Kulak, Burun, Boğaz Şikâyetlerinde Beta Mikrobu Tehlikesi

Kulak, burun, boğaz hastalıkları içerisinde beta mikrobu  tehlikesine özellikle dikkat edilmelidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda bir türlü geçmeyen kulak, burun, boğaz hastalıkları beta mikrobunun habercisi olabilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda sık olarak karşılaşılan kulak, burun ve boğaz hastalıkları kimi zaman beta mikrobunun habercisi olabiliyor. Çocuklarda ateş yüksekliği, yutma güçlüğü, boğaz ağrısı ve huzursuzluğun devam ettiği durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Geçmeyen kulak, burun ve boğaz hastalıklarında beta testi yapılmalıdır. Çocuklarda özellikle geniz eti ve bademcik gibi dokular bu rahatsızlıkta daha hassas olmaktadır. Çocuklarda ateş, burun tıkanıklığı, yutma güçlüğü, huzursuzluk ve kulağa vuran ağrılar olabiliyor. Elbette ki burada öncelikli olarak uluslararası standartlarda öngörülen koruyucu tedavileri uygulamak gereklidir. Koruyucu tedaviler sayesinde ateş ve yutma güçlüğünün önüne geçilerek beslenme ve gıda açısından çocukların halsiz düşmemesi sağlanmaktadır. Her türlü önlem alınmasına rağmen çocuklarda ateş, yutma güçlüğü, boğaz ağrısı ve huzursuzluk görülebilmektedir. Her geniz eti ve bademcik hastalığında hemen antibiyotik verilmemelidir. Çünkü bunun belirli kriterleri bulunmaktadır. Son dönemde gündeme gelen beta mikrobuna karşı bir test uygulanmaktadır. Öte yandan bademcikleri iltihap kapmış ve geniz eti eğriliğinden dolayı burun tıkanıklığı olan çocuklarda ilaç tedavileri önerilmektedir. Bu ilaçlar klasik antibiyotikler, ateş düşürücü ilaçlar ve burun açıcı spreyler olabilmektedir. Genel olarak 1 hafta 10 gün süre içerisinde çocuk kendini toparlamakta ve 72 saat gibi kısa bir süre içerisinde de toparlama görülebilmektedir. Ancak genel vücut düşkünlüğünün ağır seyrettiği durumlarda serum yolu ile hastanede yatılı tedavi de bazen gerekebilmektedir.

Yetişkinlerde daha şiddetli seyredebiliyor

Yetişkinlerde ise bademcik hastalıkları daha şiddetli seyredebiliyor. Yetişkinlerde bademcik hastalıkları iş gücü kaybına ve mali eksikliklere neden olan daha fazla komplikasyon denilen vücuda yan etkileri olabilmektedir. Bu komplikasyonlar arasında eklem ağrıları, romatizmaya çevrilme olasılığı, kalp kapak rahatsızlıkları, böbreklerde glomerulonefrit denilen hastalıklar görülebilmektedir. Elbette ki burada en önemli konu hastanın sağlık konforunun bir an önce sağlanmasıdır. Yutma güçlüğü ve boğaz ağrısının olabildiğince hızlı bir şekilde tedavi edilmesi esas amaçtır. Bu amaçla öncelikle semptomatik denilen hastanın şikâyetlerine yönelik tedaviler ön planda tutulur. Buna karşılık geçmeyen durumlarda beta mikrobundan şüphe edilerek antibiyotik tedavisi tercih edilir. Dolayısıyla yetişkinlerde çocuklara göre biraz daha şiddetli geçmesine rağmen yine de kendini sınırlayan bir rahatsızlıktır.

Ameliyat ne zaman düşünülür?

Son 1 yıl içerisinde 3-4 defa ateşli bademcik iltihabının 1 haftadan daha uzun sürmesi, son 2 yılda ise 7’den fazla bademcik iltihabının oluşması, vücutta getirdiği romatizma, böbrek hastalıkları ve kalp kapakçığı rahatsızlığı gibi etkiler söz konusu olduğunda ameliyat düşünülmektedir. Yetişkinlerde görülen her bademcik rahatsızlığında bademciğin hemen alınması gibi bir durum yoktur. Nitekim bademcik dokuları vücut için gerekli olan savunma unsurlarıdır. Fakat bu savunma sistemi artık iş görmez hale geldiğinde ameliyat düşünülmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.