Mide Ağrısı Nasıl Geçer ? Mide Ağrısına Ne iyi Gelir ?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Kronik Mide Ağrısı Nasıl Geçer,

Mide Yanmasına Hangi Bitkiler,

Yiyecekler ve Çaylar İyi Gelir

Mide ağrısı veya mide yanması sıklıkla  reflü belirtisi olabilmekle beraber geçiçi bazı hazımsızlık belirtileri de  olabilir. Mide yanması ve mide ağrısı için iyi gelen bitkiler ve en sık mide ağrısı nedenleri arasında olan  gastrit ve reflü gibi müzmin mide ağrılarına iyi gelen doğal tedavi yöntemlerini aşağıda sırasıyla görebilirsiniz.

Mide ağrısı ve mide yanması şikayetinin köken aldığı en önemli organ

Mide ağrısı ve mide yanması, insanı rahatsız eden hatta çoğu zaman stresli ve yorgun günler geçirmesine yol açan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar, bir hastalık belirtisi olabileceğinden doktora gidilmelidir ancak kısa süreli, geçici bir rahatlama için bazı yiyecekler ve bitkilerin faydaları vardır.

Mide Ağrısı Neden Olur ?

En sık kronik mide ağrısı nedenleri nelerdir ?

 • Gastrit
 • Mide ülseri
 • Reflüye bağlı özefagus irritasyonu
 • Safra taşı
 • Pankreas iltihabı
 • Bağırsak iltihabı
 • Yemek borusu fıtıklaşması

 

Midedeki Ağrılar ve Yanma Nasıl Geçer?

Mide Ağrısına Ne iyi gelir ?

Mide ağrısına iyi gelen içecekler ve bitkisel çaylar: Başlangıç olarak mideyi rahatlatan doğal bitki çayları ile başlamak iyi olacaktır. Bu içecekler, bedende toplanan gazın atılarak midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Nane ile yapılan çaylar ise, nanenin sakinleştirici ve ağrı kesici etkisi ile şikayetleri ve mide yanmasını azaltmaktadır.

 • Papatya çayı: Mide mukozasını rahatlatarak ağrıyı hafifleten bitkisel papatya çayı, yapımı da kolay bir içecektir. Mide ağrısını hafifleten papatya çayını iki tatlı kaşığı papatya kurusuna kaynar suyu dökerek, limon damlatın; ağzı kapalı olarak 10 dakika demledikten sonra ılık olarak için.
 • Tarçın çayı: Bir fincan kaynar suya bir tatlı kaşığı tarçın karıştırılarak, birkaç damla limon sıkılır ve içecek ağzı kapalı olarak demleyin, ılık şekilde tüketilirse midede yanma şikayeti azalacaktır.
 • Ballı-Tarçınlı ılık Su: Hazımsızlık kökenli karın ağrısına bal tarçın ikilisi çok iyi gelmektedir. Bunun için bir fincan kaynar suyla bir tatlı kaşığı balı karıştırarak, bir çay kaşığı tarçını ekleyiniz. Karışımı ağzını kapatarak 5 dakika demleyerek, birkaç damla limon sıktıktan sonra ılık olarak içebilirsiniz.
 • Nane limon çayı: Her derde deva nane-limon bitki çayı mide bulantısı ile ağrısına çok iyi gelir. Ancak mide ağrısında ılık olarak tüketilmelidir. Mide ağrısına iyi gelen bir nane-limon çayı tarifi şı şekildedir: 1 tatlı aşığı nane ile yarım limonu iri parçalar halinde cezveye alınız. Bir fincan suyla bir taşım kaynatarak ılımaya bırakınız. Çayı ılıtıp, süzerek tüketiniz.
 • Çörek Otu: Çörek otu, karın ağrısının adeta doğal  ilacıdır. Karın ağrılarında bir çay kaşığı çörek otunu iki çay kaşığı bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz.
 • Kekik Yağı: Bir bardak suya bir damla kekik yağı damlatılarak içilirse, gaz sancılarından kaynaklanan karın ağrıları hafifleyecektir.
 • Taze Nane: Nane yaprakları,  çiğ olarak tüketildiğinde üşütmeye bağlı karın ağrılarını iyileştirici rol  oynamaktadır.
 • Nane limon: Nane yatıştırıcı etkisi  ile üşütme kökenli karın ağrılarında birebirdir. Nane limon kaynatılarak, sıcak olarak tüketilirse karın ağrılarının hafiflemesinde etkili olacaktır.

 
Mide Yanmalarına ve Gastrit Ağrılarına İyi Gelen

Sebzeler ve Bitkiler;

Mide ağrısına ne iyi gelir ?

