Mide Bulantısına Ne iyi Gelir Tedavi İle Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Kusma ve Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?

 Mide Bulantısı Nasıl Geçer

 

Mide bulantısı bir hastalık değildir, mide veya vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteren bir semptomdur. Genellikle mide bulantısına ek olarak kusma hissi de görülebilir. Eğer sürekli mide bulantısı yaşıyorsanız, mide bulantısına ne iyi gelir ? sorunuza cevap bulmak için öncelikle mutlaka doktora görünmelisiniz. Fakat kısa süreli bir soğuk algınlığı veya yediğimiz şüpheli bir şey sonrası başlayan mide bulantısı, kusma için mide bulantısı nasıl geçer ? diyorsanız ve tek tek detaylı mide bulantısına iyi gelen evde tedavi yöntemlerine ve ilaç isimlerine geçmeden önce tıbben bulantının en sık nedenlerine ve hamilelikte mide bulantısı, hamilelik hangi haftasında mide bulantısı ne zaman başlar, basit tedbirler ile nasıl mide bulantısı önlenir konularına detaylı bakalım;

Mide Bulantısı Nedenleri

Mide Bulantısı Neden Olur ?

En sık mide bulantısı nedenleri nelerdir ?

 Bir çok farklı sebepleri olmakla beraber en bilinen nedenleri şunlardır

 • Gıda zehirlenmesi
 • Alkol
 • Migren
 • Taşıt tutması (araba, deniz, uçak)
 • Aşırı stres
 • Aç kalmak
 • Çok yemek yeme
 • Vertigo (baş dönmesi) hastalığı
 • Hamilelik ilk 3 ay belirtileri
 • Ülser
 • Aşırı yorgunluk veya kötü koku hassasiyeti
 • Kötü koku veya görsel bir etkileşim sonrasında tiksinti hissi
 • Sigara
 • Beyin tümörleri
 • Şiddetli ağrılarla eş zamanlı
 • Kalp krizi esnasında
 • Mide ülseri
 • Bulumi (şiddetli yemek yeme ve sonrasında istemli kusma)
 • Bazı ilaçlara bağlı
 • Safra kesesi taşı ile eş zamanlı
 • Gözlerde oluşan hassasiyet

Hamilelikte mide bulantısı sıktır ve özellikle ilk üç ayda dikkatli takip edilmelidir !

Hamilelikte görülen mide bulantısına ne iyi gelir ?Hamilelikte mide bulantısı hemen hemen her gebenin, gebelik ilk haftalarından başlayarak  az yada çok yaşadığı bir durumdur.  Hamilelik esnasında mide bulantısı, kusma, öğürme nöbetleri, hazımsızlık, midede yanma ve ekşime, özefagus reflüsü gibi mide bağırsak sistemini ilgilendiren rahatsızlıklar sıktır. Bunun temel nedeni birkaç fizyolojik ve anatomik etkene bağlıdır.

Bunlar sırası ile şunlardır :

