Kudret Narı Faydaları Nelerdir

Kudret Narı Nedir ?

Kudret Narı Faydaları Nelerdir ?

Kudret Narı bir diğer adı ile acı kavun oldukça az bilinen fakat pek çok faydalı özelliği olan sub tropikal bir bitkidir. Japonya’nın Okinawa adasında yaş ortalaması 88 yıl civarında ve dünyada en uzun yaşanılan bölge olması nedeni ile o bölgede yaşayanların gündelik yaşamları mercek altındadır. Okinawa adasında çokca yetişen ve portakal gibi yaygın olarak taze tüketilen kudret narı nedeni ile uzun yaşamlarının sırrı bu mucizevi bitki üzerinden açıklanmaya çalışılmaktadır.

Japon adasında kudret narına ”goya” denilmektedir. Kudret narı tek başına yenildiğinde acı ve kekremsi bir lezzete sahiptir. Japonya’da gündelik hayatta taze veya pişirilmiş şekilde çoklukla tüketilirse de ülkemizde kudret narı genellikle zeytinyağı içinde veya bal ile macun haline getirilerek kullanımı yaygındır.

 

 

İçerik olarak  C ve B vitamini ile folat gibi vitaminlerden zengindir. Yoğun oranda anti oksidan etkiye sahip flavonoidler temel olarak sağlık için olan olumlu etkisini ortaya çıkarır.

Kudret Narı Faydaları

Kudret Narı Faydaları

sı için etkindir. Yağ, karbonhidrat ve amino asit metabolizmasında önemli anahtar görevler üstlenen folat vücutta lenf bezlerinin etkili bir bağışıklık görevi üstlenmesinde fonksiyon gösterir.
 • Kudret Narının bünyesinde yoğun miktarda bulunan B6 vitamini kan şekeri regülasyonu için önemlidir. Bu durum kudret narı ile diyabet hastalarının kan şekerinin düşürülmesi ve düzene girmesi konusunda olumlu umut veren bir destek tedavi olabileceğini düşündürmektedir. Kudret narı faydaları arasında rahatlıkla kan şekeri regülasyonu sayılabilir çünkü bilimsel olarak bitkinin bünyesinde insülin gibi davranan etken madde olduğu kanıtlanmıştır.  Ancak tek başına şeker hastalığı gibi önemli bir sendromun tedavisi için şimdilik önerilmez.
 •  

  • İçerdiği yüksek orandaki C vitamini infeksiyonlara karşı direnç ve serbest oksijen radikallerinin vücuttan temizlenmesi ile vücut bağışıklığının yükselmesine yardımcı olur.
  • C vitamini astım ve solunum yolu kanserleri konusunda da koruyucu etkiye sahiptir.
  • Kudret narının karaciğer detoksunda ve bağırsak zaafiyetleri ile kendini gösteren kolitlerde fayda sağlayan ve mukoza ülserlerini tedavi eden özelliği vardır.

   

  Kudret Narıyla Zayıflamak Mümkün mü?

  • Kudret narıyla yapılan çalışmalarda yağ metabolizmasını regüle edici etki ile vücuttan yağ atılımı, yağ yakımı yani adipoliz etkisi gösterdiği bilimsel çalışmalarda ifade edilmiştir. Bu etkisi zayıflatıcı bir destek etkiye sahip olduğunu düşündürmektedir ve kan şekeri üzerine olumlu etkisi de burada zayıflatma etkisine katkı sağlamaktadır.
  • Kudret narının içeriğinde yüksek oranda ki C vit ve flavonoidler ile hücrelerin sağlıklı gelişimi ve bazı kanserlerin oluşmasını önlemektedir. Deney ortamında hayvanlarda lösemi hücrelerini yok etmiş ve geleceğe dönük bazı kan kanserleri tedavisi için ümit vaat etmektedir.
  • Zeytinyağlı kudret narı, 1lt  zeytinyağı içinde kudret narının bekletilerek faydalı bileşenlerinin damıtılarak zeytin yağına geçmesi ile veya bal ile kudret narı harmanlanıp kudret narı macunu yapılarak kullanımı ülkemizde yaygındır. Kudret narı faydaları içinde bu şekilde kullanım ile  genellikle ülkemizde mide ülseri, mide, bağırsak yaraları ile iktidarsızlık gibi problemler için farklı ürünleri  kullanılmaktadır.

  Kaynak

   

  Was this article helpful?

  Related Articles

  Leave A Comment?

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.