Menopozdaki Kadınlar İçin Gebelik Umudu

KKTC’de 27-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Expermed Kongresi’nde üreme sağlığı ve tüp bebek tedavilerinde son gelişmeler aktarıldı. Kongrede sunulan çalışmalarda dünya genelinde gebeliğin önündeki engellerin aşılması yönünde bir ilerleme kaydedildiği ve genel eğilimin ise ileri yaşlarda da gebe kalma yönünde artış gösterdiği belirtildi.

St. Marianna Üniversitesi Üreme ve İnfertilite Merkezi Direktörü Dr. Kazuhiro Kawamura tarafından geliştirilen yöntem ile erken menopoza girmiş ve 40’lı yaşların başındaki kadınlar için büyük umut doğdu. “in vitro aktivasyon” (IVA) olarak adlandırılan yöntem ilk yayınlandığında Time dergisi başta olmak üzere birçok yayın kuruluşu tarafından heyecan verici olarak tanımlandı. Kawamura, kongrede yöntemin bilimsel doğrularını aktararak farklı ülkelerden katılan meslektaşlarıyla uygulamanın ayrıntılarını paylaştı. Premenopozal semptomları bulunan ve yumurtalık rezervleri düşük olan kadınlarda potansiyel bir tedavi olarak görülen IVA yöntemi bir hayalin başlangıcı olarak değerlendiriliyor.

Bu yöntem sayesinde söz konusu semptomları yaşayan kadınların gebe kalma konusunda başarı elde etmesinin mümkün olduğunu ifade eden Kawamura, IVA yöntemi ile erken menopoza girmiş kadınlardan yumurtalık elde etmenin imkân dâhilinde olduğunu belirtiyor. Kawamura, bu yöntemi yumurta kalitesini geliştirme metodu ile birleştirmenin başarıldığı takdirde menopozdaki kadınların da gebelik şansını yakalayabileceğine işaret ediyor.

İşlevini yitirmiş yumurtalıktaki sessiz yumurtaların uyandırılması temeline dayanan IVA yöntemiyle ilgili ayrıntıları paylaşan Kawamura, kişinin kendi yumurtalığını laparoskopik yöntem ile dışarı aldıklarını ve bunu 1 mm’lik küçük şeritlere ayırdıklarını söylüyor. Ardından sessiz yumurtaların tespit edildiğini ve bunların bir süre ilaçlı tüplerde beklediklerini ifade eden Kawamura, aktive olan yumurtaları tekrar hastaya naklettiklerini kaydediyor. Over dokuların hastalara geri aşılanmasından sonra hızlı folikül büyümesi sağladıklarını belirten Kawamura, bu sayede olgun yumurta elde ettiklerini söylüyor. Kawamura ayrıca, söz konusu nakilden sonra tedaviye klasik tüp bebek tedavisindeki ilaçlarla devam edildiğini aktarıyor. Bugüne kadar yöntemin 24 hasta üzerinde denendiğini belirten Kawamura, bu denemelerde 2 bebek doğduğunu ve 3 gebeliğin ise devam ettiğini ifade ediyor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.