Mangosten Neye İyi Gelir? Mangosten Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Mangosten Nedir ?

Mangosten Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenme, büyüme ve gelişim bakımından vücudun ihtiyacı olan temel besin maddelerini bol miktarda içeriğinde bulunduran mucizevi Mangosten meyvesi tüberkülozdan Alzheimer’a kadar birçok hastalığın tedavisinde faydalı olmaktadır.

Mangosten meyvesi Faydaları :

  • Antioksidan
  • Apopitoz kolaylaştırıcı anti kanser etkisi
  • Hızlı hücre çoğalmasını durduran ani-kanser etkisi
  • Ağrı kesici etkisi
  • Anti inflamatuvar
  • Sinir dokusunu koruyucu
  • Kan şekerini düşürücü anti diyabetik etkisi
  • Anti obezite ve kontrolsüz yağlanmayı önleyici, kan lipit kontrolü sağlayan faydalı etkilerine sahiptir.

Mangosten meyvesi bu etkilerini içerdiği xanton maddeleri ile sağlamaktadır. Mangosten kabukları ve diğer kısımları ile sağlık açısından son derece faydalı olup, ağırlıklı olarak Asya ülkelerinin tıp geleneğinde önemli bir yere sahiptir. Vücut sağlığı üzerinde önemli katkıları olan ve mucizevi meyvelerden kabul edilen mangosteen, özellikle günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından bir olan Alzheimer’ı önleyici etkiye sahiptir.

Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur

Mangosten faydaları araında hasar gören, fiziksel ve zihinsel bozulmaların önlenmesine ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olan iyileştirici özelliklere sahip olması dolayısıyla meyveler içerisinde ayrı bir yere sahiptir. Mangosten kabuğunun kurutulmuş haldeki tozu dizanteri tedavisinde, mangosteen macunu ise bazı deri rahatsızlıkları ve egzamayı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Mangosten özellikle hücre onarıcı özelliğinden dolayı diş eti sorunları için de birebir faydalı olmaktadır. C vitamini açısından zengin ve aynı zamanda düşük kalorili olması nedeniyle Mangosteen, kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, zararlı bakterilere karşı da önleyici etkisi sayesinde tüberküloz hastalarının iyileşme sürecinde etkili yarar sağlıyor.

Siyatik ağrılarına iyi gelir

Mangosten içeriğindeki zengin antioksidanlar sayesinde, mangosten faydaları olarak sayılan kanser ve diğer kardiyovasküler hastalıkları önlemeye de yardımcıdır. Mangosten meyvesi ayrıca manganez, bakır ve magnezyum gibi mineralleri yüksek miktarda içermektedir. Potasyum hücrelerin ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olduğu için kan basıncını ve kalp atış hızını kontrol eden darbelere ve koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. İlaç tedavisi ile çözülemeyen siyatik ağrılarında rahatsız olanlar için Mangosten son derece yararlı özellikler içermektedir. Mangosten meyvesi günde 2-3 defa tüketildiğinde hem ağrının ve hem de etkilerinin hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.

Mangosten meyvesi A ve B vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve demir bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Ruh hali değişikliği, hipertansiyon ve baş dönmesi gibi adet öncesi semptomların azaltılmasında son derece faydalı olabilmektedir. Ayrıca Mangosteen diş eti hastalıklarına karşı mücadele için önemli bir besin kaynağıdır. Mangosteen jölesi özellikle diş eti sorunları iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanında Mangosten meyvesinin yaprak ve kabukları ishal, dizanteri, idrar yolları rahatsızlıkları ve pamukçuk rahatsızlığını tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Vücuttaki yağı yakar, hücreleri onarır, gün boyu enerji verir

Mangosteen meyvesinin kabuğunda bulunan ksanton bileşikleri diğer meyvelere göre daha yüksek oranda bulunduğu için cilt hastalıklarının tedavisinde vücutta hasar gören hücreleri onararak korumaktadır. Mangosten meyvesi bu açıdan pek çok yaygın cilt sorununun tedavisinde son derece etkili olan doğal antibakteriyel özelliklere sahip bir meyve olarak bilinir. Ayrıca kilo vermek isteyenler için ideal bir meyve olarak tavsiye edilmektedir. Çünkü Mangosteen vücuttaki yağı yakarak kilo alımını önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca gün boyunca kendisini enerjik hissetmek isteyenlerin Mangosten meyvesi düzenli olarak tüketmesi önerilir.

Mangosteen Faydaları sayılmakla bitecek gibi değil ve her gün yeni bir makale ile yeni bir sağlık için faydalı etkisi ortaya çıkarılan bu tropikal meyveyi bulabildiğimiz zamanlarda tüketmek gerekir.

Mangosteen meyvesine ait bilimsel çalışma

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.