Kulak Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Tedavi İle Ağrılar Nasıl Geçer?

Yetişkin ve Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Neden Olur ve Ağrısı Nasıl Geçer

Genellikle çocuklarda kulak ağrısı görülse de tıbbi ve bitkisel tedavi şekli yetişkinler ile aynıdır. Çınlama, sızlaması ve kulak ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir;detaylı olarak paylaşılacaktır ayrıca Dr. İbrahim Saraçoğlu bitkisel kür tarifleri ile kulak ağrıları için önerileri incelenecek ve Maranki bitkisel kulak ağrısı formülleri analiz edilecektir.

Kulak ağrısı zonklama şeklinde meydana gelen ve kesik kesik çok uzun süre devam eden bir ağrı çeşididir. Kulak ağrısının nedenleri arasında en önemlisi östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak yaşanan komplikasyonlardır. Pek çok faktöre bağlı olarak görülebilmektedir, bunlar arasında çok yüksek sesler, havada bulunan kirlilik molekülleri, yüksek basınç ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel faktörler yer almakta ve şöyle devam etmektedir;

Kulak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Giderilir;

Nedensiz bir şekilde kulak ağrıları yaşanmaz. Eğer kulak ağrınız var ise sebebi kesin olarak bilinmelidir. Aksi takdirde  sonuçları daha kötü hastalıkların habercisi olabilir.

 • Kulak içi hastalıkları.
 • Vücutta farklı bir rahatsızlığın kulağa vurması. Vücutta bulunan sinir hücreleri oldukça hassastır, farklı bir bölgenizde oluşan bir ağrı kulağınıza vurabilir.

Dış Kulak Ağrısı: Eğer kulak kepçesinde (Kulağın dış kısmı) bir sorun yok ise ağrılar ya kulak yolu kanalı yada kulağın içindedir. Bunu anlamak için ağrıyan kulağınızı paralel olarak hafifçe tutup çekin veya dışarıdan hafifçe basın. Bu şekilde kulak ağrısı artıyorsa kulak yolunda bir sorun var demektir. Bu ağrı genellikle kulağın ıslak kalmasıyla alakalıdır. Örneğin; havuza, denize girmek, duş almanın sonrasında biriken su ağrıya neden olur. Bu durumda süreklilik yaşanıyorsa kulak mantarı hastalığı görülebilir. Fakat kulak çektiğinizde ağrımıyor ise akut orta kulak iltihabı veya farklı bir sorun olabilir, beraber inceleyelim;

kulak ağrıları

Kulak ağrısına neden olan çok önemli bir grup neden kulak enfeksiyonlarıdır.

Kulak enfeksiyonları çoğu zaman ağrılı bir hastalık sürecine neden olur. Bu durumda ilk akla gelen evde olan ağrı kesicilere yönelmek olacaktır. Bazen de bu ağrı kesiciler işimize yaramaz ve kulak enfeksiyonunu gidermek ve kulak ağrısından kurtulmak için doktora gidip antibiyotik kullanmak gerekebilir. Antibiyotiklerin yanı sıra kulak damlaları ya da sıcak kompres uygulaması da alternatif çözüm yollarındandır. Bununla birlikte, tüm kulak ağrıları bu tarz tedavileri gerektirmez. Yani evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle de bazı kulak ağrılarını hafifletebilirsiniz.

Akut Orta Kulak İltihabı: Bu kulak ağrısı çeşidi en çok ağrı yapan ve sızlama şeklinde görülen kulak ağrılarıdır. Kulak yolu kanalının hemen bitiminde yer alan orta kulak bölgesine, burun arkasından gelen östaki borusu bağlanır. Nezle, sinüzit gibi durumların uzun sürmesi sonucunda orta kulak iltihabı görülebiliyor. Bu gibi apse durumlarında doktora gidilerek apse boşaltılmalıdır.

