Kulak tıkanıklığı neden olur ?

Kulak Tıkanıklığı neden olur ?

Kulak tıkanması sebepleri

lak tıkanıklığı neden olur ? Kulaklarda tıkanıklık duygusu, dolgunluk, işitme azlığı ile kendini gösteren bu durum temel olarak  hafif ses duyusunu kısıtlayan bir haldir. Bu duruma sıklıkla uzun süreli uçak seyahatleri  ve su altı dalgıçlık faaliyetleri sonrasında sık rastlanır.

Kulak Tıkanıklığı Sebepleri Nedir?

orta kulak ve iç kulak olarak 3 anatomik bölgeden oluşur. Orta kulak ses iletiminin kemik alt yapısını oluşturan mini eklemli kemiklerden oluşur. Ve orta kulak ani yüksek basınç değişikliklerinden en kolay etkilenen bölümdür. Basınç değişikliği yani baro travma halinde orta kulak basınç artışından olumsuz etkilenir ve basınç artışı kulakta dolgunluk, kulak tıkanıklığı oluşturur. Bu durumda yapılması fayda sağlayan Valsalva manevrası ile ağız boşluğu ile orta kulak arasında oluşan basınç dengesizliklerini gidermek için yaratılmış olan Östaki tüpü devreye sokularak orta kulaktan basınç tahliye edilir. Kulak tıkanıklığı ve kulak tıkanması aynı zamanda dış kulak yolunda çocuklarda sıklıkla görülen yabancı cisimler, dış kulak yoluna girmiş böcekler, buşon yani kulak kiri birikmesi, dış kulak yolunda tıkanmaya yol açan tümör vb kitleler, kulak hastalıkları, allerjik hastalıklar, orta kulak iltihapları kulak tıkanıklığı belirtisi verir. Boyunda kas spazmları kulak tıkanıklığı nedeni olabilir.

Östaki tüpü fonksiyonu kulak tıkanıklığı ve basınç yükselmesi ile meydana gelen basınç bağımlı problemlerde genellikle doğru ve etkin fonksiyon görmediği için oluşur.

Kulak tıkanması belirtileri nedir ?

Kulak tıkanması belirtileri nedir ?

bilir
 • Kulak tıkanıklık hissi, kulak çınlaması veya dolgunluk olabilir
 • Kulak ağrısı
 • Kulak içinden dışa doğru baskı ve basınç hissi olabilir
 • Valsalva manevrası ile basınç ve dolgunluk hissi hemen düzelir
 • Kulak tıkanıklığı her zaman çözümü kolay olan ve kısa süreli bir durumdur. Ancak eşlik eden şiddetli baş dönmesi, bulantı, kusma, kulakta şiddetli ağrı ve akıntı varlığında daha önemli bir duruma işaret edebilir. Tıbbi yardım için özellikle kulak burun boğaz mütehassısına danışmak gerekir.

   

  Kulak Tıkanıklığı açısından riskli durumlar 

  Östaki tüp fonksiyonunu olumsuz etkileyen durumlar

  • Süt çocukları ve bebeklerde küçük ve kısa östaki tüpü sık orta

   Kulak Tıkanıklığı açısından riskli durumlar 

   li>Orta kulak yerleşik enfeksiyon otitis media
  • Uçak iniş ve kalkışlarında dalgın uyuma ile orta kulak baro travması

  Kulak tıkanması tedavisi ?

  TdyjrxWk" width="560" height="315" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">

  Valsalva manevrası ile düzenli olarak orta kulak dolgunluğu giderilmelidir. İlaç tedavisi olarak ödem çözücü steroid ve anti allerjik anti histamin tedaviler fayda sağlayacaktır. Östaki tüpünde fonksiyon bozukluğu  kalıcı olarak damak yarığı, yapısal durumlar, tonsil ve adenoid büyümesi gibi iltihabi sebepler ile kronikleşmiş ise orta kulak basıncını düşürmek için kulak tıkanıklığı düzeltmek için kulak zarından tüp yerleştirilerek basınç dengelemesi yapılabilir.

  Konu ile ilgili kaynak yazı

  Was this article helpful?

  Related Articles

  Leave A Comment?

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.