bazı ilaçlarda olduğu gibi mide ekşimesine neden olur. Bunun yanında stres ve uyku bozukluğu da midedeki asit miktarını artırabilir ve bu sebeple mide ekşimesine neden olabilir. Eğer hamileyseniz, progesteron hormonu da mide ekşimesini artırıcı etki yapabilir.

Mide yanması sorunu

Arada sırada mide yanmasının herhangi bir tehlikesi yoktur. Fakat gastroözofageal reflü hastalığı olarak da bilinen uzun süreli mide yanması bazen ciddi problemlere yol açabilir. Uzun süreli öksürük, larenjit, özofagusun iltihabı ya da ülseri, yutkunma sorunları, barret özofagus ve özofagus kanseri gibi durumlar uzun süreli mide yanmasına sebep olmaktadır.Mide ekşimesine sebep olan gıdalar

Mide ekşimesi durumuna neden olan besin maddelerinin tüketilmemesi rahatlatıcı olabilir. Tüketilen gıdalar ne olursa olsun ve ne kadar iyi olursa olsun hızlı yememek gerekir. Bunun aksine yavaş yemek; mide ekşimesine karşı önemli bir kuraldır. Çünkü hızlı şekilde yemek yendiği zaman mideye ağır yük bindirilmektedir. Yemeklerin hem ağızda ve hem de yemek borusunda sindirildiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle yavaş yemek yemekte fayda vardır. Ayrıca aşırı yağlı yemeklerden kaçınmak gerekir. Özellikle içeriğinde bol miktarda asit bulunan sebze ve meyve ile diğer besinler ve içecekler tüketilmemelidir. Asitli içecekler arasında yer alan alkol ise; özofagus ve mide arasındaki valfi genişletir. Bu da asitlerin daha kolay kaçmasına yol açar. Yine gazlı içeceklerde karbonat olduğunda mide şişebilir ve mide ekşimesine sebep olabilir. Aynı şekilde narenciye ve domates suyu da yüksek asit miktarına sahip içecekler arasındadır.

Asit ve kafein içermeyen bitki çayları, süt ve su gibi içecekleri tercih etmek gerekir. Eğer kahveye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız daha küçük boy bardaklarda ve oldukça seyrek içmeye özen göstermelisiniz. Özellikle aç karnına çikolata gibi ağır besinleri kesinlikle tüketmeyiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.