Mahlep nedir faydaları nelerdir

Mahlep Nedir ?

Mahlep yabani kiraz cinslerinden Prunus mahaleb isimli kirazın çekirdeklerinden elde edilen baharattır. İçeriğinde bulunan faydalı maddeler dışında çekirdeklerde biriken siyanid türevleri nedeni ile fazla tüketimini zararlı olabileceği düşünülmektedir. Yabani kirazlardan olan mahlep kirazı şeker, organik asitler, karetenoidler, tokoferol, klorofiller, fenol bileşikleri gibi anti oksidan özellikli maddeler, malik asit, sitrik asit içerir.

Mahlep en zengin anti oksidan özellikli maddelere sahiptir. Tokoferol ve karetenoidler bu etkileri ile bilinen ve haklarında çok fazla çalışma yapılmış moleküllerdir. Günümüzde artış gösteren sağlıklı yaşam akımları ile az bilinen veya hiç bilinmeyen doğal bitkiler üzerinde yapılan çalışmalar ve  geleneksel kullanımda olan baharatlar daha çok dikkat çekmesi nedeni ile Ortadoğu, Akdeniz mutfağında kullanımı olan tatlı kokusu ile öne çıkan, kandil simitleri, poğaça, çeşitli geleneksel tatlı, pudinglerin tarifleirnd eyer edinen hoş, baygın kokulu mahlep de araştırmacılar tarafından incelemeye alındı. Anti oksidan etkisi ile kansere karşı koruyucu etki gösterebileceği, anti aging etkiye sahip olabileceği yönünde elde edilen veriler bütün yabani kiraz, çalı tipi doğal bitkileri, yemişlerini, çekirdeklerini dikkate değer tıbbi etkili bitkiler arasına dahil etti.

 

Mahlep Faydaları nelerdir ?

Mahlep kirazı veya benzer yabani kirazların içerikleri kansere karşı koruyucu, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, inflamatuvar hastalıklar ve  Alzheimer demans, gibi üzerinde çok çalışılan toplumsal sağlık problemleri için umut ışığı olabilecek içerikleri ile inceleme alanına girdi. Teknik olarak bu kirazlar ve özellikle Mahlep antioksidan etkisi, kan şekerini düşürücü etkisi, COX1-COX2 isimli önemli enzimler üzerinde etkisi, kanserden koruyucu etkisi ile Mahlep ve benzeri yabani kirazları bilimsel ilgi alanımıza soktu.

kaynak

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.