Mide Bulantısına İyi Gelen Tedavi İle Bulantı Nasıl Geçer?

Kusma ve Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nedenleri ve Tedavi İle Nasıl Geçer

Mide bulanması bir hastalık değildir, mide veya vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteren bir semptomdur. Genellikle mide bulantısına ek olarak kusma hissi de görülebilir. Eğer sürekli yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz. Kusmaya, mide bulantısına iyi gelen tedavi yöntemlerine ve ilaç isimlerine geçmeden önce bulantının nedenlerine bakalım;

Mide Bulanmasının Nedenleri: Bir çok farklı sebepleri olmakla beraber en bilinen nedenleri şunlardır;

 • Gıda zehirlenmesi
 • Alkol
 • Migren
 • Taşıt tutması (araba, deniz, uçak)
 • Aşırı stres
 • Aç kalmak
 • Vertigo hastalığı
 • Hamilelik belirtileri
 • Ülser
 • Aşırı yorgunlu veya koku hassasiyeti
 • Tiksinti hissi
 • Sigara
 • Gözlerde oluşan hassasiyet
 • Sindirim sistemini zorlayan yiyecekler mide bulantısına neden olur.
 • Parazit, virüs veya ”Helicobacter Pylori” mikroaerofilik bir bakteri olabilir. Ki bu bakteri mideye yerleştiğinde kronikleşir ve mide kanseri, ülser, prostat gibi hastalıklar yaratır.

Mikroaerofilik bakterileri önlemek için İbrahim Saraçoğlu bitkisel kür tarifi şu şekilde: Yüksek kalsiyum besin değerini sahip 250 gram brokoli yarım litre su dolu (kaynamakta olan) bir tencere içerisine konur ve tam 5 dakika kaynatılır. Süzdükten sonra günde bir bardak olacak şekilde tüketilir. Kalan brokoli taneleri de salata yapılıp değerlendirilir. Eğer ileri derecede ”Helicobacter Pylori” rahatsızlığı var ise miktar arttırılır.

Ahmet Maranki Mide Yanması İçin Tavsiye: 1985 yılında başlayan ve 1500 kişi üzerinde yapılan deneyler sonucunda zeytin çekirdeği mide yanmaları, kabızlık, basur ve kabızlığa iyi geldiğini, ayrıca mide içinde bulunan asitler, zeytin çekirdeğini tamamen erittiğini söylüyor.

Mide Bulantısına İyi Gelen Doğal Tedavi Tavsiyeleri İle Bulantı Nasıl Geçer;

(Kusmaya iyi gelen tedaviler aşağıdadır) Ayrıca şuradan mide ağrısı için tedavilere bakınız. Bazı yiyecek ve içecekler mide bulantısını geçirmek için faydalıdır fakat; bulantı ve kusma hissettiğiniz anda yağlı yiyecekler ve midenize ağır gelebilecek besinlerden uzak durmalısınız. Aşağıda mide ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap olacak hem yiyecek hemde iyi gelen bitiler bulunmakta;

Araç Tutması İçin Zencefil Çayı: Eğer herhangi bir taşıt sonrasında mide bulantısı ile karşılaştıysanız zencefil çayı mide bulantısına iyi gelen bitkiler arasında liste başı. Ayrıca kusma hissini de yatıştıran faydaları bulunmakta. Yapacağınız taze zencefil çayı mideyi rahatlatan bitkiler arasında.

Papatya Çayı: Bitki çayları arasında en çok mide mukozasını rahatlatan papatya çayı, mide ağrısına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemidir. Aktardan kolayca temin edebilirsiniz.

mide bulantısına iyi gelen bitkilerLimon: Kimi insanlarda çok şiddetli mide bulantısına anında iyi gelen doğal tedavi yöntemidir limon. Sadece koklamak bile bazen işe yarayabilir. Mide ağrısını geçirmek için yarım adet limonun suyunu sıkın, yavaş bir şekilde için. Veya limonu dilinizle yalayın. Hazırladığınız bitki çayı içerisine de bir parça koyabilirsiniz. Genellikle hamilelikte bu yöntem kullanılır.

Taze Nane: Eğer normal yaşantınızda naneyi seviyorsanız (midede ters tepki yapmıyorsa) bir kaç tutam taze naneyi çiğnemek mide bulantısına iyi gelen yöntemler arasında.

Lifli Meyveler: Mide bulantısı tedavisi için alternatif bir yöntem ise lifli meyveler. En çok lif içeren meyveler arasında; Avokado, havuç, elma denenebilir.