Mide ağrısına iyi gelen bitkiler, ağrının hafiflemesinde iki şekilde etkili olmaktadır; ya mide asidini dengelemekte ya da içeriğindeki maddeler yoluyla bir nevi ağrı kesici bitkisel ilaç etkisi yapmaktadır. Mide ağrıları nasıl geçer diyorsanız buyurun gastrit için öneriler;

 • Fesleğen: Mide yanmasına iyi gelen şifalı bitkiler arasında ilk sırada yer alan fesleğen, mide yanması şikayetlerinde yemeklerden sonra tüketilebilir.
 • Maydanoz: Özellikle sapı ile beraber tüketilmesi gereken maydanoz, mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Şişkinlikle beraber seyreden gaz sorununun eşlik ettiği mide ağrıları için birebirdir.
 • Karnabahar: Haşlanmış karnabahar, asit düzenini dengeleyerek mide ağrılarını dizginleyen sebzeler arasındadır. Mide asidi kaynaklı ağrılarda, dengeleyerek mide yanmasına iyi gelip rahatlamasını sağlamaktadır.
 • Haşlanmış patates: Midenin  asit düzeninden kaynaklanan ve mide ekşimesi yada yanma hissinin de eşlik ettiği ağrılarda haşlanmış patates iyileştirici etki yaratmaktadır.
 • Rezene: Kramp tarzı mide ağrılarının ilacı olan rezene, aromatik bir bitkidir. Rezene tohumu, gaz giderici etkisi ile şişkinlikle seyreden mide ağrılarını hafifletmektedir.

Mide ve Karın Ağrısına Hangi Meyveler İyi Gelir ?

 • Kuru meyveler: Kuru incir, kuru kayısı ya da kuru erik gibi besinler, içeriğindeki potasyum maddesi yoluyla mide ağrıları karşısında ağrı kesici ilaç gibi rol oynayabilmektedir. Gaz sorununun eşlik ettiği mide sancıları için tüketilebilir. Kabızlık şikayetine bağlı olduğu düşünülen mide ağrılarında kuru meyveler birebirdir.
 • Elma-Armut: Elma ve armut, mide yanmalarını yatıştıran ve şikayetleri azaltan, en  önemli meyveler içindedir.
 • Muz: Mide ekşimeleri şikayetleri ve mide yanmaları için muz, mide mukozasını kaplayan koruyucu ilaçlar gibi rahatlatıcı etki göstererek, midenin ekşimesinin düzelmesini sağlamaktadır.

Mide  Ağrılarını Başka Ne Keser ?

Mide yanması, son derece rahatsız  edici bir problemdir. Gıda dokunmalarına bağlı yaşanan mide yanmaları çeşitli besinlerle baskılanabilir. Ancak  günlere yayılan ve sık tekrarlayan mide yanmaları, mide ağrıları, kramplar ve gastrit sancıları midedeki doku kayıpları gibi nedenlerden kaynaklanabileceği için bir Gastroenteroloji uzmanı tarafından muayene edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Sürekli mide yanması  şikayetleri gıdalarla baskı altına alarak, doktora gitmemekte direnmek, midedeki hastalığın ilerlemesine yol açacaktır.

 • iyi gelen bitkiler nasıl geçerBadem: Bu kuruyemiş çeşidi içeriğinde bulunan yüksek oranda lif, bademin mide yanmalarında iyileştirici rol oynamasına sebep olmaktadır.
 • Ilık süt: Mide yanması şikayetlerinin en etkili ilacı bir bardak ılık  süttür. Kısa zaman için içinde keser.
 • Ilık su: Mide ağrısı karşısında ik etapta ılık su içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ilık su, gazın atılmasına ve mide bağırsak sisteminin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Mide sancısı nasıl geçerKarın ağrısı, çok çeşitli sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Uzun süren şiddetli karın ağrıları ne yapmalı derseniz mutlaka doktor kontrolü gerekir. Mide yanması gaz sancısı olarak yaşandığı ve kabızlık, ishal ve sindirim sistemi rahatsızlıklarından kaynaklandığı durumlarda gaz giderici gıdalar, ağrının hafiflemesinde etkili  olmaktadır. Üşütme kaynaklı  karın ağrılarında bitkiler ve bitkisel çaylar etkilidir.

Mide ağrısına hangi ilaç iyi gelir ?

 • Mide koruyucu anti asitler Talcid ve Rennie Mg-Ca içeren asit koruyucu şurup ve çiğneme tabletleri
 • Anti histamin mide asit salgılamasını azaltan ilaçlar- Famodin gibi H1 reseptör inhibitörü ilaçlar
 • Asit pompa inhibitörleri en etkin olan asit üretimini günde tek doz ile 0 seviyesine indiren Omeprazol türevi ilaçlar mide ağrısına iyi gelen ilaç gruplarıdır.
 • Ayrıca mide ülseri ve gastrit için helicobacter pylori infeksiyonu için kombine antibiyotik tedavisi de önerilir ve kullanılır mide ağrısına hangi ilaç iyi gelir ? sorusunun bir cevabı da antibiyotiklerdir.

bilimsel makale

Was this article helpful?

Related Articles

8 Comments

 1. Jasmine

  Ben nane ve papatyayı karıştırarak yaptım zararı olur mu

 2. pelda

  Midem cok kotuydu nane limon iyi geldi tesekkurler:)

 3. furkan sever

  Arkadaşlar kudret narı bali alın mideyi çok rahatlatıyor denedim çok ağrı çektim ili kaşık yedim 1 hafta ağrı sizi yok

 4. Melih

  Agridan ölüyorum ne yapacağımı bilmiyorum

 5. Kemal

  Mide ağrısını geçirmek için papatya çayı iyi geliyor. Midem çok ağrıyordu şuan rahatladım teşekkürler

  1. iyigelen

   Rica ederiz, mide ağrısı için bitkisel çaylar en iyi gelen yöntemler arasındadır. Şiddetli karın ağrıları için doğal papatya çayı birebir.

 6. eda

  Benim şuan bile Karnım ağrıyor ne yapacağımı bilmiyorum