Meme Kanseri Riski Konusunda Uyarılar

Uzmanlar 30 yaşından önce anne olmanın meme kanseri riskini azalttığını söylüyor. Bunun yanında fazla kilolardan kurtulup depresyondan uzak durmanın da önemli olduğu belirtiliyor. Kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri erken teşhis sayesinde her ne kadar tedavi edilse de geç kalındığında ise ölümlere neden olabiliyor. Özellikle son yıllarda meme kanserine yakalanan kadınların sayısında artış gözleniyor. Türkiye’de her 9-10 kadından birinde meme kanseri görülürken, bu yönde farkındalık artırma çalışmaları yapılıyor.

Meme kanseri kadın kanserleri arasında en sık karşılaşılan kanser türüdür. Ancak erken teşhis ile tedavisinde %100 başarı elde edilmektedir. Türkiye’de erken teşhis konulan hasta oranı yaklaşık %30 civarındadır. Son 20 yılda Türkiye’de meme kanseri görülme sıklığının 2 kat arttığına dikkat çeken uzmanlar, bunun en önemli nedenin ise gittikçe artan şişmanlık ve Batı tipi yaşam tarzı olduğunu belirtiyor.

Meme kanserinden korunmak

Uzmanlar meme kanserinden korunmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Aşırı kilodan uzak durmak

Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda meme kanserinin önlenebilmesi için aşırı kilodan uzak durulması önemlidir. Çünkü menopoz döneminde östrojen hormonunun kaynağı olan yağ dokusunun artması dolayısıyla şişman kadınlarda meme kanseri riski artmaktadır.

  • Egzersiz yapmak

Düzenli olarak haftada 5-6 saat süreyle egzersiz yapılması; meme kanseri riskini %25-30 kadar azalttığı yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Bunun yanında meme kanseri teşhisi konulan ve tedavi gören kadınlarda düzenli olarak spor yapılması hastalığın tekrarını ciddi şekilde azaltmaktadır.

  • 30 yaşından önce doğum yapmak

30 yaşından önce doğum yapmak meme kanseri riskini azaltmaktadır. Doğurma yaşı geciktikçe meme kanserine yakalanma riski de artmaktadır.

  • Bol bol emzirmek

Yapılan çalışmalarda 12 aydan daha uzun süreyle emzirmenin meme kanseri riskini azalttığı ortaya konulmuştur.

  • Stresten uzak durmak

Günümüz koşullarında yoğun çalışma hayatı ve büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğu gibi etkenler nedeniyle kadınların daha fazla stres altına girmeleri ve depresyon yaşamaları sonucu ortaya çıkmaktadır. Depresyona giren kadınlarda ise meme kanserinin daha fazla görüldüğü saptanmıştır.

  • Kendi kendini muayene etmek

Meme kanserinde erken teşhis özellikle son derece önemlidir. Bu nedenle kadınların kendi kendilerini her ay adet bitiminde muayene etmeleri gerekir. Yüksek risk grubunda bulunmayanların 40 yaşından sonra 2 yılda bir defa mamografi çektirmeleri gerekir. Meme kanserlerinin %80-85’i mamografi çekimlerinde tespit edilebilmektedir.

Folat açısından zengin olan besinler kanserojen etki yaratmaktadır

Yapılan son araştırmalarda folat açısından zengin olan besinlerin kanserojen etki yarattığı keşfedildi. Özellikle risk grubundaki kadınların folat açısından zengin içeriğe sahip avokado, kuşkonmaz ve brokoli tüketmemeleri gerekiyor. Çünkü bu gıdalar mutasyona uğrayan hücrelerin DNA’sını kuvvetlendirerek kanser riskini artırıyor. Ayrıca mamografi en önemli teşhis yöntemi olarak kullanılırken, radyasyon dozu oldukça düşüktür. 40 yaşından sonra düzenli olarak mamografi çektirmek önerilirken, mamografi çektirme aralığını ise muayene olacağınız meme cerrahı belirleyecektir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.