 1.  Annenin vücudunda yerleşen embriyo ve eş olarak adlandırılan plasenta hızlı bir şekilde vücut içinde bazı hormonal ve hemodinamik değişikliklere neden olur.
 2. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar ? sorusuna en doğru cevap annede erken hamilelik belirtileri ortaya çıkıp, idrarda ve kanda gebelik testi pozitifliği saptanması ile birlikte vücutta hızla yükselen farklı hormonlar ile eş zamanlı görülür. Bu hormonların başında plasenta salgısı olan ve erken hamilelik belirtilerinin çoğundan sorumlu olan beta hcg seviyesi hızla artış gösterir ve bu artan beta hcg kendi başına bulantı hissi oluşturan bir hormondur.
 3. Gebelikte mide bulantısı gebeliğin ilk birkaç haftasında  başlar fakat genellikle ilk üç ay içinde son bulur.
 4. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer ? derseniz genellikle ilk  üç bitince en ağır gebelik bulantısı bile sonlanmış olur.
 5. Anne adayları gebelik erken belirtilerinin başlaması ile birlikte çok farklı kokulara karşı hassasiyet gösterir ve emosyonel durum değişiklikleri ile birlikte bu artış gösterebilir ve önceden rahatsız etmeyen yiyeceklerin kokuları, ev parfümleri vb farklı koku etkenleri hızla bulantı ve kusmaya hamilelerde neden olabilir.
 6. Gebe anne vücudunda hızla su tutulması ve artan iştah ile birlikte vücut insülin dengesi bozularak kan şekeri yükselmesi, geçici gebelik şekeri gibi yandaş bazı endokrin hormon sorunları yaşamaya başlar ve buda sindirim sistemi dengelerini altüst eden bir etkendir.
 7. Karın içinde büyümeye başlayan rahim gebeliğin üçüncü ayı ile birlikte yukarı doğru hızla büyür ve önce bağırsak sonra mide bu artan baskı ve basınç nedeni ile özefagus reflüsü , gastrit , mide yanması ekşime, kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlık ve huzursuzlukları görülebilir.
 8. Hamilelikte mide yanması ve yiyeceklere karşı toleranssızlık başlı başına ayrı bir konu olarak değerlendirilmeyi hak etmektedir ancak kısaca değinirsek gebelikte mide yanmasının en önemli etkeni gene vücuta hızla artan beta hcg hormonu ve alt özefagus sfinkterinde %40 oranında gebelik esnasında görülen gevşemedir. Bunun neticesinde gebelerde mide yanması ve ekşime gebeliğe bağlı hızla gelişen özefagus reflü belirtileridir.
 9. Hamilelik esnasında çok şiddetli mide bulantısı olan ve kanda hcg düzeyi aşırı yükselen gebelerde mutlaka hekim kontrolünde sıvı, elektrolit, vitamin ve mineral desteği gerekir. Bunun için hastane yatışı ile birlikte serum replasman protokolleri uygulanır.
 10. Sindirim sistemini zorlayan yiyecekler mide bulantısına neden olur.
 11. Parazit, virüs veya ”Helicobacter Pylori” mikroaerofilik bir bakteri olabilir. Ki bu bakteri mideye yerleştiğinde kronikleşir ve mide kanseri, ülser, prostat gibi hastalıklar yaratır.

Mide özefagus reflüsüne bağlı mide bulantısı nasıl geçer ?

Mide bulantısı nedenleri arasında oldukça önemli bir yeri olan mide özefagus reflüsü daha doğrusu mide içeriğinin yemek borusuna yani özefagus alt ucunda ki basınçlı koruyucu sfinkter etkisinin çeşitli sebepler ile kaybı sonrasında meydana gelen özefagus reflüsü mide bölgesinde yanma, ekşime yemeklerden sonra geğirme, bulantı ve hatta öğürmeyle zorlanarak kusma, ağza acı veya ekşi su gelmesi ki mide içeriğinin yemek borusu boyunca yukarı doğru ters peristaltik hareket ile ilerlemesi sonucu meydana gelebilir. Bu önemli mide bulantısı ve kusma nedeni özellikle yaşam tarzı kısıtlaması reflüye neden olan yiyeceklerden uzak durma,  sigara, alkol ve kahve tüketiminin azaltılması ile kişilerin kendilerini koruyabileceği, şikayetlerini azaltabileceği bir durumdur. Ve akılda tutulması gereken önemli bir nokta ise bulantı, kusma belirtilerinin hiç bir zaman tek nedene bağlı olmayıp vücudumuzun en yaygın organ yapısı olan mide bağırsak sisteminin kombine bir rahatsızlığıdır.

Mikroaerofilik bakterileri önlemek ve dolayısı ile mide bulantısına iyi

gelen bir İbrahim Saraçoğlu bitkisel kür tarifi aşağıdadır.

