Leblebi Kalorisi Kilo Yapar mı, Zayıflatır mı? (Beyaz ve Sarı)

Diyette Leblebi (Sarı, Beyaz) Kalorisi Kilo Aldırır mı Yoksa Zayıflatır mı?

Özellikle tekli doğmamış yağ içeren kuruyemişlerin sağlık açısından bir çok faydaları bulunur fakat bazıları yüksek kalori içerir ve diyette yemek doğru tercih olmaz. Peki sarı leblebi veya beyaz leblebi kalorisi kaç, diyet yaparken yenir mi, kilo yapar mı yada zayıflatır mı detaylara bakalım;

Beyaz ve Sarı Leblebi İçinde Kaç Kalori Miktarı Var?

span style="color: #ff6600;">Tuzlu Leblebi Kaç Kalori: 100 gram 1 Avuç Kavrulmuş leblebi 164 Kaloridir.

Beyaz Leblebi Kaç Kalori: Beyaz leblebi ile sarı leblebinin arasında pek kalori farkı bulunmaz fakat tuzlu veya tuzsuz olanı kalori değeri farklılık gösterir. 50 gram 80-85 kalori değeri içerir.

Leblebi Besin Değeri: Aşağıda bulunan çizelgede leblebinin besin değerlerini görebilirsiniz onun altında leblebi kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı konuları vardır. 100 gram üzerinden değerler verilmiştir.

Enerji kcal: 164
Protein g 8.86
Toplam (yağ) g 2.59
Karbonhidrat g 27.42
Şekerler g 4.80
Kalsiyum, Ca mg 49
Demir, Fe mg 2.89
Magnezyum, Mg  48
Fosfor mg 168
Potasyum mg 291
Sodyum, Na mg 243
Çinko, Zn mg 1.53

Leblebi Kilo Aldırır mı: Aşağıda bulunan faydaları ile tuzsuz leblebi kilo yapar mı sorusuna net bir şekilde hayır diyebiliriz. Aksine tok tutucu etkisiyle zayıflama sürecinde yardımcı bir ara öğün takviyesi olacaktır. Ofiste veya yanınızda bulundurabilir, açlık hissi hissettiğinizde günde 50 gramı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Diyette Leblebi Yenir mi: Rejim yaparken tuzsuz leblebi yemek doğru tercih olacaktır. Uzun süre tok tutan özelliği yanında yemeklerden önce tüketildiğinde iştah kesici faydası vardır ve mideyi rahatlatır, ayrıca kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Diyette bu tür yaşanan hastalıklar en bilinen şikayetler arasındadır. Diyette leblebi ise bu gibi rahatsızlıklar için birebir yiyecektir.

Zayıflamak İçin Sarı Leblebi mi Yoksa Beyaz Leblebi Yenir?

Diyet listesi, kalori hesabı ve sizin kitle indeksinizin oranı ile hazırlanan bir programdır. Günlük alınması gereken sağlıklı kaloriler, protein, karbonhidrat, vitamin ve buna benzer mineralleri en sağlıklı şekilde, ihtiyaç olduğu kadar almalısınız. Diyette leblebi seçimi yaparken sarı değil beyaz leblebi yemek daha doğru. Hele üzeri şekerli olanları asla! Sebebine gelince;

Nohut işlenme yöntemine ve kavrulma farklılığına bağlı olarak içinde bulunan faydalı protein ve lif derecesini kaybeder. Beyaz leblebi sarıya nazaran çok farklı işlenir, kabuğu çıkarılmaz ve bu sayede vücut için daha faydalıdır. Beyaz Leblebi kalorisi görüldüğü gibi beyaz leblebiyle aşağı yukarı aynıdır.

leblebi diyette yenir miLeblebi zayıflatır mı: İster beyaz veya sarı leblebi direk zayıflamak için kullanılmamalı. Eğer bu şekilde zayıflatır bir düşünceniz varsa şayet yanılıyorsunuz. Leblebi sadece ara öğünleri az kalorili geçirmenizi sağlar ve yemeklerden 30 dakika önce yediğinizde ana yemekleri daha az tüketmenize olanak sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur. Sadece leblebi diyeti yarak sağlıklı beslenme listesi oluşturamazsınız.

Diyet listenize ve bu kurallara uyulduğu takdirde tabiki zayıflatır diyebiliriz. Fakat direk zayıflatan bir yiyecek olarak düşünülmemeli. Bunun yanında günde alınması gereken kaloriler dengede tutulmalı ayrıca egzersiz hareketleri programı ile desteklenmelidir.

Was this article helpful?

Related Articles

2 Comments

  1. Problem günlük aldığın kaloride de değil Günlük Harcayabildiğin kaloride :D

    Siz 160 demişsiniz Leblebi Tahıl gurubuna girdiği için İçinde nem oranı Sıfır a yakın yani 160kalori asla olamaz 100gr leblebi 270kalori Diye biliyorum Ara Öğünlerde 20-30gr şeklinde Atıştırılabileceğini ve Protein karbonhidrat ve potasyum yönünden Zengin Neredeyse Peynir kadar Proteini var ve Tahıl gurubu olduğu için Tokluk hissi veriyor Sindirilmesi zaman alıyor BENCE ABARTMAMAK ŞARTI İLE GÜNLÜK 50gr LEBLEBİ YENİLEBİLİR Gayette sağlıklı olur

  2. Elif

    Metin paylaşırken cümle ve kelime hatalarınızı tekrar tekrar kontrol edip paylaşın lütfen…

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.