Orta kulakta östaki borusu, kulak enfeksiyonlarında sık görülen bir ağrı kaynağı olabilir. Bazen, östaki borusuna su kaçabilir, bu da kulak ağrısına neden olur. Böyle bir durumda evde tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

 

Böyle bir durumda saç kurutma makinesi kulak ağrınıza iyi gelen bir alete dönüşebilir. Nasıl mı?

Etkilenen kulağa bir kol boyu  mesafesinden saç kurutma makinesini tutarak su kaçmış olan östaki borunuzun bu sıcak hava akımı ile kurumasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle cihazdan çıkan ısı genellikle hızla ağrı kesici özellik gösterebilir. Bunu deneyen birçok kişi, saç kurutma makinesinden çıkan sesin de ayrıca kulak ağrısını rahatlatmak için yardımcı olduğunu keşfetmişler.

Kulak ağrısı nedeniyle veya ağlayan çocuğunuzu uyutmak vb amaçlarla için saç kurutma makinasını bilinçsiz bir şekilde kullanmayınız ! Yüksek ısı ve elektrik voltajı bulunan saç kurutma makinası çocukların tek başlarına veya bilinçsiz kullanımlarında hayatı tehdit edecek problemler oluşmasına neden olabilir !

Enfeksiyon geçtiğinde, ağrı genellikle azalır. Çoğu zaman, kulak ağrısının hafifletilmesi, semptomların başlamasını takip eden birkaç hafta içinde olur. Kulak enfeksiyonlarına duyarlı bir kişi, tekrarlama ihtimalini azaltmak için ayrıca tedbirler almalıdır. Bu tedbirler, yüzme ve banyo esnasında kulağa koruyucu takmak, kulakları temiz tutmak yolu ile olabilir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Bitkisel Çözüm Tedavi Önerileri İle Nasıl Geçer;

Kulak Ağrısı İbrahim Saraçoğlu Tavsiyesi: Üst solunum yolları hastalığı çekenlerin uçak seyahati yapmamasını vurgulayan hocamız İbrahim Saraçoğlu’nun kulak ağrısına iyi gelen önerdiği bitkisel kür tarifi şu şekildedir;

Yapılışı: İçeriğinde doğal antibiyotik ve kuersetin barındıran soğanın oldukça faydaları vardır. 1 adet soğanı soyun kibrit kutusu kadar bırakın. Sonrasında bir döveç yardımıyla veya sarımsak ezme makinesiyle suyunu çıkartın. Ağrıyan kulağa 1 damla olacak şekilde damlatın. 2-3 dakika içinde kulak ağrısına iyi gelir diyen hocamız bu kürün çok faydalı olduğunu söylüyor. Ayrıca kulak zarı için hiç bir sorun teşkil etmiyor.

Zeytinyağı: Dış kulak veya orta kulak iltihabı olsa dahi kulak ağrılarını gidermek için 1-2 damla zeytinyağı sızlama ve ağrıları geçirmek için en çok faydalı doğal yöntemler arasındadır. Bu ilk tedavi şekli doktor tavsiyesi arasında bulunur.

Kulak Çınlamasına İyi Gelen Lahana Kürü: Eğer kulak çınlaması Tinnitus sorununuz var ise İbrahim Saraçoğlu kürü şu şekildedir; 1 adet iri boy lahana kaynatılır sabah ve öğleden sonra 1 bardak içilir. Dolaşım bozukluğuna bağlı kulak çınlamasına bu bitki iyi gelir.

Kulak Ağrısına Sıcaklık İyi Gelir: Vücut üzerinde görülen harici ağrılara sıcaklık çok iyi gelir. Kulak ağrılarına iyi gelenler arasında sıcak havlu kompleksi çok faydalıdır. Havlu sıcaklığını kaybettiğinde yeniden ısıtabilirsiniz. Eğer bu işlem 3-5 aşamada sonuç vermiyor ise muhtemelen iltihap oluşumu vardır. Daha fazla sıcak baskı zararlı olabilir. Doktora başvurunuz.