Yüksek kalsiyum besin değerini sahip 250 gram brokoli yarım litre su dolu (kaynamakta olan) bir tencere içerisine konur ve tam 5 dakika kaynatılır. Süzdükten sonra günde bir bardak olacak şekilde tüketilir. Kalan brokoli taneleri de salata yapılıp değerlendirilir. Eğer ileri derecede ”Helicobacter Pylori” rahatsızlığı var ise miktar arttırılır.

Ahmet Maranki Mide Yanması İçin Tavsiye: Ahmet Maranki’ ye göre 1985 yılında başlayan ve 1500 kişi üzerinde yapılan deneyler sonucunda zeytin çekirdeğinin mide yanmaları, kabızlık, basur ve bağırsak sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği ve ayrıca mide içinde bulunan asitlerin etkisi ile zeytin çekirdeğinin midede tamamen eridiğini iddia ediyor.


Mide bağırsak için zeytin çekirdeği kürü Ahmet Maranki

Mide Bulantısına İyi Gelen Doğal Tedavi Tavsiyeleri İle

Bulantı Nasıl Geçer ;

Mide BulantısıNe iyi gelir ?

Mide Bulantısı ve Kusma Nasıl Geçer
Mide Bulantısı Ne iyi Gelir ?

Mide Bulantısı ve kusmaya iyi gelen basit tedaviler aşağıdadır: Bazı yiyecek ve içecekler mide bulantısını geçirmek için faydalıdır fakat; bulantı ve kusma hissettiğiniz anda yağlı yiyecekler ve midenize ağır gelebilecek besinlerden uzak durmalısınız. Aşağıda mide ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap olacak hem yiyecek hemde iyi gelen bitiler bulunmakta;

 • Araç tutması ile oluşan mide bulantısı için Zencefil Çayı: Eğer herhangi bir taşıt sonrasında mide bulantısı ile karşılaştıysanız zencefil çayı mide bulantısına iyi gelen bitkiler arasında liste başında yer alır. Ayrıca kusma hissini de yatıştıran faydaları bulunmakta. Yapacağınız taze zencefil çayı mideyi rahatlatan bitkiler arasında.
 • Papatya Çayı: Bitki çayları arasında en çok mide mukozasını rahatlatan papatya çayı, mide ağrısına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemidir. Aktardan kolayca temin edebilirsiniz.
 • mide bulantısına iyi gelen bitkiler
  Mide Bulantısı Nasıl Geçer ? Mide bulantısına iyi gelen Bitki Çayları

  Limon: Kimi insanlarda çok şiddetli mide bulantısına anında iyi gelen doğal tedavi yöntemidir limon. Sadece koklamak bile bazen işe yarayabilir. Mide ağrısını geçirmek için yarım adet limonun suyunu sıkın, yavaş bir şekilde için. Veya limonu dilinizle yalayın. Hazırladığınız bitki çayı içerisine de bir parça koyabilirsiniz. Genellikle hamilelikte bu yöntem kullanılır.

 • Taze Nane: Eğer normal yaşantınızda naneyi seviyorsanız (midede ters tepki yapmıyorsa) bir kaç tutam taze naneyi çiğnemek mide bulantısına iyi gelen yöntemler arasında.
 • Lifli Meyveler: Mide bulantısı tedavisi için alternatif bir yöntem ise lifli meyveler. En çok lif içeren meyveler arasında; Avokado, havuç, elma denenebilir.
 • Leblebi: Mide asidini dengeleyen leblebi mide bulanmasına iyi gelir. Hemde midedeki suyu dengelemeye yardımcı olur. Eğer kusma eşlik ediyorsa leblebi yemeyin. Çünkü kusmayla vücut sıvı ve su kaybeder.
 • Bol Oksijenli Temiz Bir Hava: Mide bulantısını geçirmek için en etkili çözüm arasında temiz hava almanız gelmektedir. Mide ağrısı ve sancılara da iyi gelen bu yöntem midenin bulantısını hafifletir. Bol oksijenli alanlarda kısa yürüyüşler doğal tedavi için faydalıdır.

İshal ve Mide Bulantısı İçin: Kronikleşme yoksa limonlu kahve ishale iyi gelir. Ayrıca kahve limon ikilisi mide krampları, midenin ağrılarını da geçirmek için kullanılabilir.