Leblebi: Mide asidini dengeleyen leblebi mide bulanmasına iyi gelir. Hemde midedeki suyu dengelemeye yardımcı olur. Eğer kusma eşlik ediyorsa leblebi yemeyin. Çünkü kusmayla vücut sıvı ve su kaybeder.

Bol Oksijenli Temiz Bir Hava: Mide bulantısını geçirmek için en etkili çözüm arasında temiz hava almanız gerekmektedir. Mide ağrısı ve sancılara da iyi gelen bu yöntem midenin bulantısını hafifletir. Bol oksijenli alanlarda ısa yürüyüşler doğal tedavi için faydalıdır.

İshal ve Mide Bulantısı İçin: Kronikleşme yoksa limonlu kahve ishale iyi gelir. Ayrıca kahve limon ikilisi mide krampları, midenin ağrılarını da geçirmek için kullanılabilir.

Hafif Yiyecekler: Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler yağsız, yüksek protein içermeyen, genellikle bitki ve sebzelerdir. O dönemde mideyi zorlamayan hafif yiyecekler tüketmelisiniz. Mide mukozası rahatlaması için sebze yemekleri veya çorba tavsiyelerimiz arasındadır.

Protein Eksikliğine Bağlı Mide Bulantısı: Bazı kişilerde günlük yeteri kadar alınmaya protein oranı mide bulanmasına yol açabilir. Bu durumda kırmızı et, tavuk gibi protein içeren besinler yemek yerine kuruyemişlerden yardım alabilirsiniz. İçerdiği faydalı yağ asitleri iyileşme sürecinde yardımcı olacaktır.

Eğer mide ağrısı veya bulantı şikayetiniz varsa mideyi boş bırakmayın. Tavsiye edilen yiyeceklerden az bir şekilde sık tüketim yapabilirsiniz. Ayrıca dinlenmek gerektiğini unutmayın.

Mide Bulantısından Sonra Kusmaya Ne İyi Gelir;

Su: Kusmaya iyi gelen en iyi yöntem bol su içmektir. Kusmakla beraber vücuttan kaybedilen sıvı oranını en hızlı şekilde yerine getirmek gerekiyor.

Eğer alkol sonrası baş dönmesi ve kusma yaşanıyorsa dinlenmek, sık tuvalete çıkıp alkolün etkisinden kurtulmak, bir ağrı kesici almak faydalı olacaktır.

Çorba: Kusmanın sonrasında mideyi boş bırakmamalısınız. Vitaminli çorba yapıp içebilirsiniz. Sakatat çorbalar yerine evde hazırlanan bir tavuk suyu çorbası mide ağrısına iyi gelen yiyecekler listesinde.

 Eğer gözlerde zayıflık, şiddetli baş dönmeleri, nabız yükselmesi, yüz rengi değişmesi, kalp çarpıntısı, kusmuk içinde kan veya dışkı kokusu görülüyorsa vakit kaybetmeden uzaman doktora gitmelisiniz.

Midem Çok Bulanıyor Diyorsanız Mide Bulantısı İçin İlaç İsimleri;

mide bulantısı nedenleriMide ağrıları ilaç kullanarak nasıl geçer diyorsanız sizlere örnek olarak hazırladığımız mide ilaçları aşağıdadır. Lütfen doktor kontrolünde kullanınız.

Emedur: Kusma ve mide bulantısı tedavisinde kullanılan bu ilaç ayrıca midede rahatlama sağlıyor.

Anti-em: Sindirim sistemini düzenleyici faydaları yanı sıra metabolizmayı dengede tutan bu mide ilacı iyi geliyor. Ayrıca uykusuzluk problemleri için de kullananlar var.

Pepto bismol: Mide ağrıları ve bulantı için kullanılan bir diğer mide ilacı ismi.

Metpamid: Mide yanması, kusma, bulantı, mide ekşimesine iyi gelen ilaç.

Postadoxine: Hamile kadınlar veya normal kişiler için mide ağrıları, sancıları ve bulantı tedavisi için kullanılan bir ilaç.

Dramamine: Mide bulantısı nasıl geçer sorusunun diğer cevabı için Dramamine kullanabilirsiniz.

Faydaları Oldu mu?

Related Articles

2 Comments

 1. dilan

  ya ben 11 yasındalım yarım saat midem bulandı karnım ağrıdı sonra kustum ne iyi geler

  1. paramedikal

   Annen nane-limon kaynatsın afiyetle iç birşeyin kalmaz .

Leave A Comment?