Lahmacun kalori değeri nedir ?

Lahmacun kaç kalori diyette kilo aldırır mı ?

Lahmacun, Arap ve Orta doğu kültürünün etli ekmek pidesi olup, Konya Selçuklu mutfağında etli ekmek olarak adlandırılan Anadolu pidesinden ince ve gevrek yapısı ile ayrılır. Lahmacun kalori değeri içine koyulan malzeme ile doğrudan ilişkilidir . Lahmacun mayalı hamur ile hazırlanan pide ekmeğinin içine koylan yağlı veya yağsız kıyma içine göre kalorisi değişir.

Lahmacun boyutu ve kullanılan malzeme kalori değerini etkiler

1 adet orta boy lahmacun kaç kalori değeri denildiğinde 50 gr yağsız kıyma içi ile hazırlanan lahmacun kalori değeri anlaşılmalıdır ve bu değer 250 kaloridir. Eğer aynı orta boy lahmacun 50 gr yağlı koyun kıyma ile yapılacak olursa bu lahmacun kaç kalori denilecek olursa bu lahmacun kalori olarak diğerinden asgari %25 daha fazla kalori içerir ve 300 kalori değerine ulaşır. Eğer fındık lahmacun kaç kalori denilirse fındık lahmacun kalori olarak 100 kaloridir. Lahmacun içi hazırlanırken içe eklenen soğan, maydanoz, domates, baharat genel olarak lahmacun kalori değerini çok fazla etkilemezler. Sadece bol acılı lahmacun kalori olarak değişkenlik göstermeyecektir ancak içerdiği acı biber ve kapsaisin nedeni ile metabolizmayı hızlandıracağı için lahmacun ile alınan kalorinin yakılması daha kolay olabilecektir.

Lahmacun sevilen ve kalori olarak çok korkulacak bir besin değildir.

Diyette lahmacun kilo aldırır mı ? 

Elbette haddinden fazla tüketilirse lahmacun kilo aldırır fakat kalori değeri belli olan lahmacun karbonhidrat kısıtlamalı bir diyet yapılmıyorsa ara veya ana bir öğünde bir adet yenilmesi diyet kurallarını çok fazla ihlal etmeyecektir. Özellikle yağsız dana kıyma ile yapılan lahmacun bir de acılı olursa diyeti çok fazla olumsuz etkilemeyecektir. Acılı şalgam suyu ile tüketilmesi diyet için  ayrıca önerilir.

Bütün bu lahmacun kalori hesaplamaları dışında yeni popüler olan peynirli lahmacun, peymacun kaç kalori, besin değeri nedir diye merak edecek olursanız 50 gr yağsız peynir, lor ve maydanoz ile hazırlanan bir orta boy peymacun kalori değeri 125 kalori civarında olacaktır.

 

Was this article helpful?

Related Articles

2 Comments

  1. Şevket

    Atın ölümü arpadan olsun diye bir söz vardır.Ben Lahmacun ustasıyım.Ve neredeyse günde 10 taneye yakın yiyorum.Kilo felan umrumda değil yani,karnım doysun yeter.

  2. Mahmut Ekrem

    Lahmacunu aşırı derece çok seviyorum,ama kalorisi çok fazlaymış. O yüzden lahmacunu birazcık azaltmak gerek onu anladım.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.