Lyme Hastalığının Erken Tanı Ve Tedavisi

Son zamanlarda gündeme gelen MS ve Alzheimer başta olmak üzere birçok nörolojik hastalıkla ilişkisi bulunan Lyme hastalığının erken teşhisi ve tedavisi mümkündür. Lyme hastalığı aynı zamanda 300’den fazla şikâyetin temelinde yatan ciddi bir hastalıktır.

Doğada yaygın halde bulunan keneler insan ve hayvan kanını emerek hayatlarını devam ettirirler. Keneler birçok evcil hayvanda olduğu gibi doğada yaşayan kenelerle temas etmek her zaman mümkündür. Kene ile bulaşan birçok bakteriyel ve viral paraziter hastalıklar bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’de halk arasında büyük paniğe neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı virütik bir hastalıktır. Bu hastalık nedeniyle gerçekleşen ölüm oranı ülkemizde %5 civarındayken, yıllar önce bu oran %60’lardaydı.

Değişen iklim şartları ve göçmen kuşlar nedeniyle kenelerle bulaşan hastalıkların daha sık gündeme geldiğini görmekteyiz. Son zamanlarda tanı yöntemlerinin gelişmesi ve çok değişik klinik tabloları ortaya konulması sayesinde birçok hastalık kolayca tespit edilmektedir. Lyme hastalığı da bu gelişmeler sayesinde belirlenmiştir. Ülkemizde özellikle Marmara ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan kenelerin türü; bu hastalığın nedeni olan Borrelia Burgdorferi mikrobunu taşımaktadır.

Lyme hastalığı kene ısırmasından ortalama 2 ile 30 gün sonra cilt döküntüsüyle başlamaktadır. Ardından kalbi, sinir sistemi hücrelerini ve eklemleri etkileyen, yıllar sonra ise nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklarla ortaya çıkan ciddi bir zoonotik hastalıktır. ABD’de her sene 300 bin ve Avrupa’da ise 50 ile 70 bin insanda görülen Lyme hastalığı, ülkemizde tanı konulamayan bazı nörolojik hastalıklarda tanımlanmak suretiyle tedavileri yapılmaktadır. Son yıllarda keneler ile bulaşan birçok virüs başlangıçta baş ağrısı, menenjit ve kas eklem ağrısı şikâyetlere neden olabilir. Evcil hayvanlarda yapılan kene temizliği ve ahırların ilaçlanması, piknik yaptıktan sonra vücuda yapışan kenelerin bir an önce doktora gösterilmesi; kişilerin gelecekteki ruh ve beden sağlığını korumak açısından önem ifade etmektedir. Toplumda bu konuda farkındalık yaratmak ve korkmadan korunarak bilinçli bir yaklaşımla kendilerine bulaşan hastalıkları önlemek mümkündür. Bununla ilgili aşı çalışmaları yeterli düzeye ulaşmamış olsa da, toplumda farkındalık oluşturmak enfeksiyon hastalıklarını önleme konusunda önemli bir kuraldır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?