Sarımsak: Doğal antibiyotik ve ağrı kesici faydaları sayesinde kulak ağrısı nasıl geçer sorunuz cevabı. 2 diş sarımsak ezilir ve suyu çıkarılır. 1 damla olacak şekilde kulak deliğine damlatılır. Özellikle kulak yolu kanalı ağrıları için bitkisel tedavi çözümüdür.

Kulak ağrısına iyi gelen bitkilerAğrı Kesici İlaç: Ödem çözücü özellikli ağrı kesici kulağa iyi gelir.

Çiğneme: Ağzınıza bir sakız veya yiyecek atın ve çiğnemeye başlayın. Eğer östaki borusunda bir tıkanma var ise bu şekilde açılabilir. Deneyenlerin bazıları bu şekilde sonuç almıştır.

Fesleğen: Ağrı kesici özelliğiyle bilinen ve kulak ağrısına iyi gelen bitkiler arasında olan fesleğen kulak ağrılarına iyi gelecek. 5-6 tane fesleğeni ezip çıkardığınız suyunu ağrılı olan bölgeye sürün. Bu bitkisel tedavi iç kulak hastalalıkların da pek etkili olmasa da, yüzeysel kulak ağrılarına iyi gelir.

Özellikle çocuklarda kulak ağrısına tedavi edici alternatif başka çözümler neler olabilir.

Kulak Ağrısına İyi Gelen Diğer Alternatifler

Evde bulunan ağrı kesiciler

Kulak ağrısının başladığı ilk zamanlar da doğrudan antibiyotiklere başvurmak yerine evde bulunan ağrı kesicilere yönelmek daha doğru olacaktır. Ancak öncesinde mutlaka doktorunuza danışınız özellikle çocuklar için uygun dozu doktorunuza danışın. 16 yaşın altındaki çocuklar için aspirin almak doğru değildir.

Soğuk veya ılık kompresler

İnsanlar sıklıkla ağrıyı gidermek için ısıtma amaçlı bir havlu kullanabilir sıklıkla ani başlamış kulak ağrısına sıcak kompres uygulaması fayda verecektir. Soğuk kompresler veya benzeri buz paketleri kronik kulak ağrısı için de kullanılabilir. Bu yöntem, hem çocuklar hem de yetişkinler için güvenlidir. Buz paketini birkaç gündür devam eden kronikleşmiş  bir kulak ağrısını yatıştırmak için kullanabilirsek de sıcak kompresi ani ve hızla gelişen bir kulak iltihabına bağlı durumlarda kulağın üzerine yerleştirerek ve 10 dakika da bir yenileyerek kullanabilirsiniz. Uygun durumlarda ayırt ederek kullandığınızda rahatladığınızı hissedeceksiniz. Ağrınız hafifleyene kadar birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Zeytinyağı

Kulak çukurları için zeytinyağı kullanımı  halk arasında oldukça yaygın bir yöntemdir. Zeytinyağı damlalarının kulak ağrısını rahatlatabildiği bilimsel bir ispatı olmasa da ılık zeytinyağının kulağa iyi geldiği halk arasında kabul görmüş bir gerçektir. Bu yöntemi yine de ilk önce doktorunuza danışmanız, özellikle de çocuklar için oldukça önemlidir. Zeytinyağının çok sıcak olması tehlikelidir bunun için sıcaklıktan emin olmak adına önce cildinizde deneyiniz.

Bitkisel Kulak Damlaları

Bitki özlerinden yapılan bu damlaları aktarlarda veya bazı eczanelerde bulabilirsiniz. Özellikle sarımsak ya da susam özü içeren bu bitkisel damlalar kulak ağrısını hafifletme de oldukça etkilidir.

Boyun egzersizleri

Bazı kulak ağrılarının nedeni boyundan yansıyan bir ağrı veya basınç olabiliyor. Belli boyun egzersizleri ile basınç kökenli bu kulak ağrısından kurtulabilirsiniz. Kol döndürme egzersizleri de ayrıca faydalıdır.