Hafif Yiyecekler: Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler yağsız, yüksek protein içermeyen, genellikle bitki ve sebzelerdir. O dönemde mideyi zorlamayan hafif yiyecekler tüketmelisiniz. Mide mukozası rahatlaması için sebze yemekleri veya çorba tavsiyelerimiz arasındadır.

Protein Eksikliğine Bağlı Mide Bulantısı: Bazı kişilerde günlük yeteri kadar alınmaya protein oranı mide bulanmasına yol açabilir. Bu durumda kırmızı et, tavuk gibi protein içeren besinler yemek yerine kuru yemişlerden yardım alabilirsiniz. İçerdiği faydalı yağ asitleri iyileşme sürecinde yardımcı olacaktır.

Eğer mide ağrısı veya bulantı şikayetiniz varsa mideyi boş bırakmayın. Tavsiye edilen yiyeceklerden az bir şekilde sık tüketim yapabilirsiniz. Ayrıca dinlenmek gerektiğini unutmayın.

mide bulantısı ne iyi gelir
Mide Bulantısı Nasıl Geçer ?

Mide bulantısını en kolay ne geçirir ? sorusunun en doğru cevabı herhalde kusmadır. Midesi bulanan herkes ” ah bir kusabilsem, rahatlarım ” der. Bunda oldukça önemli bir doğruluk payı vardır.

Mide Bulantısına ve Kusmaya Ne İyi Gelir;

 • Su: Kusmaya iyi gelen en iyi yöntem bol su içmektir. Kusmakla beraber vücuttan kaybedilen sıvı oranını en hızlı şekilde yerine getirmek gerekiyor.

Eğer alkol sonrası baş dönmesi ve kusma yaşanıyorsa dinlenmek, sık tuvalete çıkıp alkolün etkisinden kurtulmak, bir ağrı kesici almak faydalı olacaktır.

 • Çorba: Kusmanın sonrasında mideyi boş bırakmamalısınız. Vitaminli çorba yapıp içebilirsiniz. Sakatat çorbalar yerine evde hazırlanan bir tavuk suyu çorbası mide ağrısına iyi gelen yiyecekler listesinde.

 Eğer gözlerde zayıflık, şiddetli baş dönmeleri, nabız yükselmesi, yüz rengi değişmesi, kalp çarpıntısı, kusmuk içinde kan veya dışkı kokusu görülüyorsa vakit kaybetmeden uzaman doktora gitmelisiniz.

Midem sabah akşam çok  bulanıyor diyorsanız;

Mide Bulantısına ne iyi gelir için doğru kaynaktasınız !

Önemli not: Mide Bulantısına Ne iyi gelir ? konulu yazımızda bazı durumlarda etkili ilaç bilgisi verilmektedir, ilaç tanıtımı yapılmamaktadır.
İlaç kullanım önerisi sadece Uzman Doktor reçetesi ile YAPILMALIDIR !
mide bulantısı nedenleri
Mide Bulantısına Ne iyi Gelir ?

Mide ağrılarım ilaç kullanarak nasıl geçer diyorsanız sizlere örnek olarak hazırladığımız farklı etkinlikte mide ilaçları tanıtımları aşağıdadır. Lütfen doktor kontrolünde kullanınız. Bütün bulantı kusma önleyici ilaçlara verilen genel isim anti emetik olup bu grup altında farklı ilaçlar bulunur.

Emedur : Kusma ve mide bulantısı tedavisinde kullanılan bu ilaç ayrıca midede rahatlama sağlıyor. Sindirim sistemini düzenleyici faydaları yanı sıra metabolizmayı dengede tutan bu mide ilacı iyi geliyor. Ayrıca uykusuzluk problemleri için de kullananlar var.

Pepto bismol: Mide ağrıları ve bulantı için kullanılan bir diğer mide ilacıdır.

