Makyaj Bazı Nedir, Ne İşe Yarar?

Makyaj neredeyse tüm bayanların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Özellikle özel günlerde makyaja her daim başvurulmaktadır. Makyajın bozulması ise hiç istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır. İşte makyaj bazı bu durumla karşılaşmamak için kullanılan bir maddedir. Makyaj bazı makyajın daha uzun süre ciltte kalmasına yardımcı olurken cildinizin daha kadifemsi bir görünüm kazanmasına da katkı sağlar. Bunun yanı sıra cildinizin pürüzsüz ve parlak olmasında da rol oynamaktadır.

Makyaj Bazının İşlevi

Makyaj bazının ne işe yaradığını kısaca tanımlayacak olursak yapılan makyajı sabitleyerek bozulmasını önleyen madde olarak tarif edebiliriz. Bazların genel olarak işlevlerinden bahsedecek olursak;

– Makyajın olduğundan daha kalıcı yapmak
– Ciltte meydana gelen kusurları olabildiğince yok etmek ya da kapatmak
– Cildin daha kadifemsi bir görünüm kazanmasına yardımcı olmak
– Ton farklılıklarını gidererek dengeli bir ton rengi tutturmak
– Kızarıklıkları mümkün olduğunca gidermek
– Ciltteki gözenekleri olduğundan daha küçük göstermek

Makyaj Bazının Kullanımı

Makyaj bazını kullanırken cildinizin temiz olmasına özen göstermenizde fayda var. Bazın nemlendirme özelliği vardır fakat cildiniz çok kuruysa baz tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenden ötürü bazı kullanmadan önce cildinizi nemlendirmeniz en uygunu olacaktır. Cildinizi nemlendirdikten sonra nemlendiricinin iyice emildiğine emin olup ardından dairesel hareketler ile ve masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Fırça veya sünger yardımıyla sürebileceğiniz gibi parmaklarınızla da sürebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken husus ise göz altlarınız oldukça hassas bir bölgedir. İnce bir tabakaya sahip olan göz altlarına makyaj bazı sürmemeye özen gösterin. Ayrıca makyaj bazı ne kadar ince sürülürse cilt için o kadar iyi.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?