Kulak Enfeksiyonu Tehlikesine Karşı Önlemler

Yaz aylarında özellikle mevsim ortalamalarının üzerinde yaşanan sıcaklar nedeniyle insanlar serinlemek için deniz ve havuzları tercih etmektedir. Bu nedenle girilen havuzların hijyen bakımından büyük önemi söz konusudur. Dış kulak enfeksiyonu kulağın karıştırılması ve özellikle havuz suları ile sık temas nedeniyle oluşabilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonu, geniz eti büyüklüğü, rinit ve sinüzitler, östaki borusunun iyi çalışmaması ve alerji gibi etkenler orta kulak enfeksiyonları için uygun şartlar oluşturmaktadır. Kulağında ağrı, işitme azlığı, kaşıntı, akıntı yakınmaları bulunan kişilerin mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurarak önce buna neden olan etkenin tespit edilmesi bir ardından buna uygun tedavinin yapılması yönünde yardım alması gerekir. Özellikle akıntı bulunan kulaklarda kulak zarları kontrol edilmelidir. Çünkü akıntının nedeni orta kulak enfeksiyonu dolayısıyla meydana gelen zar delinmesi olabilir.

Kulak zarının delindiği durumda ve dış kulak yolu enfeksiyonlarında kulağın özellikle sudan korunması gerekir. Sık olarak yaz aylarında görülen sorunlardan biri de dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır. Vakaların çoğunluğu yaz aylarında ılık ve nemli ortamlarda görülmektedir. Yabancı cisimler, pamuklu çubuklar ve kaşınma nedeni ile oluşan travmalar, kulaklıklar, yüzme ya da sık yapılan banyo ve duş bu sorunu arttıran faktörlerdendir.

Dış kulak kanalında bu son olarak adlandırılan ve dış kulak yolundaki bezler tarafından meydana gelen kulak kirleri bazen ağrı, işitme azlığı ve kaşıntıya sebep olarak kulak enfeksiyonları ile karıştırılabilmektedir. Kulak kirlerinin pamuklu çubuk, bükülmüş kâğıt mendil ve toka gibi cisimlerle temizlenmek istendiği durumlarda bu akıntı iç kısma ve kulak zarına doğru itilir. Bu gibi cisimlerle asla kulak temizlenemez. Sadece kulaktaki kirler içeriye doğru itilir. Bunun yanında dış kulak yolunun derisi ve kulak zarı oldukça ince ve hassastır. Kulak yoluna sert cisimlerin sokulması kulağa zarar verebilir.

Ayrıca kulak enfeksiyonlarının tedavi edilmemesi halinde ve ihmal edilmesi durumunda yüz siniri felci, menenjit, mastoidit, beyin ve beyincik apseleri gibi kulak içi ve beyindeki yapılarla ilgili komplikasyonlar meydana gelebilir. Orta kulak enfeksiyonları tedavisinde ilaç kullanımından sonuç alınmadığı takdirde kulak zarına tüp takılması, kalıcı zar delinmesi meydana gelmişse “timpanoplasti” ismi verilen zarın ameliyatla onarılması söz konusu olabilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?