Boyun egzersizlerini gerçekleştirmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Her iki ayak da düz bir şekilde yere yatırın.
 • Başınız omuza paralel olana kadar boynunuzu ve başınızı yavaşça sağa döndürün.
 • Kafanız sol omzunuza paralel oluncaya kadar başınızı ters çevirin.
 • Sanki omzunuzla kulaklarınızı kapmaya çalışıyormuş gibi omuzlarınızı yükseltin.
 • Hareketleri yavaş yavaş yapın, hafifçe beşe kadar sayın, sonra bırakın.
 • Ağrının hafiflediğini hissedene kadar tekrarlayabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil, kulak ağrısının azalmasına yardımcı olabilecek doğal özelliklere sahiptir. Dış kulak kanalının etrafında ılık zencefil suyu ve süzülmüş yağı bir bez yardımı ile kulak içine kaçırmadan dıştan uygulayın. Doğrudan kulağın içerisine koymaktan kaçının.

Sarımsak

Sarımsak hem antibiyotik hem de ağrı kesici özelliklere sahiptir. Bir çalışma, sarımsak içeren kulak damlalarının, diğer malzemelerin yanı sıra, ağrı kesiciler kadar etkili olduğunu bulmuştur. Öğütülmüş sarımsağı bir kaç dakika sıcak zeytin veya susam yağı içerisinde bekletin. Sarımsakları süzün ve yağın ılıdığından emin olduktan sonra kulağa uygulayın.

Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit uzun yıllardır kulak ağrısı için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Bu tedavi yöntemini kullanmak için etkilenen kulağa birkaç damla hidrojen peroksit koyun. Akmasına izin vermeden önce birkaç dakika kulağınızda kalmasına sağlayın. Kulak temizlenmiş olacaktır, son olarak damıtılmış su ile yıkayın.

Dikkat dağıtma

Eğer çocuğunuz kulak ağrısından muzdarip ise, rahat ettirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. En sevdikleri filmi açın, yeni bir boyama kitabı getirin, telefonunuzda veya tabletinizde oyun oynatın, en sevdikleri atıştırmalıkları toplayın kısaca odaklanacakları başka şeyler bulun. Çünkü sürekli ağrıya odaklanmak olduğundan fazla ağrıya sebep olacaktır. Bu yöntem yetişkinler için de geçerlidir. Kulak ağrınızı aklınızdan çıkarmak için kendinize iyi bir kitap veya iyi bir film ile alternatifler üretin. Tabi bu süreçte alternatif ağrı kesici yöntemleri de uygulamış olun.

Evde Kulak Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Kulak Damlaları

Kulak ağrılarının en önemli nedenlerinden bir tanesi olan östaki borusunun tıkanmasıdır. Kulak ağrılarını geçirmek için doğal yollar arasında kulak yollarının yani kanallarının açılması yer almaktadır. Bunun için en iyi yol kulak damlalarını kullanmak olacaktır. Kulak ağrısına karşı evde yapılan bitkisel kulak damlaları çok önemli bir yer tutmaktadır. Ancak 1 damla olacak şekilde kullanmalı abartılı kullanımlardan kaçınmalısınız.

Kulak Ağrısı İçin Evde Kulak Damlası Yapılışı: Evde kulak ağrısı için damla yapımı, öncelikle sarımsak ile, susam tohumu yağı kullanarak damlayı hazırlıyoruz. Bunun için 1 diş sarımsak ile 1 çay kaşığı kadar susam tohumu yağını cezvede 1.5 dakika kadar ısıtıyoruz. Ardından ısınan yağın içerisinden sarımsağı çıkartın ve elde ettiğiniz yağı kulak damlalığına alın veya pamuk ile damlatın. Bu damlayı ağrımakta olan kulağınıza 2 damla kadar damlatın. Kulak ağrısına karşı doğal damla tarifi ağrıyan iki kulak için kullanılacaksa bir kulağa damlattıktan sonra 15 dakika ara verdikten sonra diğer kulağa damlatmalı.

