Kronik Yorgunluk Nedir? Kronik Yorgunluk Nasıl Geçer?

Genel halsizlik ve çabuk yorulma ile birlikte konsantrasyon zorluğu olarak tanımlanan kronik yorgunluk günümüzde sıkça karşılaşılan şikâyetler arasındadır. Dinlendiği halde kendisini yorgun hissedenler kronik yorgunluk sendromu ile karşı karşıyadır.

Kronik Yorgunluğun Belirtileri

Birçok hastalık ile benzer belirtiler gösterdiği için ilk anda fark edilemeyen kronik yorgunluk sendromu başlı başına bir hastalık olarak kabul edilmese de önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Kronik yorgunluk tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitesini düşüren ve günlük hayatı olumsuz etkileyen daha büyük sorunlara yol açabilir. Kişiler dinlenerek rahatlayamıyorsa ve bu durum 6 aydan fazla sürüyorsa kronik yorgunluktan bahsedilir. Bu kişilerde ise uykuya meyilli olma, evden çıkma isteğinin bulunmaması, eklem, kas ve kemik ağrıları, hareketsizlik gibi belirtiler görülür. Uykusuzluk ve yorgunluk durumu ise kişilerin iş, yaşam, eğitim ve sosyal aktivitelerini engelleyici nitelikte olabilir. Ayrıca hafızada zayıflık, konsantrasyon zorluğu, ciddi derecede baş ağrıları ve sabah saatlerinde uykulu halin devam etmesi gibi etkenler kronik yorgunluğun belirtileridir.

Gelir Seviyesi Yüksek Kişilerde Daha Etkili

Halsizlik üzerinde genellikle durulmadığı için bu rahatsızlık gözden kaçan bir sorun olarak dikkat çekmektedir. Daha iyi eğitimli, çalışan ve gelir seviyesi yüksek olan bireylerde daha etkili olmaktadır. Dinlenme sayesinde geçmeyen halsizlik durumunda kronik yorgunluğun varlığı incelenmelidir. Aşırı hareketli yaşam tarzı, düzensiz beslenme, aşırı kilo, alkol bağımlılığı, hormonal hastalıklar, sistemik hastalıklar ve kanser gibi etkenler sebebiyle halsizlik ve yorgunluk meydana gelebilir.

Kronik Yorgunluk İçin Çözümler

Kronik yorgunluk belirtilerinin ortadan kalkması için uzmanlar tarafından önerilen çözümler şunlardır.

  • Her gün düzenli şekilde kahvaltı yapmak,
  • Günde en az 2,5 litre su içmek,
  • Dik oturmak,
  • Cep telefonunu mümkün olduğu kadar az kullanmak,
  • Haftada 2 gün balık tüketmek,
  • Düzenli beslenmek,
  • Egzersiz yapmak,
  • Sigara, alkol ve kafeinden uzak durmak,
  • Stresi kontrol etmeyi öğrenmek.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?