Metpamid: Mide yanması, kusma, bulantı, özefagus reflüsü, mide ekşimesine iyi gelen bu ilaç bulantı kusma ilacı olup mide içeriğinin özefagusa geçişini durdurarak etki eder..

Dramamine: Mide bulantısı nasıl geçer? mide bulantısına ne iyi gelir ? sorularınızın bir diğer cevabı eğer yaşadığınız bulantı ve kusam atakları öncesinde şiddetli baş dönmesi oluyor ise iç kulak kaynaklı baş dönmesi (vertigo) ile birlikte olan veya araç tutması, uçak veya deniz yolculuğu sırasında görülebilen bulantı kusma problemi yaşıyorsanız sizin için Dramamine en uygun seçenek ilaç olacaktır.

Bu yazının sonunda toplumumuzda yaygın bir semptom olan mide bulantısı sebepleri, mide bulantısına ne iyi gelir ?  mide bulantısı nasıl geçer ? gibi önemli sorularınızın cevabını ve mide bulantısına iyi gelen bitkisel ve basit tedbirleri de derinlemesine anlayarak kendiniz veya yakın çevrenizde mide bulantısı probleminden muzdarip olanlara faydalı olacak bilgiler öğrenmiş oluyorsunuz.

Detaylı bilgi için.

 

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

10 Comments

 1. Yüzbaşı Volkan

  Özellikle jet uçaklarla uçuşlarda ani basınç değişiklikleri iç kulakta basınç değişikliği ve arkasından gelen öğürtülü bir bulantı hissi yapar bunu en güzel bir şekilde zencefilli sakız ve anasonlu sakız ile yenebilirsiniz bunu bütün pilotlara öneririm

 2. Koreli Dilber

  Koreli arkadaşlarım ginseng ile mide bulantısını geçtiğini ve çoğu zaman Kore’de ginseng tableti veya ginseng tozu ile mide bulantısına çözüm bulduklarını söylediler.

 3. teoman doğan

  Mide bulantısına en iyi zencefil şekeri geliyor ben midem bulandıkça zencefil şekeri yiyorum hemen bıçak gibi mide bulantımı kesiyor her arkadaşa öneririm.

  1. paramedikal

   Evet zencefil konusunda bizimde deneyimimiz aynı yöndedir

 4. kederli görümce

  Mide bulantısı için en değerli şey mercan köşk bitkisidir bu bitki mide bulantısını bıçak gibi keser

 5. zahide gül

  Midemiz bulanınca annelerimiz harika bitkiler aromatik kokulu çaylar yapardı, evde kokusunu duyunca düzelirdik, mide bulantımız şıppadanak geçerdi. İşte o eski günlerden kalma nane-limon, mercan köşkü kokulu bu detaylı yazınız için çok teşekkür ederim ve benzer yazılarınızın sayısının çokca artmasını dilerim her platformda bu güzel sitenizi tavsiye ediyorum

 6. tozlumikrofon

  en güzeli gerçekten de nane limon falan ilaca bulaşmayın ya doğal olsun

 7. seyhan sepetçi

  Mide bulantısı şikayetimi yıllardır çekerim gerek hamilelikte mide bulantısı çeken biri olarak gerekse en ufak birşey beni tiksindirse hemen midesi bulanan veya mide bulantısı sonrası kusan bir bünyem mevcut bu durumda her yerde mide bulantısına ne iyi gelir? konusunda araştırma yapan biriyim fakat burada verilen detaylı bilgiler kadar faydalı ve işe yarayan toplu bilgi hiçbir yerde bulamadım. Bir acizane önerim Ege bölgemizin güzel kokulu otu mercan köşk konusunda mide bulantısı ve mide yanması gibi durumlarda kullanıldığı ve bu güzel bitkinin burada detaylı gündeminize almanızı öneririm.

 8. dilan

  ya ben 11 yasındalım yarım saat midem bulandı karnım ağrıdı sonra kustum ne iyi geler

  1. paramedikal

   Annen nane-limon kaynatsın afiyetle iç birşeyin kalmaz .

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.