Kulak Ağrısına İyi Gelen Evde Kulak Damlası Tarifi: Kulak ağrısına iyi gelenler arasında bir diğer doğal tarifimiz ise, 1 çay kaşığı kadar limon suyunun içerisine 1 çay kaşığı kadar su eklemektir. Bu karışımımızı 2 dakika kadar kısık ateşte ısıttıktan sonra kulak damlamız hazır hale geliyor. Ağrıyan kulağınız için 2 damla kadar damlatmak yeterli olacaktır. Kulak ağrısı nasıl geçer sorununun bir diğer cevabı bu bitkisel kür tarifinde.

Kulak Ağrısının Diğer Nedenleri;

 • Diş arkının en sonunda yer alan  bir diş olan ve zamanında çıkmayan 20 lik diş, diş etine gömük olabilir. uzun süreli bir kulak sızlaması ve ağrısı çekiyorsanız sorun bu olabilir. Panaromik röntgen sonucunda teşhisi çok kolaydır. Eğer aynı zamanda diş ağrısı çekiyorsanız şuradaki diş ağrısına iyi gelen yöntemlere bakınız.
 • Eğer çocuk veya sizin diş gıcırdatma ve sıkmak gibi bir sorununuz var ise kulak ağrısı yapabilir. Özellikle gece yatarken yaşanan bu semptomlar sinir hücrelerini etkileyerek sızlama ve ağrı yapar. Hem diş minesine zarar verir hemde iki taraflı kulak ağrısını tetikler. bunu önlemek için diş doktorunun verdiği plastik bir plak vardır.
 • Temporo mandibular eklem dediğimiz çene eklem yerlerine sürekli tek taraflı baskı uygulanması. Örneğin yemek yerken sürekli olarak tek tarafta çiğnemek çene eklemini hafif bir şekilde yerinden çıkartabilir. Bu travmatik veya itiyadi alışkanlık halinde bir çene çıkması, çene eklemi ağrısı ve bu ağrının kulak ağrısı şeklinde yansıma yapar.
 • Bademcik şişmesi ve akut bademcik iltihabı kulak ağrısı yapar.
 • Tükürük bezi şişlikleri, tükürük bezi iltihabı, şişmesi kulakda basınç ve ağrı şikayetlerine yol açar.
 • Tükürük bezi iltihabı veya viral iltihapları ki en bilineni kabakulak olup çocuklarda ve nadiren erişkinlerde çocuklukta geçirilmemiş ise tükürük bezi şişmesi çiğneme zorluğu, kulak ağrısı, kulakta zonklama gibi belirtilere neden olabilir.

Kulak ağrısını önleme yöntemleri arasında genellikle doğal yöntemlerden bahsetmek istedik, bunun nedeni ise tıbbi yöntemlerin uygulanabilmesi için kulak ağrılarının niteliklerinin çok iyi şekilde analiz edilerek bilinmesi gerektiğidir. Pek çok farklı kulak ağrısı bulunur ve tıbbi yöntemler kulak ağrılarını gidermeye çalışırken kulağınızda kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Ancak kulak ağrısına iyi gelen doğal yöntemler bu tür olumsuz semptomlara neden olmaz. Fakat doğal yöntemlerin işe yaramadığı kulak ağrıları ciddi problemler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bu nedenle geçmeyen kulak ağrılarında kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

kulak ağrısı nasıl geçer evdeKulak ağrısı genellikle gelişmekte olan çocuklarda görülen bir ağrıdır, bu yaşlarda soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara bağlı olarak görülebilen kulak ağrılarının bir diğer sebebi ise, kulağa su kaçması ve kir kaçmasıdır. Kulak ağrısına ne iyi gelir ve evde yapılması gerekenlerle ilgili kolay uygulanabilir çözümler ile çare bulabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz basit rahatsızlıklara bağlı olmayan şiddetli kulak ağrıları ve kulaktan iltihap akması gibi durumlar söz konusu olursa acilen doktora başvurmanız gerekmektedir. Genellikle ergenlik ve gençlik dönemlerinde görülen kulak ağrılarının, östaki borusunun korunaklı açıya geçmemiş olmasından dolayı, kulağa kolaylıkla bakterilerin geçmesi mümkün hale gelebilmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.